metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Copy of Inner Circle
Větší foto
Copy of Inner Circle | foto: Official Promo 2018 B

Bratislava povstane! Zlaté písky rozvlní reggae festival

16. srpna 2018  8:31 Metro.cz
Slovenská metropole bude už pojedenácté hostit Uprising. Těšte se na plno hvězd.

Pořadatelé největšího reggae festivalu ve střední Evropě oznámili další velké jméno, kvůli kterému stojí za to vyrazit koncem srpna na výlet.

Na Zlatých píscích v Bratislavě vystoupí oblíbený německý zpěvák a producent Gentleman. Před pětadvaceti lety, když mu bylo osmnáct, poprvé vyrazil na Jamajku. Čtvrt století zkušeností a hvězdné spolupráce s mnoha jamajskými muzikanty a zpěváky z něj pak vytvořily skutečnou a respektovanou ikonu žánru.

„Jeho texty, charizma a především lidský přístup a cit vytvořily most nejen mezi reggae a taneční scénou, rovněž pomohly objevit tyto žánry i pro dosud nepolíbené duše a v neposlední řadě Gentleman pomohl mnoha jamajským interpretům prorazit v Evropě,“ uvádí Sveťo Moravčík z týmu pořadatelů.

V rámci této rezonance jej dnes (jako jednoho z mála evropských reggae muzikantů) hrají často i jamajská rádia.

„Gentleman má za sebou deset vydaných alb včetně dlouhohrajícího duetu Conversations s Ky-Mani Marleym nebo akustickou desku pro MTV Unplugged, kam si jej mimochodem pozvali jako vůbec prvního reggae umělce v historii tohoto programu,“ podotýká Moravčík. Nejnovější vydanou nahrávkou je 2CD album The Selection plné starších hitů doplněných duety se Seanem Paulem a Aloem Blaccem.

Z dalších jmen, která nabízí letošní nabitý program, vybíráme jamajské Inner Circle, kteří letos slaví 50 let existence a zdaleka nehrají jen A La La La Long. Po letech se letos do Bratislavy vrátí také švédský Million Stylez, který je sice ceněn hlavně na taneční scéně, ale nelze opomenout ani jeho výbornou loňskou reggae desku Conquering Lion.

Z Dánska přiletí Mandinka Warrior a ze Švédska pozoruhodná hiphopová formace Movits! Velkou reprezentaci bude mít klasicky Velká Británie: úspěšný hitmaker s jamajskými kořeny Stylo G určitě potěší hlavně tancemilovné, stejně jako duo Ras Demo & YT a také Mr. Peppery, který vystoupí s projektem Ram Goat HiFi. „Co nás také moc těší, je fakt, že v programu je stále více domácích a kvalitních projektů,“ říká Moravčík. A upřesňuje, že hudebníci z Medial Banana letos vystoupí v několika sólových projektech, na festivalu se premiérově představí i Erik Šulc & Tribal Colours. Slovenskou scénu budou dále reprezentovat kapely Smola A Hrušky, N30 & Band a Konekshan.

Za Česko jsou zatím zveřejněni Urban Robot feat. Messenjah, Colectiv & Old Hunta. „Koukněte rovnou na stránky festivalu, tam najdete nejen kompletní již zveřejněný program, ale také možnost rovnou koupit lístek,“ uzavírá pořadatel festivalu Uprising.

Vstupné přijde na 60 eur, v přepočtu 1500 korun. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám