metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Neděle, 18. února 2018. Svátek má Gizela.
Nejvíce nominací posbíralo Havlovo Odcházení, jednou z nich je i Český lev za
Nejvíce nominací posbíralo Havlovo Odcházení, jednou z nich je i Český lev za herecký výkon v hlavní roli pro Josefa Abrháma. | foto: Bontonfilm

Český lev 2011 má pět favoritů

27. února 2012  16:59 Aleš Mečíř Metro.cz
Filmové ceny Český lev 2011 mají po nominačním večeru, který uváděli Ester Kočičková a Jakub Žáček, pět favoritů, kteří jsou zastoupeni v těch nejsledovanějších katogoriích, tedy nejlepší film a nejlepší režie. Jde o filmy Alois Nebel, Nevinnost, Odcházení, Poupata a Rodina je základ státu. Havlovo Odcházení posbíralo nominace ve všech dvanácti kategoriích pro hraný film.

Slavnostní galavečer filmových cen Český lev proběhne již v sobotu. Moderovat ho bude čtrnáctinásobná Česká slavice Lucie Bílá.Mezi hranými filmy letos porotci Českého lva vybírali ze čtyřiadvaceti snímků, které budou soutěžit celkem ve dvanácti kategoriích. O nejlepší film se utká Alois Nebel (Tomáš Luňák), Nevinnost (Jan Hřebejk), Odcházení (Václav Havel), Poupata (Zdeněk Jiráský) a Rodina je základ státu (Robert Sedláček). Nominace na ceny za herecký výkon rozšířily tuto pětici největších favoritů o snímky Perfect Days - I ženy mají své dny, Vendeta, Lidice a Dům. Po dvou nominacích získali herci Karel Roden a Oldřich Kaiser. Roden je nominován za hlavní roli ve filmu Lidice a vedlejší roli ve snímku Alois Nebel. Kaiser má dvě nominace za vedlejší výkon, a to ve filmech Odcházení a Vendeta. Ze sedmnácti dokumentárních filmů jich bylo vybráno šest, které se účastní soutěže o Českého lva - jde o filmy Divadlo Svoboda, Nickyho rodina, Pod sluncem tma, Trafačka – Chrám svobody a Vše pro dobro světa a Nošovic.

Nominace v číslech

12 nominací: Odcházení

10 nominací: Poupata

8 nominací: Nevinnost, Alois Nebel

6 nominací: Rodina je základ státu

5 nominací: Lidice

4 nominace: Vendeta

3 nominace: Perfect Days - I ženy mají své dny

2 nominace: Dům

1 nominace: Fimfárum - Do třetice všeho dobrého, Autopohádky

Český lev se udílí celkem v devatenácti kategoriích, přičemž v šesti již byly výsledky oznámeny během nominačního večera. Nejlepším zahraničním snímkem se stala Králova řeč režiséra Toma Hoopera, mezi studentskými snímky zabodovali Neplavci Jakuba Šmída, nejlepší plakát měl podle porotců film Alois Nebel a cenu portálu Kinobox.cz si odnesly Nikolaevovy Lidice. Rozhodnuto je také v kategoriích, jež vybírali filmoví kritici a teoretici. Mezi hranými filmy získal Českého lva film Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, cenu za dokumentární film si odnesl snímek Vše pro dobro světa a Nošovic režiséra Víta Klusáka.

Mezi nominované filmy se letos nedostaly snímky Westernstory, Bastardi 2, Czech Made Man, Hranaři, Nic proti ničemu, Ostrov svaté Heleny, Rekvalifikace, Saxána a Lexikon kouzel a pohádky Čertova nevěsta a Micimutr. Po jedné nominaci si odnesly filmy Autopohádky, Fimfárum ­ Do třetice všeho dobrého, Muži v naději a Osmdesát dopisů.

Hlavní večer

Slavnostní večer proběhne 3. března od 20 hodin ve Velkém sále pražské Lucerny. V přímém přenosu ho bude vysílat program ČT1.
Komentáře

Hlavní zprávy

Dan Brown vydal publikaci Počátek

Spisovatel Dan Brown v Barceloně při uvedení knihy Počátek
vydáno 17. února 2018  15:20

Jednomu z nejprodávanějších knižních autorů současnosti vychází v češtině novinka. Jmenuje se Počátek a Dan Brown v ní hledá otázky ohledně vzniku lidstva.  celý článek

Pějme ódu na podvozek

Subaru Impreza. BiLED přední světlomety se automaticky natáčí v zatáčce.
vydáno 17. února 2018  13:12

Impreza dostala na kapotu razítko potvrzující, že dál zůstává kultem!  celý článek

Tečka Jaromíra Bosáka: Rád šlapu do kaluží

Sportovní komentátor Jaromír Bosák.
vydáno 17. února 2018  10:57

Je to taková zvláštní schizofrenie. Mám rád teplo. Čím jsem starší, tím více je mi nepříjemné, když mi mrznou prsty u nohou, teče z nosu a viry si na mých...  celý článek

Střevní záněty nás trápí dvakrát více než před 30 lety

Potíže trávicího traktu
vydáno 17. února 2018  8:55

Počty nemocných s nespecifickými střevními záněty stoupají.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám