metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
Nejvíce nominací posbíralo Havlovo Odcházení, jednou z nich je i Český lev za
Nejvíce nominací posbíralo Havlovo Odcházení, jednou z nich je i Český lev za herecký výkon v hlavní roli pro Josefa Abrháma. | foto: Bontonfilm

Český lev 2011 má pět favoritů

27. února 2012  16:59 Aleš Mečíř Metro.cz
Filmové ceny Český lev 2011 mají po nominačním večeru, který uváděli Ester Kočičková a Jakub Žáček, pět favoritů, kteří jsou zastoupeni v těch nejsledovanějších katogoriích, tedy nejlepší film a nejlepší režie. Jde o filmy Alois Nebel, Nevinnost, Odcházení, Poupata a Rodina je základ státu. Havlovo Odcházení posbíralo nominace ve všech dvanácti kategoriích pro hraný film.

Slavnostní galavečer filmových cen Český lev proběhne již v sobotu. Moderovat ho bude čtrnáctinásobná Česká slavice Lucie Bílá.Mezi hranými filmy letos porotci Českého lva vybírali ze čtyřiadvaceti snímků, které budou soutěžit celkem ve dvanácti kategoriích. O nejlepší film se utká Alois Nebel (Tomáš Luňák), Nevinnost (Jan Hřebejk), Odcházení (Václav Havel), Poupata (Zdeněk Jiráský) a Rodina je základ státu (Robert Sedláček). Nominace na ceny za herecký výkon rozšířily tuto pětici největších favoritů o snímky Perfect Days - I ženy mají své dny, Vendeta, Lidice a Dům. Po dvou nominacích získali herci Karel Roden a Oldřich Kaiser. Roden je nominován za hlavní roli ve filmu Lidice a vedlejší roli ve snímku Alois Nebel. Kaiser má dvě nominace za vedlejší výkon, a to ve filmech Odcházení a Vendeta. Ze sedmnácti dokumentárních filmů jich bylo vybráno šest, které se účastní soutěže o Českého lva - jde o filmy Divadlo Svoboda, Nickyho rodina, Pod sluncem tma, Trafačka – Chrám svobody a Vše pro dobro světa a Nošovic.

Nominace v číslech

12 nominací: Odcházení

10 nominací: Poupata

8 nominací: Nevinnost, Alois Nebel

6 nominací: Rodina je základ státu

5 nominací: Lidice

4 nominace: Vendeta

3 nominace: Perfect Days - I ženy mají své dny

2 nominace: Dům

1 nominace: Fimfárum - Do třetice všeho dobrého, Autopohádky

Český lev se udílí celkem v devatenácti kategoriích, přičemž v šesti již byly výsledky oznámeny během nominačního večera. Nejlepším zahraničním snímkem se stala Králova řeč režiséra Toma Hoopera, mezi studentskými snímky zabodovali Neplavci Jakuba Šmída, nejlepší plakát měl podle porotců film Alois Nebel a cenu portálu Kinobox.cz si odnesly Nikolaevovy Lidice. Rozhodnuto je také v kategoriích, jež vybírali filmoví kritici a teoretici. Mezi hranými filmy získal Českého lva film Roberta Sedláčka Rodina je základ státu, cenu za dokumentární film si odnesl snímek Vše pro dobro světa a Nošovic režiséra Víta Klusáka.

Mezi nominované filmy se letos nedostaly snímky Westernstory, Bastardi 2, Czech Made Man, Hranaři, Nic proti ničemu, Ostrov svaté Heleny, Rekvalifikace, Saxána a Lexikon kouzel a pohádky Čertova nevěsta a Micimutr. Po jedné nominaci si odnesly filmy Autopohádky, Fimfárum ­ Do třetice všeho dobrého, Muži v naději a Osmdesát dopisů.

Hlavní večer

Slavnostní večer proběhne 3. března od 20 hodin ve Velkém sále pražské Lucerny. V přímém přenosu ho bude vysílat program ČT1.
Komentáře

Hlavní zprávy

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

Ilustrační snímek
vydáno 26. května 2018  5:59

Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.  celý článek

Umělé vlnobití? Sobota bude patřit v akvaparku rychlosti

Akvapark v Čestlicích
vydáno 25. května 2018  16:15

Závodům na toboganech patří tento víkend akvapark na okraji Prahy.  celý článek

Prahou projde velký pochod kominíků

Průvod začíná na Hradčanském náměstí.
vydáno 25. května 2018  14:45

Praha oslaví 150 let Jednoty kominíků. Těšte se na Annu K i historické vozy.  celý článek

Hvězdy míří do Bohnic

Kašpárek v rohlíku, Pavel Kružík
vydáno 25. května 2018  13:13

Víkend bude patřit bohnickému festivalu Mezi ploty.   celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám