metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 6 °C

Čtvrtek, 22. března 2018. Svátek má Leona.
Bojují proti neofobii, strachu dětí z nových jídel.
Další 3 fotografie v galerii
Bojují proti neofobii, strachu dětí z nových jídel. | foto: Profimedia.cz

Děti i kuchařky cestují po světě a poznávají kraje všemi smysly

26. listopadu 2017  9:31 Lucie Mottlová Metro.cz
Španělsko, Norsko i Thajsko. Poznávají menu, zeměpis, dějepis i nové postupy v kuchyni.

V současné době probíhají na základních školách Dny španělské kuchyně. Nejprve se kuchaři, kuchařky a vedoucí školních jídelen učí na workshopu uvařit tradiční zahraniční menu dané destinace pod vedením profesionálního kuchaře v Makro Akademii, kde mají simulované podmínky jako ve školní jídelně. Fotogalerie

Den D je pak vrcholem programu, kdy se žáci seznamují například se španělskými reáliemi a završením je slavnostní oběd, tedy španělské menu.

„Pro kuchařky je velice osvěžující mít tu někoho, kdo jim ukáže jiné postupy, něco, co zefektivní jejich vaření. Udělá jídlo chutnější nebo zajímavější. To také k jejich odbornému růstu patří,“ pochvaluje si program Vít Beran, ředitel pražské ZŠ Kunratice, která se zúčastnila už thajských a norských dnů.

Jak se zapojit?

Celý projekt je rozdělen do dvou hlavních částí:

První je ukázka a praktická výuka přípravy mezinárodního menu, jež je vhodné i pro české školní jídelny, v Makro Akademii v Praze.

Následuje příprava mezinárodního menu v jídelně.

Škola si připraví program o hostitelské zemi, její historii, kultuře, zeměpisných zajímavostech. Od mezinárodních partnerů dostávají všechny školy propagační materiály.

Dále se plánují dny francouzské a mexické kuchyně.

Stačí se přihlásit na stránkách www.asjcr.cz, kde jsou všechny kontaktní adresy.

Podle Berana se kuchařkám daří jídla zařazovat do jídelníčku. „Rády se k nim vrací. Začaly jinak vařit hráškovou polévku, kterou teď děti milují, protože je podle jiné receptury,“ říká ředitel Beran.

Děti na projekt reagují pozitivně. „V rámci norského dne byla jídelna a škola vyzdobená, děcka se seznamovala s Norskem. Do toho přijela velvyslankyně, se kterou měli osmáci anglický program,“ vzpomíná Vít Beran.

Kuchařky se pečlivě připravují. „Organizátorka norských dnů si doma vše zkoušela uvařit. V jídelně o tom debatovali. Něco jiného je vařit to doma na plotně a něco jiného je připravit to pro 900 lidí,“ připomíná ředitel Vít Beran.

Projekt Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách rozjela Asociace školních jídelen České republiky v dubnu 2016 za podpory příslušných zahraničních ambasád. „Aktivně se zapojilo již 75 školních jídelen,“ dodává Karel Jahoda, ředitel asociace. 

Zároveň Státní zdravotní ústav reviduje recepturu, koriguje návrhy podle principů platných pro školní stravování a přepočítá, zda receptura zajistí aspoň 35 procent denního příjmu živin. 

„Stačí chuť se na školní stravování podívat jiným pohledem. Pro školy je to zdarma,“ uzavírá Karel Jahoda, ředitel asociace školních jídelen ČR.

Klady a zápory akce pro děti, personál a pedagogy

Pokud váháte, jestli se zapojit:

  • Kuchyně se seznámí s novou recepturou a netradiční kombinací potravin.
  • Kuchaři a kuchařky poznají novou technologii přípravy a zpestří školní jídelníček.
  • Propojí se školní stravování s děním ve škole. Oběd je třešinkou na dortu.
  • Ocení se práce zaměstnanců školní jídelny. Vytvoří se týmová práce s pedagogy a dětmi.
  • Workshop, kde se učí nové menu, probíhá v neznámém prostředí, před zraky publika a pod dohledem kamer.
  • Je to práce navíc pro vedoucí kuchařku, která musí zaškolit svůj tým.
  • Oprávněná obava z odmítání neznámých jídel žáky.
  • Děti se jeden den budou učit trochu jinak. Budou objevovat destinaci z různých pohledů.
  • Děti mohou pokrmy odmítat, proto je dobré je na neznámá jídla připravit. Například španělskou paellu lze přirovnat k rizotu. Je vhodné jim i vysvětlit, proč někde jedí studené polévky, jako je gaspacho.Komentáře

Hlavní zprávy

Cestu z Dejvic na Smíchov tunelem otestují figuranti

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....
vydáno 21. března 2018  15:51

Ve Strahovském tunelu se bude o některém z následujících víkendů za plného provozu evakuovat autobus plný cestujících. Půjde o společnou akci magistrátu a...  celý článek

Sloupek Martina Daneše: Dítě štěstěny

Martin Daneš, bývalý recepční
vydáno 21. března 2018  13:13

Už jsme měli jaro a pak se k nám vrátila zima. Počasí si dělá, co chce. A kdyby jen počasí! Například takoví Rusové mají v životě mnohem víc jistot než...  celý článek

Zapomeňme na své vůdce, je tady Kočka v oregánu

Radek Holub a Barbora Hrzánová
vydáno 21. března 2018  11:52

O sousedech, kteří k sobě složitě hledají cestu, vypráví britský komediální hit Torbena Bettse Kočka v oregánu. Barbora Hrzánová je jednou z tváří nové...  celý článek

Pojištění v moderní době. Už možná brzy proti stresu v práci

Oblíbené jsou drony s kamerami ve vysokém rozlišení v ceně kolem 40 tisíc korun.
vydáno 21. března 2018  9:50

S novými profesemi a technologiemi si musejí poradit nejen výrobci, ale třeba i pojišťovny. Společnosti pečlivě sledují nové trendy a podle toho se...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám