metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Laserová korekce zraku se stala pro Čechy už běžným lékařským zákrokem.
Větší foto
Laserová korekce zraku se stala pro Čechy už běžným lékařským zákrokem. | foto: DuoVizeMetro.cz

Devět mýtů. Zbavit se navždy brýlí není už nic výjimečného

26. června 2018  15:51 Metro.cz
Život bez brýlí či kontaktních čoček už dávno nemusí být jen tajným přáním.

Díky vyspělým laserovým operacím je možné se dioptrií zbavit ze dne na den. Odhodlat se k laserové operaci očí bývá pro řadu lidí těžké. Bojí se například úplné ztráty zraku a věří mýtům, které je od zákroku odrazují.Mýtus 1: Laserová operace bolí
Samotný zákrok není ani bolestivý – před operací se do očí aplikují znecitlivující kapky. Běžné je pouze mírné pálení či slzení očí bezprostředně po zákroku, které někteří pacienti popisují jako únavu očí po nevyspání. Většinou ale trvá zhruba jen čtyři hodiny, večer v den operace můžete číst nebo sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat.

Mýtus 2: Laserová operace může skončit slepotou
Všechny moderní metody jsou bezpečné. Rekonvalescence je velmi rychlá. Obě oči se operují současně.

Mýtus 3: Operaci si nebudu moci dovolit kvůli vysokým finančním nárokům
Používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se může vyšplhat i na 120 tisíc korun. Za hubičku nejsou ani kvalitní brýle. Oproti tomu laserová korekce zraku je natrvalo. Nicméně pozor na některé soukromé kliniky, které laserové operace nabízejí extrémně levně. „Nízká cena je lákavá, v žádném případě nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje a především na předoperační a pooperační péči,“ vysvětluje Lucie Valešová z DuoVize Praha. Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun.

Mýtus 4: Rekonvalescence po zákroku trvá dlouho
Lidé se bojí toho, že po operaci očí nebudou například moci chodit několik dní do práce. Prakticky hned druhý den se ale vrací do normálního života.

Mýtus 5: Vysoký počet dioptrií nelze odstranit
Operovat se v dnešní době dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií se používají nelaserové metody nebo kombinace metod. „Na brněnské klinice NeoVize byla úspěšně operována pacientka, která měla minus 31 dioptrií,“ říká primářka Skorkovská.

Mýtus 6: Astigmatismus nelze laserem odstranit
V dnešní době ho lze úspěšně odstranit laserovým zákrokem. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji.

Mýtus 7: S laserovou operací vyčkejte po porodu
Ženy nemusejí s operací očí vyčkávat, objektivní důvod neexistuje. „Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit,“ říká Lucie Valešová.

Mýtus 8: Operaci je lepší odložit, než vada „dozraje“
Operace se provádějí už i u dětí od věku 10 let. Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti.

Mýtus 9: Dioptrie se mohou po nějaké době vrátit
U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně vyklenuje. Nicméně dioptrie se vracejí vždy v menším rozsahu než před operací. Kvalitní kliniky poskytují k operacím i doživotní záruku, v případě zhoršení vady lékaři zrak bezplatně dokorigují.Komentáře

Hlavní zprávy

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám