metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Busta T. G. Masaryka se vrátila před školu v Novém Vrátě.
T. G. Masaryk (ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Kandidáti na prezidenta podle svých slov o zdraví nic netají

20. listopadu 2017  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Choroby hlavy státu byly do sametové revoluce státním tajemstvím. Prezidenti v podstatě netrpěli nemocemi. Všechno změnil až pád komunismu v roce 1989.

Zlomovým okamžikem byla rakovina plic Václava Havla v roce 1996. Zdraví prezidenta se od té doby stalo předmětem otevřené diskuse, lékaři popisovali podrobnosti z operací, kancelář prezidenta republiky začala vydávat oficiální tiskové zprávy. Po desetiletích utajování jsme znali detaily o fyzické kondici, o chřipkách, endoprotézách i závažných operacích nejvyššího ústavního činitele.Zdraví se stalo předmětem letošní předvolební kampaně. Fyzický stav současné hlavy státu vzbuzuje už delší dobu obavy, jestli by byl Miloš Zeman schopen vykonávat náročnou funkci i ve druhém období. Prezident Miloš Zeman v poslední době několikrát deklaroval, pod tlakem veřejnosti i médií, že o jeho fyzickém stavu informovali jeho lékaři. Naposledy uvedl, že jeho cukrovka odešla a jediné, co ho trápí, je neuropatie, která mu ztěžuje chůzi.

Jako první z jeho soupeřů odtajnil podrobnosti o svém zdravotním stavu už loni Michal Horáček. Deník Metro proto oslovil i zbylých sedm kandidátů. Otázka byla stručná: Zveřejníte svou zdravotní dokumentaci, a pokud byste se stal prezidentem, informoval byste pravidelně o svém zdravotním stavu?

Jiří Drahoš
Nemám co tajit, ale nepovažuji za nutné zveřejňovat zdravotní dokumentaci. Pokud bych se stal prezidentem, veřejnost by byla o mém zdravotním stavu pravidelně informovaná.

Pavel Fischer
Svou zdravotní dokumentaci rád zveřejním, nemám s tím problém. Prezident republiky je veřejná osoba a na otázky ohledně svého zdravotního stavu by měl být vždy připraven odpovědět.

Petr Hannig
Pokud bych se probojoval z prvního do druhého kola, zveřejním údaje o svém zdravotním stavu.

Marek Hilšer
Lékařskou zprávu zveřejním, vystaví mi ji praktický lékař. V případě, že bych se stal prezidentem, a pokud bych se měnil tak, že by mé zdraví ohrožovalo výkon funkce, tak bych svůj zdravotní stav zveřejňoval. To znamená v případě závažných onemocnění, která by výrazně oslabovala fyzický nebo psychický stav. Jinak v současné době netrpím žádným onemocněním a cítím se zcela fit.

Jiří Hynek
Jsem zcela zdráv, pravidelně daruji krev, a to bych nemohl, kdyby mi cokoli bylo. Jsem aktivní sportovec, pravidelně se účastním lyžařského závodu Jizerská padesátka, jednou týdně hraji sálovou kopanou, jednou týdně tenis. Jsem fyzicky naprosto v pořádku. Nevidím důvod, proč bych měl zveřejňovat zdravotní dokumentaci. To ať dělají ti, kteří zdravotně v pořádku nejsou.

Vratislav Kulhánek
Zveřejňování zdravotního stavu mezi povinnosti kandidátů nepatří. Mám za to, že sami musí být dostatečně soudní, aby posoudili své fyzické schopnosti potřebné k výkonu funkce prezidenta a všech povinností s ní spojených. Já se jako celoživotní aktivní sportovec cítím naprosto zdráv a všechny lékařské prohlídky, které jsem v rámci prevence absolvoval, to rozhodně potvrzují. Stejně odpovědně hodlám posuzovat svůj stav i v budoucnu.

Mirek Topolánek
Jsem přesvědčen, že lidé mají právo znát zdravotní stav vrcholných zástupců státu, takže nepochybně jako prezident republiky bych takový pravidelný report, nejen o stavu Unie, podával a myslím si, že je to standardní na celém světě. Můj ošetřující lékař vyžaduje prohlídku, aby mohl tyto informace hodnověrně poskytnout. Každopádně tyto informace míním v průběhu své kampaně uvést. Je všeobecně známo, že mám cukrovku, která neodešla, ale kterou držím dietou a disciplínou na přijatelné úrovni a pod normou, která se bere za standardní.

Horáčkův zdravotní striptýz. Výška, váha, tlak, sny i jídelníček
Podrobné informace připravil tým lékařů z prestižní soukromé kliniky.

  • Ze zpráv z let 2013, 2015 a 2016 můžeme vyčíst například to, že jeho otec trpěl tři desetiletí maniodepresivní psychózou.
  • Michal Horáček měří 178 centimetrů a váží 80 kilo. Lékaři doporučili upravit váhu na 62 kilogramů, jeho ideální váha podle měření bodystatem by měla být v rozmezí 65 až 68 kilogramů.
  • Horáček kouří od dvaceti let 15 až 20 cigaret denně. Vidí a slyší dobře. Někdy hůř usíná.
  • Po úrazu při sportu absolvoval opakovaně operace levého oka. Jí méně vepřového a nejí bílé pečivo.
  • Lékaři podrobně prozkoumali jeho játra, ledviny, plíce a další orgány.

Utajené mrtvice, syfilis, slepota

Státním tajemství bylo i skutečný zdravotní stav prvních československých prezidentů.

  • Masarykovy mrtvice, které mu znemožňovaly v posledních dvou třech letech vykonávat úřad naplno, byly utajované kvůli hledání politické podpory pro jeho nástupce Edvarda Beneše. Kvůli uklidnění veřejnosti se natáčely přísně zrežírované záběry pro kina a pořizovaly fotografie, že prezident pracuje bez problémů. Podobné potíže postihly po mnichovské krizi v roce 1938 i jeho nástupce. Během pobytu v USA prodělal mozkovou příhodu, problémy se průběžně vracely i za války v Londýně a nakonec po válce, hlavně během politické krize v roce 1948.
  • Vyléčená syfilida a těžký alkoholismus prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda byly rovněž informacemi jen pro úzký okruh jeho nejbližších spolupracovníků.
  • Do druhého funkčního období v roce 1973 vstupoval po mozkové příhodě i prezident Ludvík Svoboda. Od roku 1974 nemohl kvůli infarktu plic a mozkovým příhodám vykonávat úřad a v roce 1975 byl zbaven funkce speciálně přijatým zákonem.
  • Gustáv Husák zase tajil špatný zrak, kvůli psaní projevů měl upravený psací stroj s extra velkými písmeny.Komentáře

Hlavní zprávy

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám