metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Čtvrtek, 24. května 2018. Svátek má Jana.
Masopust a zabíjačka v Máslovicích.
Další 1 fotografie v galerii
Masopust a zabíjačka v Máslovicích. | foto: Pavel NovotnýMetro.cz

Máslovice uvítají řezníka, kapelu a masopustní rej

26. ledna 2018  15:55 David Halatka Metro.cz
Monstrózní akce? Tak tou masopust v Máslovicích u Prahy určitě není. „Zato má příjemnou a přátelskou atmosféru, nabízí farmářské pochutiny,“ pochvaluje si starostka Vladimíra Sýkorová, která se těší, že do jejich vísky opět zavítají staří známí hosté včetně členů turistického oddílu Pohoda z Prahy.

„Na náves před jedenáctou hodinou přivezeme prasátko,“ přibližuje program akce starostka a dodává: „Zkušený řezník Václav Šťastný ho před zraky návštěvníků zpracuje, tak jak to dříve řezníci dělávali.“Máslo jako Máslovice

  • Máslovice, kam jezdí autobus 374 ze zastávky Kobylisy, prosluly nejen masopustem.
  • Mají tu máslové muzeum, jediné ve střední Evropě. Otevřeno je celoročně (kromě února) v sobotu a neděli.
  • V muzeu mají již vystaven betlém z másla. Letos na něj padlo sedmdesát kostek a uzavře se s koncem ledna.

Kolem půl dvanácté začne soutěž v pojídání jitrnic, které se zúčastní i MaxiJedlík Jaroslav Němec, vítěz řady jedlických soutěží po celé republice. Na své si dost možná přijdou i naši psí kamarádi. „Pokud budou jako vloni přítomni domácí mazlíčci, uskutečníme také soutěž v pojídání jitrnic psy,“ plánuje starostka.

Další ze soutěží bude plnění jitrnic – ovšem ne těch pravých. V podstatě půjde o vycpávání punčoch pilinami na čas. Po dvanácté hodině konečně spustí dechová kapela z Bořanovic, která dostane pro odpoledne zvláštní úlohu. „Muzikanti doprovodí masky v průvodním reji po obci,“ vysvětluje Vladimíra Sýkorová.

Od deseti do tří hodin náves Máslovic ožije i prodejem čerstvých zabijačkových dobrot řezníka Šťastného. Návštěvníci se ohřejí místní dolskou medovinou nebo specialitou – máslovickým groggy kotlíkem (ingredience: pivo, rum, třtinový cukr a máslo), svařeným vínem nebo teplým moštem. Strávníci si pochutnají i na čerstvých škvarkových plackách a na koblihách.

„Na návsi budou také další stánky s občerstvením nebo různým zbožím,“ podotkne za pořadatele starostka, jíž „přislíbili“ účast i dva velbloudi od světské rodiny Kopeckých, kteří malé i velké návštěvníky povozí na svých hřbetech.

Zlatým hřebem akce bude masopustní průvod, který mezi půl jednou až jednou hodinou vyrazí společně s muzikanty a obejde během asi dvou hodin obec. Poté se vrátí na náves do hostince, kde budou získané dobroty od hospodyněk rozdány účastníkům průvodu, zejména dětem.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: Food Festival

Pavel Maurer
vydáno 23. května 2018  14:45

Restaurace budou nabízet „záhadný“ pokrm, co jinak vypadá a jinak chutná.  celý článek

Česko zatím neví, co s PET lahvemi

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. května 2018  13:13

Ministerstvo životního prostředí zálohový systém nezavrhuje. Počkáme si ale na výsledky studie, zní z úřadu.  celý článek

Škola pro Zličín i děti z Kolovrat

Školka (ilustrační foto)
vydáno 23. května 2018  10:55

Narůstající množství dětí v hlavním městě řeší magistrát budováním nových škol.  celý článek

Dveře před nosem vám řidič tramvaje zavře nerad

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. května 2018  8:45

Řidič tramvaje číslo 22 prosí cestující na sociálních sítích o pochopení.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám