metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu Rozstřel, vysílaném z...
Větší foto
Pražská primátorka Adriana Krnáčová v diskusním pořadu Rozstřel, vysílaném z budovy magistrátu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Mobily začnou zvonit na céčku v říjnu. Wi-fi zatím nečekejte

5. dubna 2018  7:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Signál má být v celém metru do roku 2022. Slibován ale byl už před minulými volbami. „Jsem v metru. Zavolám později.“ Tuhle obvyklou formulku v budoucnu uslyšíme v tunelech pražské podzemní dráhy čím dál méně.

Do tunelu metra C mezi Roztyly a Muzeem totiž dělníci do podzimu namontují zařízení, která zde umožní pokrytí mobilním signálem. „Jde tedy celkem o osm stanic. Celé metro pak bude pokryto nejpozději do roku 2022,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

O plošném zavedení pokrytí pro mobily nejen na nástupištích, ale i v tunelech metra se v metropoli hovoří již řadu let. Z úst současného vedení města, a to i v rámci minulé předvolební kampaně Hnutí Ano, jehož je primátorka členem, rovněž zaznívalo, že se zavedením signálu nebude problém. Sama primátorka nyní přiznává, že Pražané mohli mít pokrytí v metru mnohem dříve. „Je pravdou, že vedení města dalo přednost jiným prioritám,“ dodává Krnáčová.

Mezi příznivce brzkého zavedení pokrytí patří také náměstek primátorky Petr Dolínek. Na sociálních sítích pak také premiér v demisi Andrej Babiš. Neradují se ale zdaleka všichni. Zástupcům Starostů a Zelených v čele s náměstkyní primátorky Petrou Kolínskou se nelíbí způsob, jakým chce vedení města signál do tunelů dostat.

Praha by se musela nejdříve uvázat na dvacet let konsorciu mobilních operátorů, kteří mají za tuto dobu městu zaplatit 120 milionů korun. „Zavedení signálu do metra podporuji. Dosud však není k dispozici analýza nejvýhodnějšího způsobu pokrytí, kterou si Dozorčí rada dopravního podniku vyžádala v únoru tohoto roku. Její členové navíc dostali rozporuplné informace,“ řekla deníku Metro Kolínská a doplnila, že cena v místě a čase obvyklá by měla být stanovena na více než dvojnásobnou částku.

Odpověď na to, proč Pražané čekají na možnost zatelefonovat si cestou domů či do práce přímo ve vagonu, lze podle náměstka Dolínka hledat právě v neústupnosti mobilních operátorů. Ti si totiž za své služby donedávna nárokovali nemalé peníze. „Výsledek jednání považuji za velký úspěch,“ vysvětluje Dolínek.

Po zavedení signálu budou cestující v metru moci telefonovat a využívat datové služby. O plošném zavedení komerčního wi-fi signálu si ale mohou Pražané do budoucna nechat zatím jen zdát. Dopravní podnik sice takzvanou wifinu již zavádí, v dohledné době však bude sloužit jen pro technologické zabezpečení metra.

„V budoucnu počítáme s tím, že bychom jeden až dva kanály v multikanálové wi-fi, kterou už jsme spustili v tunelech a ve vestibulech, uvolnili pro nekomerční využití našim cestujícím,“ doplňuje ředitel dopravního podniku Martin Gillar.

Rozšiřování signálu v tunelech by nemělo nijak ovlivnit běžný provoz. Operátoři totiž budou moci instalovat vyzařovací kabely a další technologie vždy pouze tři a půl hodiny denně, a to v noci, aby nebyl narušen provoz metra. „Proto si pokrytí celé sítě vyžádá delší časový úsek,“ dodává předseda dozorčí rady dopravního podniku a zastupitel Lukáš Kaucký.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám