metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 17 °C

Středa 8. května 2024. Den vítězství

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

  10:16
Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství jsem často trávila u příbuzných, kteří měli byt na Národní třídě nedaleko Louvru. Tato kavárna byla naše milované a strategické místo na všechny vzácné chvilky, často jsem sem chodila s babičkou na něco sladkého,“ říká o výběru podniku Dostálová.

Další 1 fotografie v galerii
Sklářka při práci | foto: ARCHIV

Jaký zákusek jste měla nejraději?
Vždy jsem šla do čokolády, už si ale nepamatuji, který to byl ani co se v té době nabízelo. Jako malá jsem měla ráda indiánka a punčový řez.

Vzpomněla jste svou babičku, co pro vás znamenala?
Narodila se roku 1903, prošla založením první republiky a byla to hrdá vlastenka. Díky ní mám i jméno Alice po Alici Masarykové, kterou osobně znala a která byla kurátorkou různých pečovatelských ústavů a bojovala za zlepšení sociální situace a práva žen.

Jste pojmenovaná po silné ženě…
Asi jsem tu její energii, dravost, nutnost společenské odpovědnosti podědila. Mají to i moje dcery a jsem na ně pyšná, že tu tradici nesou. Děláme v životě věci nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Jak se to projevuje?
Třeba tím, že jsem založila sklářskou Galerii Skleněnka v Březině u Tišnova, ve které pořádáme spoustu akcí. Po revoluci jsem také dělala všemožné výstavy pro česká muzea, různé kulturní instituce nebo pro autory, kteří se vraceli ze zahraničí. Hodně se toho odehrávalo i tady na Národní třídě v bytě po prastrýcovi, který byl spisovatel a nakladatel, vlastnil Rebcovo nakladatelství v Praze. Všechny své umělecké známé, kteří se tehdy vraceli a neměli kde bydlet, u sebe jeho syn na pár dní ubytoval, někdy to připomínalo skautský tábor. Protože jsem z Moravy, propojovala jsem moravská kulturní místa s pražskými umělci. Vyplynuly z toho všemožné spolupráce, třeba s akademickým malířem Pavlem Skalníkem, který k mým figurkám namaloval obrázky, a společně jsme je pak vystavovali. A to dalo základ k mojí současné výstavě Planetami Malého prince, kde pro změnu kombinuji svoje figurky s astrofotografiemi.

Co vás přitahuje na příběhu od Antoine de Saint-Exupéryho?
Baví mě, že se v něm postavička setkává s vesmírem. Sklářská práce totiž také vesmír připomíná – sklo je hmotou světla, koule a těžítka vypadají trochu jako planety, zvlášť když obsahují všelijaké střepy a nitě, když se něco ze skla vytváří, prochází to žárem v peci nebo u mého sklářského kahanu. My skláři máme k vesmíru velmi blízko, je to naše inspirace.

Vy jste propojení vašeho řemesla s astronomií dotáhla ještě dál a v galerii pořádáte tematické večírky…
Ano, říkáme jim Astronomické večírky, zveme na ně různé zajímavé osobnosti a experty z oboru. Jedním z nich je třeba astronom Jan Holan, který jednou řekl, že tím, jak je naše civilizace přesvětlená, bere nám nebe. S nebem nám bere i pokoru, vizi něčeho vyššího, co je nad námi a před čím bychom měli mít úctu. Proto tato setkání ráda pořádám, u nás ve Skleněnce světelný smog není, a hvězdy se dají proto krásně pozorovat. Vždy se také setkají lidé se stejnou životní filozofií, navzájem se obohacujeme. Největší radost mi dělá, když pak s těmito odborníky, matematiky, fyziky, zjistíme, že bloudí stejným poeticko-fantaskním světem jako já.

Jaké další akce se u vás konají?
Tou nejbližší, kterou v galerii každoročně otevíráme, jsou řemesla na Velikonoční neděli. Sejdou se u nás různí moji známí – košíkáři, lidé v krojích, paní, která dělá krosienku, koláři, paličkářky, perníkářka a spousta dalších tradičních řemeslníků. Barvíme vajíčka různými technikami, vyrábí se panenky ze šustí. V ten den k nám zavítá kolem pěti set návštěvníků, se kterými děláme dílničky, aby si Velikonoce užili v tradičním duchu a přičichli ke staré technice. Pak děláme prvního května akci Polibek pod třešní, to je naše tradiční akce, na kterou se všichni po čarodějnicích těší, vždy je u toho pěkná hudba a výstava. Také bych letos chtěla udělat výstavu kolekcí mých skleněných figurek.

O návštěvníky nemáte nouzi. Co je za vámi táhne?
Svět je přetechnizovaný, vše se zjednodušuje, u nás získají trochu poetiky. Lidé si k nám chodí i odpočinout a načerpat energii. Navštěvuje nás třeba jeden psychiatr, který vždy vtipkuje, že když je blázen z bláznů, jde na Skleněnku. Když přijde, prohrabuje se v našem korálkovém moři, které je velmi relaxační, dá si kafíčko, posedí s námi a dobije baterky.

Z čeho čerpáte energii vy?
Věřím, že to, co dáte, dostanete zpátky. Energii dávám do Skleněnky, kterou jsme před lety koupili jako polorozbořený starý statek a pořád ho dáváme po částech dohromady. Těší mě, že mohu rozdávat radost – ta se mi vrací třeba od školáků, kteří k nám chodí na exkurze. Učitelé se vždy bojí, aby tu něco nevyvedli, nerozbili, ale oni jsou u nás hodní. Ráda vzpomínám na jednu skupinu dětí ve věku deset až dvanáct let, přišli naštvaní, že nemůžou mydlit telefon a jdou na nějakou výstavu. Já jim ukazovala, jak se taková skleněná figurka pod kahanem vyrábí, oni fascinovaně hleděli a poslouchali výklad. Jeden hoch se naklonil ke kamarádovi a říká: „To je, vole, fakt hustý.“

Jsou podle vás skláři ohrožený druh?
Samozřejmě, proto akce pro děti dělám, abych je ke sklu přivedla a ukázala jim, jaká je to krása. Když jsem byla malá, tak se v továrnách ještě nic neřešilo, když něco zbylo z výroby, nasypalo se to do řeky. A my tam pak chodili, sbírali korálky a kousky střípků. A tento moment hledání pokladů jsem dětem chtěla v galerii a na výstavách zprostředkovat. U mě mají možnost si z korálků něco vytvořit, hrabat se v korálkovém moři, najít si ty svoje, které je fascinují, a vytvořit si postavičku, vážku nebo třeba náhrdelník.

Autoři: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Do hokejových fanzón bude vstup zdarma, platit zde půjde ale pouze bezhotovostně

vydáno 7. května 2024  17:27

Pivo za 110 korun, koncerty každý den a sledování hokejových přenosů na velkých obrazovkách. Fan zóny před arénami v Praze i v Ostravě se stanou hlavními...  celý článek

Replika mistrovského dresu československých hokejistů z roku 1947 se plete na etapy

vydáno 7. května 2024  11:10

Doprovázel Karla Černocha, spolupracoval s Karlem Gottem, pro které dokonce složil pár melodií. Po desetiletích v hudební branži zjistil, že jeho...  celý článek

„Naším úkolem není děti nadchnout, my musíme dělat vše proto, aby jim to nadšení vydrželo“

vydáno 7. května 2024  5:58

Sportovní ambice nezapírají. Jejich cílem ale není primárně vychovávat hvězdy. Kaufland škola hokejových talentů chce vytvořit bezpečné prostředí pro...  celý článek

Komerční sdělení

Hledáte vhodné gymnázium pro své dítě?

vydáno 8. května 2024

V době přijímacích zkoušek na střední školy přichází na scénu VICTORIA HIGH SCHOOL – nové čtyřleté všeobecné jazykové gymnázium, které nabízí nejen...  celý článek