metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Naše boty používal pro trénink i pilot F1, říká propagátor bosé obuvi

  5:15
„Skoro to vypadá, jako by se lidé báli vyjít bosí, protože by se jim chodidla mohla rozpadnout,“ říká Kamil Vedral, který propaguje bosou obuv. Ta zažívá v českých botnících boom. Kamil je výhradní distributor slavné značky Vivobarefoot v Česku a na Slovensku. Ještě předtím, než Čechům tyto boty ukázal, chodil bos. Protože nechtěl boty, které omezují chodidla.

Další 2 fotografie v galerii
Kamil Vedral | foto: VIVO BAREFOOT

Značka Vivobarefoot se věnuje výhradně barefootové, tedy takzvané bosé obuvi. V čem jsou její výhody?
Hlavní výhoda této obuvi je v tom, že umožňuje chodidlu svobodný a přirozený pohyb. Chodidla díky tenké podrážce poskytují senzorickou zpětnou vazbu mozku o terénu, ve kterém se pohybujete, jako je tomu u chůze bez bot, kdy vás nic neškrtí, netlačí ani jinak neomezuje. Podrážka barefoot obuvi je tři milimetry tenká a oděruodolná. Špička obuvi je vyrobena v anatomickém tvaru chodidla, respektuje jeho tvar, a tak prsty mají svobodu pohybu. Barefoot obuv nemá podpatek a podporu nožní klenby. Chodidlo tedy může pracovat tak, jako by bylo bosé.

Co na boty říkají fyzioterapeuti?
Většina z nich doporučuje jako vhodnou obuv pro přirozený pohyb bez omezení. Je s podivem, jak málo lidé věří svým chodidlům. Kupujeme si boty, které jsou odtlumené, mají podporu nožní klenby, podpatek a úzkou špičku. Skoro to vypadá, jako by se lidé báli vyjít bosí, protože by se jim chodidla mohla rozpadnout, ale opak je pravdou. Lidské chodidlo se skládá z největšího počtu kostí, mnoha šlach a svalů, a tak je dokonale uzpůsobeno pohybu a nepotřebuje tlumiče, podporu ani další vymoženosti moderní doby k přirozenému pohybu.

Značka Vivobarefoot se věnuje výhradně barefootové, tedy takzvané bosé obuvi.

Jak je to s ostrými předměty na cestě? Co když šlápnu na střep?
Díky tenké podrážce cítíte terén, po kterém se pohybujete. Není to však bolestivé, naopak jde o příjemnou masáž. Boty Vivobarefoot mají v podrážce ochranu odolnou proti propíchnutí, takže šlápnete-li na střep, je riziko zranění minimální.

Firma se na vývoj bot soustřeďuje už od roku 1999, jak společnost vznikla?
Značka vznikla vlastně úplnou náhodou díky přátelství Tima Brennana, tenisty, a Galahada Clarka, zakladatele Vivobarefoot. Tim, který za svou kariéru prošel mnoha zraněními, za něž mohla také tlumená obuv, začal trénovat bos. Tento způsob tréninku mu dělal dobře, a tak začal shánět obuv simulující bosou chůzi. A tak Galahad, jenž pochází z dynastie obuvní značky Clarks, začal ve spolupráci s Timem studovat bosý běh a chůzi naboso. Tak v roce 2003 vznikl první prototyp a značka. O běhání v klasických botách a naboso vyšel knižní bestseller Born to Run. Tato kniha se točí okolo vývoje moderní běžecké obuvi a ptá se, proč se tolik lidí zraní v současných moderních botách, zatímco lidé běhající naboso nebo v minimalistických sandálech podobné problémy nemají.

Existuje nějaké vývojové centrum, kde se boty testují? 
Máme několik druhů testování. Testování zaměřené na podrážky a maximální pocit bosé chůze, při kterém se měří, jak daná podrážka umožňuje cítit povrch, po němž chodíte. Druhým způsobem je spolupráce se špičkovými ultra běžci, kteří testují prototypy v terénu a jejich chování při běhu a chůzi. Zjišťuje se odolnost podrážky, materiálů, ale hlavně celkový pocit z bot, zda nekloužou a zda fungují tak, jak mají. To znamená, jestli umožňují maximální svobodu pohybu. Dále se boty testují na speciálních strojích v laboratoři. V této fázi se testuje maximální počet ohnutí, odření a propíchnutí, dokud se bota nezničí. U vodotěsných a voděodolných materiálů se testuje jejich nepropustnost.

Vivo znamená latinsky žít, barefoot znamená v překladu z angličtiny bos

Napadá mě, že bota může být vhodná pro profesionální závodníky, kteří potřebují citlivou botu kvůli pedálům. Spolupracujete s nimi?
Víme, že jeden pilot F1 naše boty používal pro trénink. Problém je, že u bot pro motosport musí boty splňovat mnoho bezpečnostních kritérií, jako je například nehořlavost. My jsme se nikdy na motosport nesoustředili. Naší vizí je propojit lidi s přírodou a přirozeným pohybem. Lidé si kupují naše jak volnočasové, sportovní, tak outdoorové modely.

A co horolezci? Nebo jiná skupina lidí, která si boty oblíbila?
Jak jsem zmínil výše, obecně se mezi naše zákazníky řadí lidé zajímající se o outdoor. Nejvíce zákazníků k nám ale přivádí sporty, jako jsou fitness, běh nebo jóga. Nemalou část našich zákazníků tvoří vegani, pro které máme v nabídce modely vyrobené výlučně z neživočišných zdrojů, a maminky s dětmi. V poslední jmenované kategorii nastal neskutečný boom.

Jaké nejnovější módní i technologické trendy nyní ve vývoji bosé obuvi jsou?
Od roku 2021 chceme 90 procent materiálů na výrobu našich bot získávat z udržitelných zdrojů. Nabízíme boty vyrobené z recyklovaných PET lahví, kdy na jeden pár bot spotřebujeme sedmnáct použitých PET lahví. Vyrábíme boty z rostlinných zdrojů, v nichž jsou hlavní surovinou kukuřice nebo vodní řasy. Používáme prvotřídní kůži ze zvířat z volných chovů. Dále přírodní materiály, jako jsou bavlna, korek nebo přírodní guma. Snažíme se používat maximální množství recyklovaných a recyklovatelných materiálů a tímto směrem se budeme i nadále ubírat. 

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Přátelství se Sověty? Nebylo. Pryč s plastikou v metru, burcuje student

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Šestnáctiletý student chce nechat odstranit ikonickou plastiku v pražském metru. A založil petici. Ve vestibulu stanice Anděl mu vadí nápis „Moskva -...  celý článek

Číšník, údržbář i pradlena v jednom. Personál malého kempu musí umět vše

vydáno 26. dubna 2024  13:02

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí v sezoně zvládat Roman Straka, provozovatel Relax Kempu...  celý článek