metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Na jaře se čistí nejen ulice, ale také kanalizační vpusti.
Dalších 9 fotografií v galerii
Na jaře se čistí nejen ulice, ale také kanalizační vpusti. | foto: TSKMetro.cz

Parking za 1300 korun? Jen když u vás myjí ulice

19. dubna 2018  9:45 Filip Jaroševský Metro.cz
Odjet autem před blokovým čištěním zapomíná stále více Pražanů. Jejich počet narostl o třetinu.

Nepozornost, neochota, možná i lenost. To jsou podle Technické správy komunikací (TSK), která v metropoli každé jaro provádí blokové čištění ulic, nejčastější důvody, proč v tomto období musí dávat odtáhnout stále více aut. Za tyto nucené přesuny, které spolu se startem čištění započaly začátkem dubna, přitom zaplatí pražští řidiči o třetinu více než loni.

„Ukazuje se, že řidiči, nebo přesně řečeno majitelé vozidel, nedbají na dopravní značení a rok od roku nám přibývá vozidel, která musíme nechat odstranit. Od roku 2015 se jedná konkrétně o padesátiprocentní nárůst,“ říká mluvčí TSK Barbora Lišková.

Blokové čištění

  • Mytí ulic probíhá dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Letos začalo v úterý 3. dubna.
  • O tom, kdy bude čištění probíhat ve vaší ulici, informuje TSK na svých internetových stránkách, kde si v aplikaci můžete zjistit termíny, kdy si raději přeparkovat.
  • Lze využít také službu TSK-INFO, kde se obyvatel Prahy zaregistruje, zadá požadovanou ulici a následně mu na e-mail vždy dojde upozornění na čištění.

Jedním z důvodů, proč neodstraněných vozidel přibývá, je podle TSK zákonná povinnost je po vyčištění ulice obratem vracet zpět tam, kde přibližně stála. Běžně tak vzniká situace, kdy majitel své auto z nejrůznějších důvodů nepřeparkuje, ráno odejde a večer auto na svém místě opět najde. Když mu pak přijde faktura za odtah, nestačí se divit.

„Na první pohled se vůbec nic nestalo. Dokonce ani nemusí najít za stěračem obvyklý lísteček za špatné parkování. Za pár týdnů mu ale přijde do schránky faktura. V lepším případě na 1300, v horším na 4050 korun v případě takzvaného zpětného odtahu,“ dodává Lišková.

Fotogalerie

Náměstek pražské správy služeb, která odtahy v rámci hlavního města zajišťuje, Libor Kousal dodává: „Když majitel fakturu nezaplatí, předáváme celou věc soudu a pohledávku vymáháme.“ K ceně zpětného odtahu 3800 korun se také započítává poplatek za použití parkoviště 250 korun na den. Záleží vždy na tom, zda vám Správa služeb auto pouze odveze na odstavné parkoviště, nebo ho odtud opět převezou zpět. Snesitelnější částku 1300 korun stojí odtah pouze tehdy, pokud pracovníci vůz naloží na odtahové vozidlo a po vyčištění vozovky pod ním ho vrátí zase na místo.

Jediné, co může řidiče varovat, že se s autem něco dělo, je klasický lísteček za stěračem. Podle Libora Kousala je sem správa služeb umisťuje z dobré vůle. Tuto povinnost jí totiž zákon neukládá. V metropoli se ale dle zkušeností správy služeb pohybuje řada nenechavců, kteří od lístků auta „očesávají“. Proto je nejjistější sledovat rozvrhy čištění na webu TSK.

Ze zákona je oblast, kde se plánuje blokové čištění, sedm dní před jeho začátkem označena přenosnými dopravními značkami. Na nich je vyznačeno, kdy bude čištění probíhat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám