metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 6 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět triků, jak i na podzim shodit pár kilogramů

11. září 2018  8:03 Kamila Hudečková, Metro.cz
Říká se, že nejlepší čas na hubnutí je léto. Ale proč by to nemohl být podzim? Přečtěte si několik rad, jak na to.

I když dbáte na zdravé stravování a chodíte cvičit, kila buď neubývají, nebo jdou dokonce nahoru. Metabolismus se zpomaluje a chyby ve stravování tomu moc nepomohou. Přesto se dá i v sychravých dnech tělo nastartovat tak, že kila půjdou dolů.

Hubnutí v začátcích, kdy je motivace nejvyšší, je i nejsnazší. Máte nějaká kila navíc, nezdravě se stravujete a pohybu také moc nedáte. Jakmile ale změníte stravu a začnete cvičit, první výsledky se obvykle dostaví poměrně rychle. Situace se ale časem změní. Ne nadarmo se říká, že posledních pár kilogramů se hubne nejhůře. Jak tedy na to?

1. Intenzitu tréninku navyšujte v rozumné míře
Pokud už nějakou dobu žijete zdravě, váš metabolismus se může zabrzdit a přestane reagovat na dávku pohybu, kterou jste mu dávali. „Když vám aktivita začne připadat po nějaké době příliš jednoduchá, můžete zkusit lehce zvýšit intenzitu tréninku. Tělo si již pravděpodobně na stejnou intenzitu zvyklo a metabolismus je potřeba nakopnout trochu více,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness- -centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

2. Dělejte v pohybu změny a cvičte intervalově
Důležité je trénink také pravidelně pozměňovat. Tatáž činnost podvacáté nemá stejný účinek, jako když ji děláte poprvé. Běháte každý den stejnou trasu už několik měsíců? Zkuste alespoň po dvou týdnech obrátit směr. Navíc můžete zkoušet i různé druhy běhu – kromě joggingu třeba sprint spojený s chůzí nebo běh v kopcovitém terénu. Nezapomeňte ani na střídání aktivit v různých tepových frekvencích.

3. Cvičte spíše v chladnějším prostředí
I když to tak nevypadá, cvičit spíše v chladnějším prostředí je vhodnější. Ve vytopených tělocvičnách jsou na tělo kladeny nároky na snižování teploty, což ho však nestojí příliš mnoho energie. Naopak při pobytu v chladu, kde termoregulační mechanismy musí zajistit zahřátí těla, spotřebují nějakou tu energii navíc. V zimních měsících vám může s hubnutím pomoci také oblékání méně teplého oblečení.

4. Vybírejte si potraviny, které se zdravě jen netváří
Při hubnutí je stěžejní i strava. Jak se ale vyznat v tom, co je pro mě dobré? Spousta potravin nese označení jako „zdravá snídaně“ či „zdravá svačinka“, ale s vyváženou stravou nemají mnoho společného. Například müsli, které je ve valné většině případů plné přidaných cukrů. „Je velký rozdíl mezi ovesnými vločkami a přeslazeným pečeným müsli. Výrobci zákazníky přesvědčí o tom, že rýžové chlebíčky se sladkou jogurtovou polevou plnou cukrů jsou skvělý nápad, což je samozřejmě nesmysl,“ popisuje nejčastější omyly v hubnutí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

5. Neničte si tělo nesmyslnými dietami
Chcete zkusit každou dietu, kterou objevíte? Chyba. U dietních režimů, kterých najdete na internetu nepřeberné množství, bývá problémem to, že nedodávají tělu všechny nezbytné živiny, a především jsou pro většinu lidí dlouhodobě neudržitelné. Chroničtí „dietáři“ tak často dietu nějakou dobu drží, třeba i trochu zhubnou, ale po jejím skončení naberou všechna kila zpět, a obvykle i s bonusem.

Pokud si nejste jisti, jak na to, svěřte se do rukou odborníka – nutričního specialisty, který vám sestaví individuální stravovací plán přesně na míru. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám