metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý, 25. září 2018. Svátek má Zlata.
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase
Větší foto
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase | foto: MAFRA

Petr Švancara: Hrát v zimě je šílené, odrazí se to v návštěvnosti

20. července 2018  12:14 Pavel Urban Metro.cz
Bývalý fotbalový útočník Petr Švancara nyní glosuje ligové dění jako znalec a nově také expert stanice 02 TV. V rozhovoru pro deník Metro mluvil o novém herním systému, větším využití videa i týmech, které bude sledovat.

Jak se vám líbí nový formát nejvyšší soutěže, kdy se po třiceti kolech bude hrát nadstavbová část?
Když došlo k podobné úpravě v juniorské lize, připadalo mi to prospěšné. Zatím se mi líbí ten nápad i u první ligy, ale jak to nakonec bude, si asi odpovíme až po nějakém čase. Zajímavé je to třeba ohledně sestupových příček, že sestupuje jen jeden a další dva týmy budou hrát baráž. Tím bude atraktivnější i druhá liga. Nový formát tedy vnímám vcelku pozitivně.Na druhou stranu se bude hrát také v prosinci a pak hned v únoru. V těchto zimních měsících zřejmě nepřijde na stadiony moc diváků. Může to být naopak trochu minus změny?
To já říkám odjakživa, že by se mělo hrát v létě večer. Ale to je jen můj názor, nevím, proč to nejde. Každopádně hrát v prosinci je šílené a předpokládám, že se to odrazí v návštěvnosti. To by musel být opravdu atraktivní zápas, aby i v zimě přišli ve větším počtu. Bohužel tím utrpí hlavně lidé. Nerozumím tomu, proč nejsou třeba v rozpisu vložené nějaké středeční zápasy.

Na jaké týmy se před startem nové sezony těšíte? Koho budete sledovat?
Určitě jsem zvědavý na nováčka z Opavy. Budu jí fandit, protože jsem tam sám kdysi prožil krásný rok, kdy jsme také postoupili do první ligy. A jsem jako Brňák rád, že se Opava dohodla s Brnem, kde bude hrát několik domácích zápasů. Jsem zvědavý, kolik fanoušků z Opavy na Srbskou dorazí. Jejich fandové jsou totiž neskuteční. A těším se i na druhého nováčka z Příbrami. Uvidíme, jestli ta pauza prospěla i k tomu, že tam bude chodit třeba více diváků. A také jak budou hrát jejich zkušení hráči jako Miroslav Slepička či Rudolf Skácel.

Kdo bude podle vás patřit k favoritům celé soutěže?
Docela mě zajímá, kolik týmů bude konkurovat Plzni. Vzpomeňte, že po loňském podzimu dominovala opravdu o hodně bodů. Doufám, že bude mít letos po první části třeba šest sedm týmů podobný počet bodů. Určitě bude patřit k favoritům kromě Plzně zase Slavia a také Sparta. U ní jsem v očekávání, co ukáže, protože minulá sezona nebyla z jejich strany ideální. Možná se opět předvede Jablonec nebo nějaký jiný tým, který může být štikou ligy.

Jaký máte názor na video, které jsme nyní hodně viděli v akci na mistrovství světa. V české lize bude v každém kole na třech zápasech oproti jednomu v minulé sezoně. Pomáhá to fotbalu?
Já video vítám a chválím. Na mistrovství mě trochu zklamala komunikace s hlavními rozhodčími, kdy jsem čekal, že budou konzultovat víc situací. Ale pořád je to v počáteční fázi. Myslím, že video doceníme víc později. Myslím, že je jen dobře, když je penalta a videorozhodčí řekne, že byla, i když sudí na hřišti ji neviděl. A také fanoušci by to měli přivítat, není to pak z jejich strany vyhecované, když si řeknou, že situaci potvrdilo video.

Vaše názory při televizních přenosech si hodně fanoušků pochvaluje, uvidí vás někde?
Ano, tím, že přenosy koupila soukromá stanice 02 TV, budu zde jako expert, a to už v sobotu na zápase Sparty s Opavou.Komentáře

Hlavní zprávy

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článek

Naučte se jazyk elfů

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  9:55

Plánujete začít s japonštinou, albánštinou, tibetštinou nebo nizozemštinou? Vyrazte na Evropský den jazyků.  celý článek

Bez tramvají i metra C

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  8:45

Pražany a návštěvníky metropole v následujících dnech potrápí mimořádné výluky MHD.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám