metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase
Větší foto
Petr Švancara při svém rozlučkovém zápase | foto: MAFRA

Petr Švancara: Hrát v zimě je šílené, odrazí se to v návštěvnosti

20. července 2018  12:14 Pavel Urban Metro.cz
Bývalý fotbalový útočník Petr Švancara nyní glosuje ligové dění jako znalec a nově také expert stanice 02 TV. V rozhovoru pro deník Metro mluvil o novém herním systému, větším využití videa i týmech, které bude sledovat.

Jak se vám líbí nový formát nejvyšší soutěže, kdy se po třiceti kolech bude hrát nadstavbová část?
Když došlo k podobné úpravě v juniorské lize, připadalo mi to prospěšné. Zatím se mi líbí ten nápad i u první ligy, ale jak to nakonec bude, si asi odpovíme až po nějakém čase. Zajímavé je to třeba ohledně sestupových příček, že sestupuje jen jeden a další dva týmy budou hrát baráž. Tím bude atraktivnější i druhá liga. Nový formát tedy vnímám vcelku pozitivně.

Na druhou stranu se bude hrát také v prosinci a pak hned v únoru. V těchto zimních měsících zřejmě nepřijde na stadiony moc diváků. Může to být naopak trochu minus změny?
To já říkám odjakživa, že by se mělo hrát v létě večer. Ale to je jen můj názor, nevím, proč to nejde. Každopádně hrát v prosinci je šílené a předpokládám, že se to odrazí v návštěvnosti. To by musel být opravdu atraktivní zápas, aby i v zimě přišli ve větším počtu. Bohužel tím utrpí hlavně lidé. Nerozumím tomu, proč nejsou třeba v rozpisu vložené nějaké středeční zápasy.

Na jaké týmy se před startem nové sezony těšíte? Koho budete sledovat?
Určitě jsem zvědavý na nováčka z Opavy. Budu jí fandit, protože jsem tam sám kdysi prožil krásný rok, kdy jsme také postoupili do první ligy. A jsem jako Brňák rád, že se Opava dohodla s Brnem, kde bude hrát několik domácích zápasů. Jsem zvědavý, kolik fanoušků z Opavy na Srbskou dorazí. Jejich fandové jsou totiž neskuteční. A těším se i na druhého nováčka z Příbrami. Uvidíme, jestli ta pauza prospěla i k tomu, že tam bude chodit třeba více diváků. A také jak budou hrát jejich zkušení hráči jako Miroslav Slepička či Rudolf Skácel.

Kdo bude podle vás patřit k favoritům celé soutěže?
Docela mě zajímá, kolik týmů bude konkurovat Plzni. Vzpomeňte, že po loňském podzimu dominovala opravdu o hodně bodů. Doufám, že bude mít letos po první části třeba šest sedm týmů podobný počet bodů. Určitě bude patřit k favoritům kromě Plzně zase Slavia a také Sparta. U ní jsem v očekávání, co ukáže, protože minulá sezona nebyla z jejich strany ideální. Možná se opět předvede Jablonec nebo nějaký jiný tým, který může být štikou ligy.

Jaký máte názor na video, které jsme nyní hodně viděli v akci na mistrovství světa. V české lize bude v každém kole na třech zápasech oproti jednomu v minulé sezoně. Pomáhá to fotbalu?
Já video vítám a chválím. Na mistrovství mě trochu zklamala komunikace s hlavními rozhodčími, kdy jsem čekal, že budou konzultovat víc situací. Ale pořád je to v počáteční fázi. Myslím, že video doceníme víc později. Myslím, že je jen dobře, když je penalta a videorozhodčí řekne, že byla, i když sudí na hřišti ji neviděl. A také fanoušci by to měli přivítat, není to pak z jejich strany vyhecované, když si řeknou, že situaci potvrdilo video.

Vaše názory při televizních přenosech si hodně fanoušků pochvaluje, uvidí vás někde?
Ano, tím, že přenosy koupila soukromá stanice 02 TV, budu zde jako expert, a to už v sobotu na zápase Sparty s Opavou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám