metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Audi A4 g-tron
Větší foto
Audi A4 g-tron | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Pod plynem do Alp. Kilometr za 1,3 koruny

7. dubna 2018  8:33 Petr Holeček Metro.cz
Audi se odvážilo ke smělému kroku, který oceňuji. Ukazuje cestu, že pohon na stlačený zemní plyn nemusí být pouze v malých autech firemní flotily, které se plahočí po městě. CNG jsem ochutnal už v kombíku SEAT Leon, jenže teď pohání ještě něco většího, Audi A4 – auto, za které se nemusí stydět cestující manažer ani čtyřčlenná rodina.

Aby Audi A4, rovněž v provedení kombi, s přízviskem g-tron odkazujícím na alternativní pohon, ukázalo svůj největší smysl, vzal jsem ho na tisíc kilometrů dlouhou cestu z Prahy do lyžařského střediska v rakouském Scheffau am Wilden Kaiser.Kolega Marek, který se úspornou jízdou zabývá řadu let, mi doporučil stáhnout mobilní aplikaci z webu www.erdgas.info, která umí naplánovat trasu s tankováním zemního plynu. Což by ale cestou přes Mnichov na sever Rakouska nebyl problém ani bez ní.

Audi s plynovým pohonem dostalo silnější 170koňový dvoulitr, takže cesta svištěla jak na klouzačce. S kombíkem nebyl problém jet i na hranici 220kilometrové rychlosti, přičemž ukazatel aktuální spotřeby plynu měřil v té chvíli něco kolem šesti kilo plynu na sto. Cena CNG za kilo se pohybuje mezi 25 a 27 korunami. Rozpis ceny za cestu si přečtěte v boxu.

Oproti zmíněnému plynovému leonu dostalo tohle audi lepší nádrž na CNG. Není vyrobená z oceli, ale z kompozitního materiálu, je o 56 procent lehčí a lépe zabezpečená proti proražení. Je možné do ní načerpat až devatenáct kilo CNG, což se nemusí zdát moc, a je to bohužel pravda.

I když se poselství auta zdá ideální, musíte opravdu cestu plánovat, jelikož nádrž vydrží na přibližně 380 až 450 kilometrů, podle šetřivosti řidiče. Vyplatí se přitom vybírat stanice, které umí natlačit plyn do nádrže pod tlakem 200 barů. Pak se do nádrže vejde opravdu oněch 19 kilo plynu.

Pokud však plyn dojde, nezoufejte. Audi spaluje primárně CNG, ale po jeho vyčerpání se přepne na benzinovou nádrž. Ta však má také omezenou kapacitu, jen 25 litrů. Spotřeba benzinu je přitom radikálně vyšší. Auto si řekne až o 11 litrů na sto, pokud se bavíme o těch vysokých dálničních rychlostech.

Plynová nádrž ubírá prostor zavazadelníku, z původních 505 litrů se zmenšil na 415. I tak je to pořád dost, i na delší přesuny ve více lidech. Zapomeňte ale na pohon všech kol, ústrojí se sem prostě už nevejde.

Auto určené na dlouhé pohodové cestování se skutečně vyplatí, hlavně tedy firmě. Úspora totiž není zadarmo. Celková cena modelu A4 avant g-tron i s výbavou je 1,5 milionu korun. Takže musíte jezdit fakt hodně.

Na kolik vyšla cesta

  • Průměrná spotřeba CNG byla na 1000 km dlouhé cestě 5,1 kg/100 km. V ČR vyšlo kilo CNG na 25,50 korun (bral jsem 30 kg), v Německu 27,80 korun (21 kg).
  • Cesta stála 1349 korun, jeden kilometr tedy přišel na 1,3 koruny.
  • Pokud bychom pálili pouze benzin, cena by byla asi 3000 korun, při spotřebě 9 l/100 km a ceně benzinu cca 33 korun za litr.
  • Teplota během testu se pohybovala kolem -10 stupňů Celsia.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám