metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Audi A4 g-tron
Větší foto
Audi A4 g-tron | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Pod plynem do Alp. Kilometr za 1,3 koruny

7. dubna 2018  8:33 Petr Holeček Metro.cz
Audi se odvážilo ke smělému kroku, který oceňuji. Ukazuje cestu, že pohon na stlačený zemní plyn nemusí být pouze v malých autech firemní flotily, které se plahočí po městě. CNG jsem ochutnal už v kombíku SEAT Leon, jenže teď pohání ještě něco většího, Audi A4 – auto, za které se nemusí stydět cestující manažer ani čtyřčlenná rodina.

Aby Audi A4, rovněž v provedení kombi, s přízviskem g-tron odkazujícím na alternativní pohon, ukázalo svůj největší smysl, vzal jsem ho na tisíc kilometrů dlouhou cestu z Prahy do lyžařského střediska v rakouském Scheffau am Wilden Kaiser.

Kolega Marek, který se úspornou jízdou zabývá řadu let, mi doporučil stáhnout mobilní aplikaci z webu www.erdgas.info, která umí naplánovat trasu s tankováním zemního plynu. Což by ale cestou přes Mnichov na sever Rakouska nebyl problém ani bez ní.

Audi s plynovým pohonem dostalo silnější 170koňový dvoulitr, takže cesta svištěla jak na klouzačce. S kombíkem nebyl problém jet i na hranici 220kilometrové rychlosti, přičemž ukazatel aktuální spotřeby plynu měřil v té chvíli něco kolem šesti kilo plynu na sto. Cena CNG za kilo se pohybuje mezi 25 a 27 korunami. Rozpis ceny za cestu si přečtěte v boxu.

Oproti zmíněnému plynovému leonu dostalo tohle audi lepší nádrž na CNG. Není vyrobená z oceli, ale z kompozitního materiálu, je o 56 procent lehčí a lépe zabezpečená proti proražení. Je možné do ní načerpat až devatenáct kilo CNG, což se nemusí zdát moc, a je to bohužel pravda.

I když se poselství auta zdá ideální, musíte opravdu cestu plánovat, jelikož nádrž vydrží na přibližně 380 až 450 kilometrů, podle šetřivosti řidiče. Vyplatí se přitom vybírat stanice, které umí natlačit plyn do nádrže pod tlakem 200 barů. Pak se do nádrže vejde opravdu oněch 19 kilo plynu.

Pokud však plyn dojde, nezoufejte. Audi spaluje primárně CNG, ale po jeho vyčerpání se přepne na benzinovou nádrž. Ta však má také omezenou kapacitu, jen 25 litrů. Spotřeba benzinu je přitom radikálně vyšší. Auto si řekne až o 11 litrů na sto, pokud se bavíme o těch vysokých dálničních rychlostech.

Plynová nádrž ubírá prostor zavazadelníku, z původních 505 litrů se zmenšil na 415. I tak je to pořád dost, i na delší přesuny ve více lidech. Zapomeňte ale na pohon všech kol, ústrojí se sem prostě už nevejde.

Auto určené na dlouhé pohodové cestování se skutečně vyplatí, hlavně tedy firmě. Úspora totiž není zadarmo. Celková cena modelu A4 avant g-tron i s výbavou je 1,5 milionu korun. Takže musíte jezdit fakt hodně.

Na kolik vyšla cesta

  • Průměrná spotřeba CNG byla na 1000 km dlouhé cestě 5,1 kg/100 km. V ČR vyšlo kilo CNG na 25,50 korun (bral jsem 30 kg), v Německu 27,80 korun (21 kg).
  • Cesta stála 1349 korun, jeden kilometr tedy přišel na 1,3 koruny.
  • Pokud bychom pálili pouze benzin, cena by byla asi 3000 korun, při spotřebě 9 l/100 km a ceně benzinu cca 33 korun za litr.
  • Teplota během testu se pohybovala kolem -10 stupňů Celsia.

Komentáře

Hlavní zprávy

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám