metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
U šedesátky číslice zčervená.
Další 2 fotografie v galerii
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

18. září 2018  8:32 Filip Jaroševský Metro.cz
Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.

„Héj! Jazda, ku.va!“ rozléhá se ulicemi Starého Města směrem od Malého náměstí. Je sobota, tři hodiny ráno a nejde tu o nic neobvyklého. Problémy s hlukem se zde radnice první městské části rozhodla vyřešit tím, že před pár dny doprostřed náměstí umístila měřič hladiny hluku opatřený světelným displejem. Ten ale místo aby rozjuchané partičky zkrotil, nevědomky vytvořil novou opileckou kratochvíli.

„Nejenom že se tu teď opilci přeřvávají, kdo bude mít na displeji víc decibelů. Dokonce už jsem tu viděla dva motorkáře, kteří se předháněli v hlasitosti túrování svých strojů,“ líčí situaci na Malém náměstí čtenářka deníku Metro Petra.

První městská část bojuje s hlukovou zátěží již několik let. Testovací měřič hluku měl podle tiskového odboru radnice utišit především Dlouhou ulici, ulici V Kolkovně a také Kozí a Masnou. Odtud radnice Prahy 1 téměř denně dostává stížnosti rezidentů na noční hluk.

Fotogalerie

„Vybrali jsme kamerový sloup na Malém náměstí, kde se tyto ulice sbíhají a v jehož okolí jsou desítky barů. Zároveň těmito místy procházejí takzvané pub crawly, kdy ulicemi od baru k baru táhnou stovky opilých a hlučících turistů. V okolních domech přitom žijí lidé, často i s dětmi, kteří kvůli nadměrnému hluku z ulice dlouhodobě nemohou spát,“ stěžuje si radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil s tím, že situaci moc nepomáhá ani nedostatek strážníků.

Ačkoliv mají měřiče podle místních zcela opačný efekt, než by měly mít, radnice dle svých slov počítá s jejich umístěním i jinde. Kromě ukazatele aktuálního hluku, který se rozsvítí červeně, pokud hladina překročí šedesát decibelů, totiž přístroje sbírají také data a do budoucna mohou Praze 1 přinést cennou statistiku.

Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně, který tam měří hluk v interiéru a zároveň zaznamenává i počet lidí v baru. „Občané bydlící v okolí Ovocného trhu uvedli, že by byli ochotni se na financování podobného měřiče umístěného právě na tomto místě podílet. Také mi psali lidé z okolí Betlémského náměstí,“ dodává Solil.

Zneužívané měřiče

  • Praha 4 včera v Podolí umístila sčítač chodců a cyklistů. Podobný se nachází i v Modřanech. Počítadla ale lákají šprýmaře. Ti záměrně procházejí tam a zpět vícekrát, aby měřidla zmátli.
  • Řidiče baví také rychlostní měřiče, které lze potkat na okrajích obcí. Zejména u těch, které nejsou napojeny na radar, se někteří motoristé předháněli, kdo projede rychleji. Podobné kratochvíle zkoušejí i cyklisté.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám