metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují.
Větší foto
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují. | foto: MP PrahaMetro.cz

Prosby o mírnost i pozvání na kávu

17. srpna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
S pražskými strážníky komunikují řidiči také psaním vzkazů za stěrači.

„Vážení, toto auto nikomu nepřekáží a nikoho neomezuje. Proto žádám, abyste mě přestali obtěžovat s pokutami. Děkuji za pochopení.“ Tak zní rukou psaný vzkaz, který strážníci nedávno objevili za oknem jednoho ze špatně parkujících aut.Jelikož podle jejich Facebooku nacházejí podobných vzkazů mnohem více, jejich reakce směrovaná na všechny podobné pisatele na sebe nenechala dlouho čekat. „Občas nás vaše vzkazy pobaví a někdy i potěší, ale jsme ve službě a musíme se řídit zákony,“ odpovídají rovněž ručně psaným vzkazem strážníci a dodávají, že jim současná právní úprava bohužel sebrala možnost řešit podobné přestupky takzvaně domluvou.

Strážníci se svěřili i s tím, že jednou začas najdou za stěračem či oknem některého ze špatně parkujících řidičů pozvání na kávu či oběd. Facebookový příspěvek se však nesetkal jen se sympatiemi. Možná i proto, že špatné parkování nelze jen tak za dobrý oběd přejít.

To potvrdila deníku Metro také mluvčí strážníků Irena Seifertová. „Přestupky šlo dříve řešit také domluvou. To ale není možné od změny přestupkového zákona, tedy od prvního července roku 2017,“ vysvětluje Seifertová. Nad dopravním přestupkem nyní strážníci nesmí přimhouřit oko vůbec. V případě menších prohřešků, jako je odhození nedopalku či neuklizení exkrementu, mohou s hříšníkem pouze sepsat protokol a formálně ho bez finančního postihu napomenout.

Na zbytečné papírování si mnoho příslušníků městské policie od loňské změny legislativy stěžuje pravidelně. Stejně tak jako na množství přestupků, kterých ve statistikách kvůli změně přibylo.

„Vždyť se dá zastavit i slušně a v mezích zákona,“ napsal na Facebook strážníků uživatel Vladimír Špíca Špička a doplnil, že je mu jako strážníkovi líto, že ještě žádný vzkaz ve službě nedostal.

Vzkazy pro strážníky

  • Před dvěma lety, kdy mohla městská policie přestupek přejít, došlo v Praze k zajímavé situaci. Špatně parkující řidička požádala strážníky o shovívavost. Ti jí vyhověli.
  • Vzkazy prezentoval Týdeník Policie na své Facebooku: „Omlouvám se, ale klasicky nebylo kde zaparkovat. Prosím nedávejte mi botičku,“ napsala řidička do vzkazu za stěračem špatně zaparkovaného auta a doplnila ho obrázkem srdíčka a usmívajícího se smajlíka.
  • „Žádosti vyhověno. Hezký den. Vaši strážníci,“ reagovali druhým vzkazem příslušníci zákona, který napsali na nevyplněný blanket z pokutového bločku. Spolu s obrázky srdíčka i smajlíka ho pak nechali za stěračem.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám