metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují.
Větší foto
Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují. | foto: MP PrahaMetro.cz

Prosby o mírnost i pozvání na kávu

17. srpna 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
S pražskými strážníky komunikují řidiči také psaním vzkazů za stěrači.

„Vážení, toto auto nikomu nepřekáží a nikoho neomezuje. Proto žádám, abyste mě přestali obtěžovat s pokutami. Děkuji za pochopení.“ Tak zní rukou psaný vzkaz, který strážníci nedávno objevili za oknem jednoho ze špatně parkujících aut.

Jelikož podle jejich Facebooku nacházejí podobných vzkazů mnohem více, jejich reakce směrovaná na všechny podobné pisatele na sebe nenechala dlouho čekat. „Občas nás vaše vzkazy pobaví a někdy i potěší, ale jsme ve službě a musíme se řídit zákony,“ odpovídají rovněž ručně psaným vzkazem strážníci a dodávají, že jim současná právní úprava bohužel sebrala možnost řešit podobné přestupky takzvaně domluvou.

Strážníci se svěřili i s tím, že jednou začas najdou za stěračem či oknem některého ze špatně parkujících řidičů pozvání na kávu či oběd. Facebookový příspěvek se však nesetkal jen se sympatiemi. Možná i proto, že špatné parkování nelze jen tak za dobrý oběd přejít.

To potvrdila deníku Metro také mluvčí strážníků Irena Seifertová. „Přestupky šlo dříve řešit také domluvou. To ale není možné od změny přestupkového zákona, tedy od prvního července roku 2017,“ vysvětluje Seifertová. Nad dopravním přestupkem nyní strážníci nesmí přimhouřit oko vůbec. V případě menších prohřešků, jako je odhození nedopalku či neuklizení exkrementu, mohou s hříšníkem pouze sepsat protokol a formálně ho bez finančního postihu napomenout.

Na zbytečné papírování si mnoho příslušníků městské policie od loňské změny legislativy stěžuje pravidelně. Stejně tak jako na množství přestupků, kterých ve statistikách kvůli změně přibylo.

„Vždyť se dá zastavit i slušně a v mezích zákona,“ napsal na Facebook strážníků uživatel Vladimír Špíca Špička a doplnil, že je mu jako strážníkovi líto, že ještě žádný vzkaz ve službě nedostal.

Vzkazy pro strážníky

  • Před dvěma lety, kdy mohla městská policie přestupek přejít, došlo v Praze k zajímavé situaci. Špatně parkující řidička požádala strážníky o shovívavost. Ti jí vyhověli.
  • Vzkazy prezentoval Týdeník Policie na své Facebooku: „Omlouvám se, ale klasicky nebylo kde zaparkovat. Prosím nedávejte mi botičku,“ napsala řidička do vzkazu za stěračem špatně zaparkovaného auta a doplnila ho obrázkem srdíčka a usmívajícího se smajlíka.
  • „Žádosti vyhověno. Hezký den. Vaši strážníci,“ reagovali druhým vzkazem příslušníci zákona, který napsali na nevyplněný blanket z pokutového bločku. Spolu s obrázky srdíčka i smajlíka ho pak nechali za stěračem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám