Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto
Skifařka Miroslava Knapková v akci | foto: Getty

První zlato! Skifařka Knapková prolomila smůlu a dojela první

14:42
Skifařka Miroslava Knapková suverénně ovládla olympijskou regatu v Eton Dorney a získala v Londýně první zlatou medaili pro Českou republiku. Úřadující mistryně světa v posledním veslařském závodu her vyhrála stylem start - cíl o více než tři sekundy před nečekaně druhou Fie Udby Erichsenovou z Dánska. Bronz získala Australanka Kim Crowová.

Jednatřicetiletá Knapková se na svých třetích olympijských hrách dočkala první medaile a zapsala se do historie českého veslování. Podařilo se jí navázat na čtyřku s kormidelníkem, která získala zlato v Helsinkách 1952, a dvojskif Václav Kozák, Pavel Schmidt, jenž triumfoval v Římě 1960.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského dnes zaskočila soupeřky hned v úvodu, kdy se posunula do čela a postupně zvyšovala náskok. V polovině trati za ní Erichsenová zaostávala o téměř šest sekund, 500 metrů před cílem byl náskok Knapkové ještě o sekundu vyšší. V závěrečné části se sice odstup zmenšil, ale o životním úspěchu brněnské rodačky nebylo pochyb.