metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Neděle, 24. června 2018. Svátek má Jan.
Radoslav Kováč (vlevo) při utkání s Itálií na MS 2006
Větší foto
Radoslav Kováč (vlevo) při utkání s Itálií na MS 2006 | foto: MAFRA

Radoslav Kováč: Budu fandit Rusku

14. června 2018  13:50 Pavel Urban Metro.cz
Je jedním z těch, kteří zažili v českém národním dresu naposledy atmosféru mistrovství světa. Navíc hrál čtyři roky v Rusku, kde se letošní šampionát koná. Současný asistent trenéra ve Spartě Radoslav Kováč byla tedy ideální volba pro rozhovor pro tuto speciální přílohu Metra.

Jak hodnotíte nedávno skončenou sezonu z pohledu Sparty?
Z mnoha aspektů byla ta sezona neskutečně složitá. Boj o titul jsme ztratili mnohem dřív, než jsme chtěli, z tohoto pohledu je braná jako ne- úspěšná. Stejně se můžeme bavit v případě Evropské ligy a Českého poháru.Model s řadou zahraničních posil a italským trenérem moc nevyšel, viďte?
My jako trenéři jsme cíle nesplnili. Výsledky ani hra nebyly optimální. S příchodem trenéra Hapala se to zvedlo a ke konci sezony se vše stabilizovalo. Já byl také v tom předchozím realizačním týmu, takže to sice můžu srovnat, ale těžko se mi to hodnotí. Každopádně neúspěch jde i za mnou.

Pojďme k mistrovství světa. Jak se ho zhostí Rusko coby pořadatel?
Zvládne to velmi dobře. Financí na to mají dost. Viděl jsem, jak rychle postavili nové stadiony, které jsou odzkoušeny ruskou ligou i dalšími turnaji.

Budou pro týmy problém vzdálenosti mezi městy?
Cestování je náročné. Není to, jako když bylo mistrovství Evropy v Polsku a Rakousku. Vzdálenosti ale nejsou až tak velké, nehraje se až na východě. Dá se to zvládnout.

Pro fanoušky byla zrušena víza. Jak vidíte otázku bezpečnosti při turnaji?
To může být nebezpečné. Je to dobrý krok kvůli návštěvnosti, ale každého musí pořádně proklepnout už na pasové kontrole. A pak také na stadionech.

Poprvé bude na MS použito video. Vy jste si ho se Spartou užili hlavně při derby. Jak video vnímáte?
Pro všechny to bude stejné a spravedlivé. Bude na všech zápasech. Když bude penalta, rozhodčí ji neuvidí, ale video to opraví, tak je to správně.

Proč podle vašeho názoru na turnaji v Rusku chybí český národní tým?
To je velký problém. Generace se obměňuje. Ti čeští kluci nehrají ve velkých klubech v zahraničí. Ale věřím, že hráči z poslední jednadvacítky, jako Schick nebo Jankto, budou časem oporami.

Koho považujete za favorita mistrovství světa?
Německo, Španělsko, Argentinu, Brazílii. Černý kůň by mohla být Francie, je silná.

Za svou kariéru jste se setkal s mnoha skvělými hráči. Ve Spartaku Moskva vás vedl Stanislav Čerčesov, současný trenér Ruska. Budete mu přát?
Znám některé ještě i současné reprezentanty. Pár jich je. Znám samozřejmě i trenéra Čerčesova, budu tedy fandit Rusku. Hrál jsme tam čtyři roky a mám odsud dobré vzpomínky.

Vzpomenete si ještě na MS 2006, kdy jste si zahrál proti Itálii?
To byl nádherný zápas, a navíc se mi docela povedl. Na druhou stranu jsme nepostoupili ze skupiny, protože jsme nešťastně prohráli s Ghanou. Za tři zápasy jsme dostali dvě červené karty.Komentáře

Hlavní zprávy

Muži chtějí vše v jednom výrobku, říká ředitelka strategie Dermacolu

Věra Komárová
vydáno 24. června 2018  15:59

Legendární česká značka Dermacol už víc než půl století zdokonaluje pleť a pečuje o krásu žen. Jeden z prvních krycích make-upů na světě vznikl v jeho...  celý článek

Na Hagiboru byl místo hřiště lágr

Obálka knihy Za dráty
vydáno 24. června 2018  13:59

Také v Praze Němci za druhé světové války zakládali tábory. Představuje je nový průvodce historika Jiřího Padevěta.  celý článek

Češi vytěžují počítače, nové kupují až po smrti starých

Notebook (ilustrační foto)
vydáno 24. června 2018  11:59

IT technika se starým systémem je snadná kořist hackerů.  celý článek

Kladenská Štěpka Kiliánová by se nelíbila nikomu

Anežka Rusevová a Jaroslav Slánský
vydáno 24. června 2018  9:55

Jako poslední premiéru sezony uvedlo Městské divadlo Kladno Havlíčkovy Petrolejové lampy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám