metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Lidská komedie
Lidská komedie | foto: Martin Špelda

RECENZE: Nová hra Divadla v Dlouhé se smrskla do tragické grotesky

14. dubna 2015  11:18 Marcela Magdová, Metro.cz
Lidská tragikomedie Divadla v Dlouhé je podobenstvím o člověku zápasícím s vlastním egem. Režisérka Hana Burešová nastudovala se svým domácím souborem Divadla v Dlouhé filozofickou hru Ladislava Klímy Lidská tragikomedie. Jde o podobenství o člověku, který zápasí s vlastním egem, společností i tolik odmítaným Bohem, po jehož místě sám touží. Klíma do svého závěrečného dramatického opusu shrnul veškerá východiska vlastní filozofie, jejíž základní premisou byla ironie.

Burešová spolu s dramaturgem Štěpánem Otčenáškem text zkrátili zhruba na tři hodiny hracího času a rozdělili jednotlivá dějství dvěma přestávkami, které umožňují výměnu masek pětici hlavních aktérů.

Ti se na počátku scházejí v zapadlé hospodě, aby oslavili úspěšnou maturitní zkoušku. Každý z partičky je svéráznou figurkou nadějně lamentující o skvělé budoucnosti. Pulec Jana Vondráčka sám sebe vidí jako úspěšného básníka, Shoř Miroslava Táborského touží po úspěchu u žen, Kantorka Martina Matejky si předpovídá vědecký post, prominentní Obnos Miroslava Hanuše zase destrukci. Opodál sedí u stolu záhadný pátý spolužák Odjinud Marka Němce, jako jediný se nestará o přízemní sny, ba naopak vidí cíl v hledání smyslu, odlidštění a stání se Bohem, čímž dosáhne absolutnosti. Postava Odjinuda je nejvíce ze všech autorovým alter egem.

Po třiceti letech ztrácejí hrdinové ideály

Lidská komedie

Hodnocení: 2/5

  • Kdy se hraje: 15. a 27. dubna
  • Režie: Hana Burešová
  • Hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Miroslav Hanuš, Martin Matejka, Marek Němec, Vlastimil Zavřel, Veronika Lazorčáková, Magdalena Zimová a další.

V druhém dějství se spolužáci scházejí podle přísahy, kterou si dali, po třiceti letech, ideály jsou ty tam, shledávají se životní trosky dávno rezignující na předsevzetí z mládí - až na Odjinuda plného elánu a energie. Mystickou nadpozemskost, jíž dosáhl, představuje v inscenaci hercův odchod z jeviště a projekce jeho horní poloviny trupu na zadní plátno prolínající se s videoartem. Zjevuje se i v dějství třetím, jako přízrak navštěvuje alkoholem zdolaného Pulce, aby ho ironicky poučoval o prospěšnosti pití. Tragikomika, kterou autor vetkl do názvu díla, se v Dlouhé smrskla na komickou grotesku, což platí zejména pro první dvě části.

Herci vedou postavičky dle osvědčených intencí na jistotu, jak už jsme si v Divadle v Dlouhé zvykli. Pokus inscenátorů shodit či možná odlehčit současnému divákovi zjevení Odjinuda a filozofické fechtování ve třetí části může vyvolat i smích. Odjinud zahalený do vzdouvající se igelitové plachty fistulí zpola recituje a zpola zpívá své repliky. Nechtěně komické tak má závěrečnou nelichotivou tragickou pachuť.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám