metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 22 °C

Úterý, 17. října 2017. Svátek má Hedvika.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu. | foto: ČTK

Rozhovor: Myslím, že na Václava Havla jsme nezapomněli, říká boromejka Angelika

18. prosince 2014  7:00 Robert Oppelt Metro.cz
Sestry boromejky pečovaly o Václava Havla v posledních měsících jeho života. Pro deník Metro, tři roky po jeho smrti, na něj vzpomínala sestra Angelika Pintířová.

Jak na něj vzpomínáte?
Vnímali jsme silně jeho lidskost a obyčejnost, byl světově uznávaná osobnost, ale za ty měsíce, co jsem s ním strávila, jsem si uvědomila, že jedná se všemi stejně. Ať to byl tibetský dalajláma, tehdejší slovenská premiérka Iveta Radičová nebo třeba překvapení Romové, kteří ho obklopili v trutnovském kině a divili se: „Jé, pane prezidente, vy jdete k nám do kina?“ Bavili se, jako by byli staří známí.Kdy jste Václava Havla poznala?
Já konkrétně v září 2011, naše sestry o něj pečovaly od července. Zpočátku to vypadalo na krátkodobou pomoc, ale nakonec bylo potřeba sestavit početnější tým, který mu umožnil pobývat i na Hrádečku.

Jak došlo k vašemu seznámení s ním?
Václav Havel byl ve vězení s Dominikem Dukou a paní Havlová hledala někoho, kdo by pomohl s péčí. Naše kongregace provozuje Nemocnici Pod Petřínem a v jeden den přišly dva telefonáty naší představené, jestli bychom se té péče neujaly. Vlastně to spadlo z nebe.

Nezapomněli jsme na Havla?
Občas mám pocit, že pro někoho je všechno, co se nepovedlo, nejsnazší svést na Havla. Na druhou stranu teď jsem se účastnila oslav výročí 25 let svatořečení Anežky České a tam lidé dlouze tleskali při každé zmínce o něm. Myslím, že jsme na něj nezapomněli.

Máte na něj nějakou osobní vzpomínku?
Byla jsem s ním a s přáteli v kině v Trutnově. Zapomněla jsem peněženku a říkala jsem mu: Pane prezidente, nezlobte se, zapomněla jsem peněženku, budete mi muset koupit lístek. A on mi ho osobně koupil, mám ho dodnes pečlivě schovaný.

To je vaše jediná památka?
Mluvili jsme spolu o detektivkách, o Dicku Francisovi, o tom, že měl čest se s ním potkat. Vzpomínal, že jeho romány měla ráda jeho první žena Olga. Jeden jsem od Dagmar Havlové po smrti pana prezidenta dostala na památku.

Zemřel 18. prosince

Politik, dramatik a spisovatel je jedním ze symbolů pádu komunismu a ve světě je znám i jako bojovník za lidská práva. V úřadu československého a pak českého prezidenta strávil více než 12 let.

  • Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. 
  • Na jeho odchod začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, zapalovali svíčky. 
  • Do kostela sv. Anny se rakvi sjeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit desetitisíce lidí.
  • Pohřeb se konal 23. prosince v katedrále sv. Víta. Přijelo na něj 16 hlav států. Pohřben byl do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově.
  • 5. října 2012, v den výročí jeho narození, bylo na jeho počest přejmenováno ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla.Komentáře

Hlavní zprávy

Zaplní auta Písnici a Libuš? Na jihu Prahy se kříží opravy

Takový obrázek budou řidiči zažívat na silnici I/17 u Stradouně celý týden.
vydáno 17. října 2017  10:53

Po kritice starosty Libuše požene Středočeský kraj řidiče přes Dolní Břežany.  celý článek

Auta bobtnají, normy stárnou. Ulice se zúžily až o půl metru

Valdštejnova ulice, v úseku Májová - Evropská zřejmě vznikne modrá zóna pro
vydáno 17. října 2017  7:08

Normy určující šířku vozovek a ­míst k ­parkování jsou dnes nedostačující, odpovídají škodovkám stodvacítkám.  celý článek

Sloupek Mardoši: Moc čísel

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. října 2017  18:19

Uznávám, že má postupka tak čistá není, jednička mi přeběhla na druhou stranu, ostatně nekonzultoval jsem to ani s astrology.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám