metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí, 11. prosince 2017. Svátek má Dana.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu. | foto: ČTK

Rozhovor: Myslím, že na Václava Havla jsme nezapomněli, říká boromejka Angelika

18. prosince 2014  7:00 Robert Oppelt
Sestry boromejky pečovaly o Václava Havla v posledních měsících jeho života. Pro deník Metro, tři roky po jeho smrti, na něj vzpomínala sestra Angelika Pintířová.

Jak na něj vzpomínáte?
Vnímali jsme silně jeho lidskost a obyčejnost, byl světově uznávaná osobnost, ale za ty měsíce, co jsem s ním strávila, jsem si uvědomila, že jedná se všemi stejně. Ať to byl tibetský dalajláma, tehdejší slovenská premiérka Iveta Radičová nebo třeba překvapení Romové, kteří ho obklopili v trutnovském kině a divili se: „Jé, pane prezidente, vy jdete k nám do kina?“ Bavili se, jako by byli staří známí.Kdy jste Václava Havla poznala?
Já konkrétně v září 2011, naše sestry o něj pečovaly od července. Zpočátku to vypadalo na krátkodobou pomoc, ale nakonec bylo potřeba sestavit početnější tým, který mu umožnil pobývat i na Hrádečku.

Jak došlo k vašemu seznámení s ním?
Václav Havel byl ve vězení s Dominikem Dukou a paní Havlová hledala někoho, kdo by pomohl s péčí. Naše kongregace provozuje Nemocnici Pod Petřínem a v jeden den přišly dva telefonáty naší představené, jestli bychom se té péče neujaly. Vlastně to spadlo z nebe.

Nezapomněli jsme na Havla?
Občas mám pocit, že pro někoho je všechno, co se nepovedlo, nejsnazší svést na Havla. Na druhou stranu teď jsem se účastnila oslav výročí 25 let svatořečení Anežky České a tam lidé dlouze tleskali při každé zmínce o něm. Myslím, že jsme na něj nezapomněli.

Máte na něj nějakou osobní vzpomínku?
Byla jsem s ním a s přáteli v kině v Trutnově. Zapomněla jsem peněženku a říkala jsem mu: Pane prezidente, nezlobte se, zapomněla jsem peněženku, budete mi muset koupit lístek. A on mi ho osobně koupil, mám ho dodnes pečlivě schovaný.

To je vaše jediná památka?
Mluvili jsme spolu o detektivkách, o Dicku Francisovi, o tom, že měl čest se s ním potkat. Vzpomínal, že jeho romány měla ráda jeho první žena Olga. Jeden jsem od Dagmar Havlové po smrti pana prezidenta dostala na památku.

Zemřel 18. prosince

Politik, dramatik a spisovatel je jedním ze symbolů pádu komunismu a ve světě je znám i jako bojovník za lidská práva. V úřadu československého a pak českého prezidenta strávil více než 12 let.

  • Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. 
  • Na jeho odchod začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, zapalovali svíčky. 
  • Do kostela sv. Anny se rakvi sjeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit desetitisíce lidí.
  • Pohřeb se konal 23. prosince v katedrále sv. Víta. Přijelo na něj 16 hlav států. Pohřben byl do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově.
  • 5. října 2012, v den výročí jeho narození, bylo na jeho počest přejmenováno ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla.Komentáře

Hlavní zprávy

Nestačily mu peníze na domek, zkombinoval hypotéku a úvěr ze stavebního spoření

Nestačily mu peníze na domek, zkombinoval hypotéku a úvěr ze stavebního spoření.
Komerční sdělení vydáno 11. prosince 2017  0:01

Jan se rozhodl pro vlastní bydlení. Potřeboval zhruba tři miliony korun a rozhodl si je půjčit prostřednictvím překlenovacího úvěru ze stavebního spoření....  celý článek

Jaký zvuk vydává strach?

Spoluautorka knihy Planeta Nippon Anna Křivánková
vydáno 10. prosince 2017  17:20

Japonsko nejsou jen samurajové nebo haiku. Svět země vycházejícího slunce dnes popisují slova jako manga, anime či J-pop. Moderní japonskou vizuální...  celý článek

Maryša jde sice až na dřeň, ale k srdci nepřiroste

Maryša měla premiéru koncem listopadu
vydáno 10. prosince 2017  15:44

V hlavní roli hry bratří Mrštíků se představuje Pavla Beretová.  celý článek

Mňága si nadělí koncert i vinyl

Mňága a Žďorp
vydáno 10. prosince 2017  13:15

Kapela Mňága a Žďorp slaví třicet let na scéně. Velký narozeninový koncert odehraje v úterý 12. prosince ve Foru Karlín. Lídr skupiny Petr Fiala hovořil...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám