metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Úterý, 19. června 2018. Svátek má Leoš.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu.
Sestra Angelika doprovázela vodu při smutečním obřadu. | foto: ČTK

Rozhovor: Myslím, že na Václava Havla jsme nezapomněli, říká boromejka Angelika

18. prosince 2014  7:00 Robert Oppelt
Sestry boromejky pečovaly o Václava Havla v posledních měsících jeho života. Pro deník Metro, tři roky po jeho smrti, na něj vzpomínala sestra Angelika Pintířová.

Jak na něj vzpomínáte?
Vnímali jsme silně jeho lidskost a obyčejnost, byl světově uznávaná osobnost, ale za ty měsíce, co jsem s ním strávila, jsem si uvědomila, že jedná se všemi stejně. Ať to byl tibetský dalajláma, tehdejší slovenská premiérka Iveta Radičová nebo třeba překvapení Romové, kteří ho obklopili v trutnovském kině a divili se: „Jé, pane prezidente, vy jdete k nám do kina?“ Bavili se, jako by byli staří známí.Kdy jste Václava Havla poznala?
Já konkrétně v září 2011, naše sestry o něj pečovaly od července. Zpočátku to vypadalo na krátkodobou pomoc, ale nakonec bylo potřeba sestavit početnější tým, který mu umožnil pobývat i na Hrádečku.

Jak došlo k vašemu seznámení s ním?
Václav Havel byl ve vězení s Dominikem Dukou a paní Havlová hledala někoho, kdo by pomohl s péčí. Naše kongregace provozuje Nemocnici Pod Petřínem a v jeden den přišly dva telefonáty naší představené, jestli bychom se té péče neujaly. Vlastně to spadlo z nebe.

Nezapomněli jsme na Havla?
Občas mám pocit, že pro někoho je všechno, co se nepovedlo, nejsnazší svést na Havla. Na druhou stranu teď jsem se účastnila oslav výročí 25 let svatořečení Anežky České a tam lidé dlouze tleskali při každé zmínce o něm. Myslím, že jsme na něj nezapomněli.

Máte na něj nějakou osobní vzpomínku?
Byla jsem s ním a s přáteli v kině v Trutnově. Zapomněla jsem peněženku a říkala jsem mu: Pane prezidente, nezlobte se, zapomněla jsem peněženku, budete mi muset koupit lístek. A on mi ho osobně koupil, mám ho dodnes pečlivě schovaný.

To je vaše jediná památka?
Mluvili jsme spolu o detektivkách, o Dicku Francisovi, o tom, že měl čest se s ním potkat. Vzpomínal, že jeho romány měla ráda jeho první žena Olga. Jeden jsem od Dagmar Havlové po smrti pana prezidenta dostala na památku.

Zemřel 18. prosince

Politik, dramatik a spisovatel je jedním ze symbolů pádu komunismu a ve světě je znám i jako bojovník za lidská práva. V úřadu československého a pak českého prezidenta strávil více než 12 let.

  • Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. 
  • Na jeho odchod začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, zapalovali svíčky. 
  • Do kostela sv. Anny se rakvi sjeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit desetitisíce lidí.
  • Pohřeb se konal 23. prosince v katedrále sv. Víta. Přijelo na něj 16 hlav států. Pohřben byl do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově.
  • 5. října 2012, v den výročí jeho narození, bylo na jeho počest přejmenováno ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla.Komentáře

Hlavní zprávy

Vymývatelné PET lahve? V Česku zatím nebudou

Vojtěch Vosecký
vydáno 19. června 2018  5:55

Když v Německu vrátíte v obchodě PET lahev, dostanete za ni 0,25 eura. Také v Česku se v poslední době mluví o zálohovaném systému na lahve z plastu. Jak...  celý článek

Sloupek Ondřeje Šteffla: Empatie - chvalitebně

Ondřej Šteffl
vydáno 18. června 2018  13:13

Je kreativní a má radost z hledání – chvalitebně.  celý článek

Lidé žijí v satelitech, ale daně pořád platí jinde

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2018  11:55

Jedna nepřihlášená rodina připraví obecní kasu až o třicet tisíc korun za jediný rok.  celý článek

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
vydáno 18. června 2018  10:40

Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám