metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 5 °C

Úterý, 16. ledna 2018. Svátek má Ctirad.
Kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje jsou dva kostely v jednom
Další 3 fotografie v galerii
Kostel sv. Kříže a sv. Bartoloměje jsou dva kostely v jednom | foto: Profimedia.cz

Ryby, svařené pivo, katedrály a všude zakopáváte o trpaslíky

17. prosince 2017  13:48 Petr Holeček Metro.cz
Jedno z nejstarších měst v Polsku zaujme svou pohodovou atmosférou. Jsou tu útulné bary, nádherné kostely a milí lidé.

Z Prahy jsou to jenom čtyři hodiny cesty. Navíc po dálnici, která vás neznechutí dlouhými kolonami. Navštívili jsme zimní Vratislav, abychom ochutnali a zažili většinu jeho krás. Starobylé polské město je jako stvořené pro výlet ve dvou nebo i ten rodinný – je tu tolik trochu opomíjených atrakcí. Milovníci historie a architektury nechají oči na věžích katedrál, které jsou rozesety po deseti ostrovech plujících na řece Odře, foodies zase určitě zabrousí do několika vyhlášených restaurací, aby ochutnali plněné pirohy, nasládlé i kyselé ryby nebo slavný pokrm bigos. A pokud jste hipsteři a ještě jste nebyli ve zdejších barech, zahoďte kulichy! Ochutnat zdejší svařené pivo patří ke koloritu města stejně jako hledání bronzových trpaslíků, kteří jsou poschovávaní v nečekaných zákoutích.Hala století

  • Jestli pojedete do vratislavské zoo, zastavte u Haly století, nedalekého architektonického skvostu. Je zapsaná na seznamu památek UNESCO.
  • Hala století byla postavena v letech 1912 – 1913, ještě za časů pruské monarchie. Ve své době měla kopuli s největším průměrem na světě. Chlubila se i největšími varhanami na světě.

„Prosincové počasí ve střední Evropě zrovna nevybízí k turistice, nicméně se svařeným pivem v ruce na historickém náměstí ve Vratislavi možná změníte názor,“ potvrzuje šéf Polského institutu Maciej Ruczaj a dodává: „Polský advent si – navzdory vše- obecné komercializaci – uchoval i svůj duchovní rozměr. Stojí za to si přivstat a zajít ještě za tmy do některého z kostelů na starobylé obřady rorátů, které symbolicky vyjadřují čekání křesťanů na narození Krista.“

Fotogalerie

Vratislav je sice krásná kdykoli v zimě, ovšem adventní trhy, které se konají až do 22. prosince, patří k nejkrásnějším v Polsku. Tisíciletá historie Vratislavi je hodně propojena s českými dějinami, proto se také pyšní i českým lvem ve svém znaku. Historické jádro města se rozkládá na deseti ostrovech řeky Odry, které jsou navzájem propojeny více než sto mosty. Ne náhodou se metropoli Dolního Slezska říká „polské Benátky“. Určitě nevynechejte návštěvu nejstaršího osídleného místa – legendárního Tumského ostrova s gotickou katedrálou sv. Jana Křtitele, jejíž portál je zdoben i sochou svatého Václava. Další z významných chrámů na Tumském ostrově je dvouposchoďový kostel Svatého kříže a svatého Bartoloměje. Již od roku 1000 sídlí na Tumském ostrově vratislavský biskup. Parádní je pak také zdejší hlavní náměstí Rynek. Patří k největším v Evropě a bylo založeno už za vlády Jindřicha I. Bradatého v letech 1214 až 1232. Je obklopeno mnoha pestrobarevnými měšťanskými domy s výrazně vysokými štíty. Dominantou je zdejší radnice.

Gastronomické tipy

  • Polská gastronomie je neprávem opomíjená. Je překvapivě pestrá, zábavná a hlavně chutná. Ve Vratislavi můžete ochutnat slavný bigos, tedy směs zelí, hub, masa a klobás nebo oblíbené pirohy, které se plní houbami, masem, sýrem, zelím i zeleninou.
  • Doporučujeme návštěvu vyhlášené restaurace Chatka przy jatkách. Bývá tu sice dost plno, ale když si uděláte rezervaci, bude vás čekat bohatý jídelní lístek. Vyzkoušejte telecí dršťky nebo pirohy plněné houbami a sýrem podávané s česnekovou omáčkou.
  • Jak vypadá polská kuchyně v moderní podobě vám předvede restaurace Čáry Máry. V minimalisticky pojatém designu inspirovaném knihou Alenka v říši divů na vás čeká třeba pečený holub se smrži a pórkem či duhový pstruh s bramborovou kaší ochucenou lanýži.
  • Zajděte i do podniku Targowa – Craft Beer and Food u vratislavské tržnice, kde je možné nakoupit skvělé místní potraviny, nabízí tu výběr z minipivovarů a lokální kuchyni.
  • Když už mají všude po zavírací době, tady bude určitě otevřeno a pořádně živo! Drinky, živá hudba, tanec. To je podnik Heca na adrese Rynek 7.
  • Ochutnejte místní nápoj jménem grzaniec. Je to pivo, ale svařené a ochucené kořením.


Komentáře

Hlavní zprávy

Poštu v Hostivaři plní prach i fronty

Fronta zákazníků na poště v ulici plukovníka Mráze v Hostivaři
vydáno 16. ledna 2018  7:29

Náhradní poštovní pobočka, kam musejí lidé z Měcholup a Petrovic, je v žalostném stavu.  celý článek

Podpisy k referendu o nemocnici stačí

Nemocnice Na Františku
vydáno 16. ledna 2018  5:55

Opozice z Prahy 1 využila volební víkend a nasbírala před volebními místnostmi dostatek podpisů pro konání referenda o Nemocnici Na Františku.  celý článek

U Vltavské mají zeď na dary. Viselo tu i pivo

Zeď na Vltavské.
vydáno 15. ledna 2018  15:55

Na tramvajové zastávce Vltavská v Praze 7 mají cestující možnost ukrátit si čekání dobrým skutkem. Od minulého měsíce se zde totiž nachází takzvaná...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Game On

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 15. ledna 2018  13:13

Abych řekl pravdu, začínám být okolo videoher trochu spokojenější než před pár lety. Sice se stále sem tam objeví nějaký pan Zajímavý, který začne kázat...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám