metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Čtvrtek, 18. října 2018. Svátek má Lukáš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sex kvůli plození dětí už není pro české muže atraktivní

18. května 2018  7:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Společnost degraduje a naše spermie zpomalují. Hrozí vize jako z filmu Sexmise. Za padesát let se možná děti jinak než ze zkumavky rodit nebudou. To, co myslela polská komedie jako sci-fi, může být za padesát let denní realitou. Problém spočívá v tom, že muži neustále posouvají, stejně jako ženy, dobu, kdy chtějí zakládat rodinu.

Mají před sebou kariéru a řadu další lákadel a rozptýlení, která nestojí tolik úsilí jako péče o potomky. Ve chvíli, kdy se v předvečer čtyřicítky nakonec rozhodnou rodinu založit, jejich spermie jsou už často „unavené“ a zpomalené.„Reprodukční mládí končí po čtyřicítce,“ vysvětluje reprodukční specialista Viktor Vik. Je to podle něho období, kdy v současnosti muži o plození dětí teprve začínají uvažovat poté, co si vytvořili hmotné zázemí. Jenže je to s nimi v tomto období podobně jako se ženami. „Kolem čtyřicítky začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý,“ dodává Vik. Stejně jako platí pro ženy, že by měly rodit děti mezi 18 až 30 roky.

Reprodukční impérium

  • Už pošestnácté si letos připomeneme 6. června Národní den neplodnosti.
  • V České republice se s neplodností potýká téměř jedna čtvrtina párů.
  • Pojišťovny platí až tři pokusy o umělé oplodnění.

Vyšší věk mužským spermiím zkrátka neprospívá. „Za posledních pětadvacet let klesl počet mužských spermií o šedesát procent,“ vysvětluje Štěpán Machač z ostravské kliniky Reprofit. Zatímco na začátku devadesátých let minulého století se za normální spermiogram považovala koncentrace čtyřiceti milionů spermií na mililitr, nyní je to téměř čtyřikrát méně.

Ačkoliv odborníci na problematiku průběžně varují před nesprávnými návyky, muži jsou nenapravitelní. Málo se hýbají, nedbají na správné stravovací návyky a normy, stále víc mužů se živí sedavým zaměstnáním, jako bonus si do auta kupují vyhřívané sedačky a mobil mnoho z nich nosí pořád v přední kapse kalhot.

Plození dětí ohrožuje i neschopnost lidí navazovat opravdové kontakty. „Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání,“ upozorňuje Viktor Vik. Komunikační úsilí vedoucí k sexu za účelem zplození potomka je pro současníky značně nepopulární. Začíná stále více platit, že sex je zábavou chudých, protože ho lze provozovat náhražkově, především přes internet.

Za nezájmem o praktický sex stojí podle sexuologa Pavla Turčana i „mamahotely“, Matky poskytují mladým mužům dokonalý servis a do jisté míry přebírají roli partnerek. „Muž si na nezávazný sex někoho najde, ale není puzen, aby se stěhoval a zakládal vlastní hnízdo,“ připomíná Turčan. Omezovat se kvůli dítěti je pro muže obtížné. „V minulém století byl divný ten, kdo neměl v pětadvaceti rodinu, dnes je to naopak,“ uzavírá sexuolog Pavel Turčan.

Spermie rychle mizí

  • O 60 procent klesl počet mužských spermií. V současnosti jich změří odborníci v jednom mililitru spermatu průměrně jen 15 milionů.
  • Pětačtyřicet procent Japonců ve věku od 16 do 24 let nemá reálnou sexuální zkušenost a většina z nich hodlá ve svém panictví pokračovat. Podobné trendy jsou i v Evropě.
  • Dvacet milionů spermií změřili podle Světové zdravotnické organizace lékaři v průměru mužům v mililitru spermatu. Za necelých dvacet let poklesl počet o dalších pět milionů.Komentáře

Hlavní zprávy

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště
Komerční sdělení vydáno 18. října 2018  15:36

Máte při svých cestách rádi co nejvíce volnosti a nechcete dovolenou trávit na jednom místě? Pak by tou pravou volbou pro vás mohlo být cestování s...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Jsem stará matka

Julie Červená
vydáno 18. října 2018  11:11

Vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť, píše Julie Červená ve svém sloupku.  celý článek

Čechy na Marsu trápí jazyky

Kosmonauti
vydáno 18. října 2018  9:30

Ambiciózní sci-fi o pobytu na rudé planetě postrádá děj. Přesto stojí za povšimnutí.  celý článek

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

Ležící elektrokoloběžka v Karlíně.
vydáno 18. října 2018  7:30

Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám