metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 32 °C

Pondělí, 20. srpna 2018. Svátek má Bernard.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sex kvůli plození dětí už není pro české muže atraktivní

18. května 2018  7:52 Pavel Hrabica Metro.cz
Společnost degraduje a naše spermie zpomalují. Hrozí vize jako z filmu Sexmise. Za padesát let se možná děti jinak než ze zkumavky rodit nebudou. To, co myslela polská komedie jako sci-fi, může být za padesát let denní realitou. Problém spočívá v tom, že muži neustále posouvají, stejně jako ženy, dobu, kdy chtějí zakládat rodinu.

Mají před sebou kariéru a řadu další lákadel a rozptýlení, která nestojí tolik úsilí jako péče o potomky. Ve chvíli, kdy se v předvečer čtyřicítky nakonec rozhodnou rodinu založit, jejich spermie jsou už často „unavené“ a zpomalené.„Reprodukční mládí končí po čtyřicítce,“ vysvětluje reprodukční specialista Viktor Vik. Je to podle něho období, kdy v současnosti muži o plození dětí teprve začínají uvažovat poté, co si vytvořili hmotné zázemí. Jenže je to s nimi v tomto období podobně jako se ženami. „Kolem čtyřicítky začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý,“ dodává Vik. Stejně jako platí pro ženy, že by měly rodit děti mezi 18 až 30 roky.

Reprodukční impérium

  • Už pošestnácté si letos připomeneme 6. června Národní den neplodnosti.
  • V České republice se s neplodností potýká téměř jedna čtvrtina párů.
  • Pojišťovny platí až tři pokusy o umělé oplodnění.

Vyšší věk mužským spermiím zkrátka neprospívá. „Za posledních pětadvacet let klesl počet mužských spermií o šedesát procent,“ vysvětluje Štěpán Machač z ostravské kliniky Reprofit. Zatímco na začátku devadesátých let minulého století se za normální spermiogram považovala koncentrace čtyřiceti milionů spermií na mililitr, nyní je to téměř čtyřikrát méně.

Ačkoliv odborníci na problematiku průběžně varují před nesprávnými návyky, muži jsou nenapravitelní. Málo se hýbají, nedbají na správné stravovací návyky a normy, stále víc mužů se živí sedavým zaměstnáním, jako bonus si do auta kupují vyhřívané sedačky a mobil mnoho z nich nosí pořád v přední kapse kalhot.

Plození dětí ohrožuje i neschopnost lidí navazovat opravdové kontakty. „Pro muže dnešní doby je velmi těžké riskovat neúspěch při namlouvání,“ upozorňuje Viktor Vik. Komunikační úsilí vedoucí k sexu za účelem zplození potomka je pro současníky značně nepopulární. Začíná stále více platit, že sex je zábavou chudých, protože ho lze provozovat náhražkově, především přes internet.

Za nezájmem o praktický sex stojí podle sexuologa Pavla Turčana i „mamahotely“, Matky poskytují mladým mužům dokonalý servis a do jisté míry přebírají roli partnerek. „Muž si na nezávazný sex někoho najde, ale není puzen, aby se stěhoval a zakládal vlastní hnízdo,“ připomíná Turčan. Omezovat se kvůli dítěti je pro muže obtížné. „V minulém století byl divný ten, kdo neměl v pětadvaceti rodinu, dnes je to naopak,“ uzavírá sexuolog Pavel Turčan.

Spermie rychle mizí

  • O 60 procent klesl počet mužských spermií. V současnosti jich změří odborníci v jednom mililitru spermatu průměrně jen 15 milionů.
  • Pětačtyřicet procent Japonců ve věku od 16 do 24 let nemá reálnou sexuální zkušenost a většina z nich hodlá ve svém panictví pokračovat. Podobné trendy jsou i v Evropě.
  • Dvacet milionů spermií změřili podle Světové zdravotnické organizace lékaři v průměru mužům v mililitru spermatu. Za necelých dvacet let poklesl počet o dalších pět milionů.Komentáře

Hlavní zprávy

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článek

Cirque Inextremiste servírují nálož odvahy

Momentka z představení.
vydáno 20. srpna 2018  12:47

Jeden z vrcholů Letní Letné hraje na struny rizika, silných zážitků i nekorektního humoru.   celý článek

Češi riskují při túrách v cizině zdraví i peníze

Ilustrační snímek
vydáno 20. srpna 2018  10:21

Lehkomyslnost se zejména v horách nevyplácí. Může vyjít na statisíce korun.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám