metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. (20. srpna 2010)
Další 4 fotografie v galerii
Odhalení obelisku k uctění památky Ryszarda Siwiece. (20. srpna 2010) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Siwiec se upálil před Palachem

9. září 2018  10:20 David Halatka Metro.cz
Měl pět dětí, oddanou ženu, přesto se polil rozpouštědlem a škrtl sirkou.

V neděli 8. září 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí slavily dožínky. Sešlo se tu sto tisíc prominentů včetně Ryszarda Siwiece, filozofa otřeseného vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Žižkovské memento

„Necítím žádnou bolest,“ loučil se s životem pomenší muž spečený na 85 procentech těla. Do Varšavy přijel vlakem a svůj čin měl jasně promyšlený. Opovrhoval polským bolševickým režimem, za války byl významným členem odbojové organizace Armia Krajowa.

Fotogalerie

V Polsku zkorumpovaném politicky, ekonomicky i morálně nemohl dál. Poslední kapkou byla noc z 20. na 21. srpna 1968, kdy i jeho krajané napadli Československo toužící po svobodnějším životě.

„Bolí mě jen obě ruce, levá, kterou člověk v tomto polském zřízení má na skládání falešných přísah, a pravá, která je na podávání ruky těm, jimž člověk tu falešnou přísahu složil.“ Tak zní přerývaná poslední slova hrdiny, po němž bude po čtyřiceti letech pojmenována jedna z ulic na pražském Žižkově.

Svobodná Evropa nevěřila Siwiecův čin byl ve své době neslýchaný, upálení jako protest v novodobé historii nikdo v Evropě nepoužil. I proto zprávám o činu, kterému přihlížel nabitý Stadion Desetiletí pro sto tisíc diváků, zpočátku nevěřily ani disidentské kruhy. Komunistické tajné policii se povedlo zvěst o živé pochodni ututlat, polská redakce Rádia Svobodná Evropa se k ní dostala až na jaře 1969, tedy po činu Jana Palacha z 16. ledna toho roku.

Od komunisty nikdy

O Siwiecovi, který dva dny před činem nahrál na magnetofon své „záhrobní“ poselství, se v plné šíři dozvíme až po roce 1989. „Já, Ryszard Siwiec, zdráv na těle i na duchu, jsem se po dlouhém boji a úvaze rozhodl vyjádřit protest proti totální tyranii zla, nenávisti a lži, které ovládají svět,“ slabikoval muž, kterého v roce 2001 vyznamenal Václav Havel Řádem Tomáše Garrigua Masaryka prvního stupně.

Obdobnou poctu, nejvyšší polské státní vyznamenání, Siwiecovi pozůstalí nepřijali. Tehdejším prezidentem byl totiž bývalý komunista Aleksander Kwaśniewski.

Kdo Siwiece následoval

  • Jan Palach, student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, obětoval svůj život 16. ledna 1969. Zapálil se v horní části Václavského náměstí, po třech dnech zemřel.
  • Sándor Bauer (1969) Maďarský student, který jako první navázal na Palacha. Upálil se čtyři dny po něm v Budapešti u budovy muzea.
  • Romas Kalanta (1972) Devatenáctiletý Litevec se vydal do centra města Kaunasu, kde se polil benzinem a zapálil. Ještě týž den zemřel. Dopis na rozloučenou nezanechal, ale k upálení si vybral místo, kde byl vyhlášen konec nezávislosti Litvy. Čin byl pochopen jako protest proti sovětizaci země.
  • Oskar Brüsewitz (1976) Zapálil se v srpnu 1976 v centru městečka Zeitz v Sasku-Anhaltsku na protest proti komunismu. Bezprostřední příčinou se staly rozepře s prostátním vedením evangelické církve.
  • Oleksa Hyrnik (1978) Ukrajinský inženýr, upálil se na protest proti utlačování ukrajinského jazyka a kultury.
  • Walenty Badylak (1980) Polský pekař v důchodu se upálil na náměstí v Krakově na protest proti lžím o katyňském masakru.
  • Jozef Aszmongyi (1992) Slovák se upálil na protest proti rozdělení Československa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jindra Polák: Na koncertech zařadíme blok písní Michala Tučného

Kapela Jelen a Míša Tučná
vydáno 14. listopadu 2018  7:45

Kapela Jelen vyráží na turné s dcerou Michala Tučného Míšou. Šňůra začíná v pátek v Herálci a končí 15. prosince v Praze. Proč na turné jedou a jak se...  celý článek

Vizážistka vrací mužům výraz

Adéla Anděla Bursová (vlevo) při práci
vydáno 14. listopadu 2018  5:55

Správný make-up na mužích nemá být poznat.  celý článek

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám