metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
TROTAMUNDOS
Větší foto
TROTAMUNDOS | foto: TROTAMUNDOS

Sloupek mladé cestovatelky: Lidé z kukuřice

30. srpna 2018  10:10 Trotamundos, věčná cestovatelka a studentka
„Bělocha viděli ve svém životě víckrát v televizi než ve skutečnosti,“ píše naše nová sloupkařka posedlá latinskoamerickou kulturou.

Když jsem před čtyřmi lety začala studovat obor latinskoamerická studia, vůbec jsem netušila, jak mi to navždy změní život. Měla jsem to štěstí strávit v Latinské Americe více než rok života. A to nejen cestováním, ale především studiem místních kultur, dobrovolnictvím a také stáží na velvyslanectví ČR. 

Při mé první cestě do Mexika mě ani ve snu nenapadlo, že se během několika dnů z luxusní rezidenční čtvrti v Mexico City, kde jsem pobývala na pozvání své mexické kamarádky a měla k dispozici i dvě služebné a šoféra, dostanu třeba až do chudé vesnice jménem Lipuntahuaca. Ta se nachází v severní části státu Puebla. Až 90 procent obyvatel tam stále mluví původním indiánským jazykem totonaco, dodržuje velké množství tradic i rituálů a živí se převážně chilli papričkami, fazolemi a kukuřičnými tortillas. 

Většina místních obyvatel je absolutně přesvědčena o tom, že právě kukuřičné tortillas jsou hlavním zdrojem obživy na celém světě, protože v Mexiku se jedí prostě ke všemu buď jako příloha, nebo jako hlavní chod. 

Lidi bílé barvy kůže (guerro – výraz pro muže, guerra – výraz pro ženu) viděli ve svém životě víckrát v televizi než ve skutečnosti. Málokterý Mexičan totiž má blonďaté vlasy (na rozdíl ode mě), a proto se mě téměř každý z místních ptal, jestli jsem se takhle narodila, jak vypadají moji rodiče a také jestli jíme tolik kukuřice. Ta je totiž hlavním zdrojem potravy v celé Střední Americe. Často je považována za posvátnou, a dokonce existuje teorie, že lidé původně pocházejí právě z ní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám