metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 29 °C

Pondělí, 16. července 2018. Svátek má Luboš.
Starosta Lomecký je na pěti ze sedmi fotografií.
Větší foto
Starosta Lomecký je na pěti ze sedmi fotografií. | foto: Metro/Praha 1

Starosta zahlcuje „vlastní“ noviny

12. července 2018  6:47 Pavel Hrabica Metro.cz
Zpravodaj jako reklamní leták politika. I tak vypadají obecní noviny.

V letním čísle zpravodaje Prahy 1 objevíte na 68 listech celkem 26 fotografií, kde se vyskytuje starosta městské části Oldřich Lomecký. Jedná se zřejmě o historický rekord politické sebeprezentace v radničních novinách u nás. Listování zpravodajem na křídovém papíře a pátrání po fotografiích starosty připomíná dětskou hru Kde je Walda. Zatímco po kreslené postavičce ale musíte na obrázcích pátrat až detektivně, Oldřich Lomecký se na vás usměje na některé straně až pětkrát.

Noviny Prahy 1 v tomto směru pokračují v duchu devadesátých let, kdy obecní tiskoviny zahlcovali politici u moci. Opozice si tak stěžovala, že nemůže vyjadřovat své názory, i když noviny patří celé radnici, nejen vítězné straně. 

V Praze nadměrnou sebeprezentací vynikali například starostové páté a jedenácté městské části. Takto známý byl kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Deník Metro ale zjistil, že se situace v radničních novinách zlepšuje.Dnes je už samozřejmé, že pravidelný prostor pro vyjádření mají i opoziční zastupitelé.

Časy se změnily například v městké části Brno-Komín. Dokud byla Milada Blatná na radnici této brněnské části v opozici, zvýhodňování starostů v novinách kritizovala. Poté, co stanula v čele radnice, sama tuto praxi zastavila. 

„Jednu z prvních věcí, kterou jsme zrušili, byly fotografie starostky či starosty u jejich článků,“ uvedla Milada Blatná, starostka brněnské části Komín. V rámci koalice se po jejím nástupu do čela radnice dohodli, že zpravodaj jako médium, hrazené z veřejných prostředků, bude maximálně nezávislý. „Když jsem namátkou prošla ročník 2017, jsem na titulní stránce zpravodaje spolu s ostatními vyfocena pouze jen jednou při povolování hodů. V roce 2018 se na ní neobjevuji vůbec,“ říká komínská starostka.

Prolistovali jsme několik pražských radničních novin, až na výjimku v případě Prahy 1, nepřekročil počet starostenských obrázků počet prstů na jedné ruce. V některých novinách narazíte na portrét starostky nebo starosty jen v úvodníku. Minimalizovaly se i texty a vyjádření starostů a starostek.

Nařízení, kolik fotek starosty může v novinách být, redakční rady obvykle nemají. Záleží na dohodě v zastupitelstvu, nebo na samotných starostech. Například ostravský primátor Tomáš Macura není podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské příznivcem častého zveřejňování fotografií politiků v radničním měsíčníku. „Zdůraznil, že si nepřeje, aby se jeho snímky objevovaly na každé stránce a z každé akce, které se zúčastnil,“ říká mluvčí. Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Prima léto

Tomáš Hauptvogel
vydáno 15. července 2018  5:55

Letos jsme do velké změny s nástupem prázdnin zapojeni i my ve zpravodajství.  celý článek

Místo randění procestovali svět „na bramboře“

Cestování na motorce je mnohem únavnější než autem.
vydáno 14. července 2018  11:55

František s Katkou potkali medvědy z Aljašky i potomky Mayů v Guatemale.  celý článek

Lexus RX dostal sedadla i pěkné centimetry navíc

V tuzemsku se začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou...
vydáno 14. července 2018  7:59

Jako jedna z prvních redakcí jsme otestovali prodloužený Lexus RX L.  celý článek

Bagr pod Véčkem na vlastní kůži

Příprava na bagr
vydáno 14. července 2018  5:55

O 300 procent, tak beachvolejbalový trenér hodnotil naše zlepšení.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám