metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Na pražském náměstí I. P. Pavlova srazila tramvaj dva lidi, záchranáři je na...
Dalších 7 fotografií v galerii
Na pražském náměstí I. P. Pavlova srazila tramvaj dva lidi, záchranáři je na místě oživovali 45 minut, zraněním ale podlehli. (15. květen 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Tramvaj srazila tolik chodců, co jindy za rok

19. června 2018  7:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Projekt dopravního podniku, který má Pražany opět přimět k větší opatrnosti, podporuje deník Metro.

Chodci versus tramvaje 0:5. Takový výsledek přinesl podle dopravního podniku měsíc květen. Během něj totiž došlo v hlavním městě k pěti srážkám tramvaje s chodcem. Toto číslo je bohužel rekordní, nejenže ke střetům došlo během deseti dnů, zároveň jde o množství, jaké se v Praze běžně neodehraje za celý rok.

Podle vedoucího odboru Technické kontroly dopravního podniku Martina Doubka, jehož tým příčiny i průběh nehod vyšetřuje, řidiči souprav svou bystrou reakcí denně zabraňují dalším a dalším střetům. Na ty si lidé přitom podle něj často sami nabíhají.

Fotogalerie

„Běžná situace z denní praxe každého tramvajáka: Pod kola rozjeté soupravy mu vstoupí člověk zírající upřeně do mobilu či nepozorný jedinec poslouchající muziku. Řidič má poté na reakci zlomek vteřiny a dobrždění rozjeté tramvaje není právě jednoduché. S brzdnou dráhou ani hmotností vozu totiž nic moc nenadělá,“ říká pro deník Metro Doubek.

Chodci si přestávají uvědomovat nebezpečí

Dopravní podnik nyní rozjíždí osvětovou kampaň. Ta by měla lidem připomenout, že si mají opět na tramvaje dávat pozor. S rozvojem technologií, ale i městského života totiž tuto schopnost podle Doubka postupně ztrácíme. „Neuvědomujeme si riziko a nebezpečí, které hrozí. Nemáme v úmyslu lidi děsit. Spíše jim připomenout, že rozjetá tramvaj není něco, k čemu by neměli chovat náležitý respekt,“ dodává Doubek.

Tramvaje se projíždějí Prahou mnoho desítek let. Podle Doubka měli lidé rizika, která mohou způsobit, daleko více pod kůží. „Měli vybudované jednoduché mechanismy: vidím koleje, podívám se vpravo i vlevo. Trápí mě, že už lidem tyto zvyky dnes nic neříkají. I já, který se do mobilu koukám i za chůze, uvažuji přece racionálně a nebezpečí vnímám. Stejnou interakci bychom rádi opět naučili chodce v Praze,“ doplňuje Doubek.

Mobil – nepřítel tramvajáků i cestujících

K nebezpečným situacím v ulicích hlavního města dochází podle Doubka opravdu nejčastěji kvůli mobilním telefonům. Poslech hudby, telefonování či koukání do displeje jsou podle Doubka suverénně nejčastějším důvodem, proč jsou chodci tramvajemi denně ohrožováni na životě. Tento fakt nedávno potvrdil také řidič tramvaje Martin Vokáč. Ten se na Facebooku Pražské integrované dopravy svěřil s tím, že kvůli mobilům někdy, ač nerad, cestujícím ujíždí. Ti totiž tramvaj přehlédnou.

Neštěstí poznamenají na celý život řidiče i chodce

K podobnému neštěstí došlo na náměstí I. P. Pavlova v polovině května. Tramvaj tu srazila dvojici cizinců kolem šedesáti let. Po 45 minutách oživování ale bohužel zraněním podlehli. Podle Doubka k situaci došlo proto, že dvojice přecházela částečně mimo přechod a ještě k tomu na červenou. Řidič, který se k nim řítil v desítkách tun vážícím kolosu, neměl šanci nehodě zabránit. „Brzdná dráha byla 43 metrů, což je vzhledem k podmínkám naprosto unikátní. O rychlosti reakce řidiče, který začal brzdit za 200 milisekund, nemluvě,“ vysvětluje Doubek.

O tři dny později srazila ve Vršovicích dopoledne tramvaj osmdesátiletou paní. Ženu následně odvezla s úrazem hlavy a nohou záchranka. Řidič, který podobnou nehodu zažije, má pak poté trauma na celý život.

„Je jasné, že každý se s podobou zkušeností vyrovnává po svém. Někdo ji nese lépe, někdo podstatně hůře,“ konstatuje Doubek.

Vyšetřování nehod

Většina srážek tramvaje s chodcem, která se v hlavním městě odehraje, není smrtelná. Pokud má ale některá z dotčených osob újmu na zdraví, probíhá takzvaná komisionální prohlídka tramvaje. Ta obvykle probíhá týden po události, kdy je vůz policií po nehodě odstaven do speciálního ochranného boxu, který se nachází v každé vozovně, a následně zaplombován. Po týdnu se sundá plomba a jde se vyšetřovat.

„Vše se odehrává za účasti soudního znalce, odborových organizací, pana řidiče a lidí z kontroly a vyhodnocení provozu, jejichž komise jsem členem. Zkoumáme, zda neexistuje nějaká technická závada, která mohla mimořádnou událost ovlivnit,“ popisuje proces pro deník Metro Doubek.

Přestáváme se bát a koukání do mobilu

  • Pohled na displej telefonu přináší cestujícím vrásky kvůli včasným příchodům do práce. Na Facebooku deníku Metro to potvrzují i čtenáři.
  • Petra Karczová: Jsem řidič tramvaje a snažím se dodržovat jízdní řád, kvůli některým pitomcům za volantem to ale fakt nejde. Platí pořekadlo, na tramvaj se čeká a nedobíhá. Navíc nás fakt štvou lidi s mobilem v ruce, kteří absolutně nerespektují pravidla silničního provozu.
  • Katrin Zavadilová: Normálně ty řidiče obdivuju. Lidi se v Praze chovají jako stádo telat a nemyslí. Zdejší řidiče zdravím a přeju pevné nervy.
  • Iveta Slívová: Jezdím tramvají i v Ostravě a je to tu úplně stejné.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám