metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Neděle, 21. ledna 2018. Svátek má Běla.
Dva a půl roku se věnuje saunovému umění a točí nejen ručníky, ale používá i...
Další 1 fotografie v galerii
Dva a půl roku se věnuje saunovému umění a točí nejen ručníky, ale používá i další artefakty, aby zpříjemnil relaxaci. Jakuba Krejčího můžete potkat v rámci Týdne saunování jako posledního Samuraje v Aquapalace Praha. | foto: Aquapalace PrahaMetro.cz

Při saunovém rituálu můžete pít pivo nebo ochutnat med, říká saunér

8. listopadu 2016  8:52 Lucie Mottlová Metro.cz
Dva a půl roku se věnuje saunovému umění a točí nejen ručníky, ale používá i další artefakty, aby zpříjemnil relaxaci. Jakuba Krejčího lze potkat v rámci Týdne saunování jako posledního samuraje v Aquapalace Praha.

Co vás inspirovala k představení Samuraje?
Vzniklo to podle filmu Poslední samuraj, který před časem promítali v kinech. Odmalička mám rád samuraje, nindži a bojové umění.Konzultoval jste pohyby samurajským mečem?
Nekonzultoval. V mládí jsem se tomu věnoval a mám za sebou dva roky tréninku v boji s mečem.

Jak jste se stal saunérem?
Vlastně jsem to ani neplánoval. Jsem vyučený kuchař-číšník a osm let jsem působil na horách. Ale přesídlil jsem do Prahy za přítelkyní a začal tady hledat práci. Zeptala se mě, jestli bych šel dělat do akvaparku. Během týdne jsem se osvědčil a šel jsem na pokladny. Během dalších dvou měsíců mi bylo nabídnuto, jestli si nechci vyzkoušet práci na saunách a zkusit zamávat ručníky na ceremoniálu. Nakonec mě tato práce pohltila a už jsem zůstal na saunách jako saunér.

Existuje nějaká škola saunérů?
Ne, ale probíhají kurzy na školení saunérů pod vedením pana Pavla Hofrichtera, kde vám řeknou začátky, co a jak by se mělo dodržovat a jak komunikovat se zákazníky ohledně saunování. Pak už je to jen na vás, jak se k tomu postavíte. Je to školení skoro jako rekvalifikační kurz.

Týden saunování

Až do 12. listopadu nabízí zážitkové saunování řada míst.

Saunia v Butovicích a Hostivaři si připravila saunování se svíčkami i s divadlem.

Například solné peelingy má Jedenáctka VS a divadelní ceremoniály Aquapalace Praha.

Více na tydensaunovani.cz

Kam chodíte pro inspiraci?
Pro inspiraci určitě doporučuju navštěvovat eventy, které probíhají, nebo různé mezinárodní a celostátní soutěže. V nejbližší době bude Herbal Cup, kde to bude zaměřené přímo na přírodní esence, relaxační ceremoniály, nebo nejrůznější mistrovství světa, kde jde už do tuhého. Jsou tam mistři, protože s ručníky jde dělat hrozně moc věcí. A samozřejmě také Týden saunování, který teď probíhá po celé republice.

Účastníte se soutěží?
Byl jsem na třech. První byl Herbal Cup 2015, pak Saunafest v Aquaparku, kde jsem byl třetí. Byl jsem také v Belgii, kde jsem skončil na čtvrtém místě. A teď mě čeká event pro polské návštěvníky.

Máte oblíbené rituály?
Určitě ten zážitkový v kostýmu s příběhem. Pro dámy máme medový peeling apro pány popíjení nealkoholického pivečka. Ale asi všechny, protože jaké si to udělám, takové to je. Což je na mojí práci hezké.

Musíte mít na saunové rituály nějakou fyzičku?
Ano, ale záleží na jedinci, jak na sobě zapracuje, protože je určitě něco jiného sedět v sauně a máchat tam ručníkem okolo kamen.

Posilujete nějak?
Samy o sobě jsou ty ručníky docela těžký, tak máte posilku už zahrnutou. Máte různé rozměry ručníku, ale i gramáže a každý se hodí pro něco jiného.

Máte nějaký cíl?
Určitě mistra republiky a mistra Evropy, ale to bude ještě hodně tréninku. Ale mým cílem je, aby byl zákazník s ceremoniálem spokojený. To je pro mě hlavní.

Máte tu teď samurajský rituál. Kde vás lidé dále potkají?
Mám v Aquapalace Praha ještě ceremoniál Ducha lesa, kde jsem vlastně bludička lesní, Humanwolfa, což je mladý chemik, který se ve třetím kole změní na vlkodlaka. Nechybí ani maska a kožich vlkodlaka. Dál mě potkáte ve Spirit of the Hawk a v Indiánském rituálu, Mexičanovi, mám Samuraje a další relaxační ceremoniály.

Zmínil jste, že vystupujete jako vlk v kožichu. Jak zvládáte vedro v kostýmu?
Ceremoniál trvá asi dvanáct minut. Prvních šest minut vás kožich chrání před vedrem, ale když ho pak propotíte, je tam opravdu teplo. Častějším saunováním se ale dá zvyknout na teplo.

A lze tím zhubnout?
Určitě ne. Saunováním potíte vodu, ne tuky. To byste musela cvičit v sauně.

Co by lidé měli vědět, než přijdou na rituál?
Určitě je na prvním místě základní hygiena, protože Češi nejsou moc saunařský národ. Opravdu při každém ceremoniálu zdůrazňujeme hygienu, ať už podkládání ručníkem nebo prostěradlem, sprchu, ochlazovací bazénky. Je to dril pořád dokola. České saunování je pořád v plenkách...Komentáře

Hlavní zprávy

Při požáru hotelu zemřeli dva lidé, hasiči dalších 34 zachránili

Požár hotelu v Náplavní ulici
vydáno 21. ledna 2018  8:43

V Náplavní ulici na Novém Městě zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému u požáru hotelu. Operátoři tísňové linky přijali oznámení v 18. hodin....  celý článek

Pokud při psaní děláte chyby, raději telefonujte

E-mail by neměl být náhradou přímé osobní komunikace mezi lidmi ani nástupcem...
vydáno 21. ledna 2018  7:30

Ne vždy se e-maily v práci používají správným způsobem. Jak správně je psát?  celý článek

U Polívky uvedou novou klaunerii

Moderní klaunerie Letem sokolím
vydáno 20. ledna 2018  11:30

Lhát se nemá, ani když víte, že máte pravdu. To je hlavní sdělení moderní klaunerie Letem sokolím Michala Chovance a Ondřeje Klíče, kterou v premiéře...  celý článek

Svou kvalifikaci v zaměstnání využívá 63 procent lidí

Zdravotní sestra (ilustrační foto)
vydáno 20. ledna 2018  7:59

Mezi maturitními obory jsou profesi nejvěrnější absolventi zdravotnických a ekonomických oborů.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám