metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Kvůli velkého horku už hradní stáž nestojí na obvyklých místech a v obvyklých...
Další 1 fotografie v galerii
Kvůli velkého horku už hradní stáž nestojí na obvyklých místech a v obvyklých uniformách. | foto: Roman KubaričMetro.cz

V létě se zapotí i Hradní stráž. Schovává se do stínu bran

12. srpna 2015  13:27 Filip Jaroševský Metro.cz
Pokud se v letních měsících vydáte na procházku po Pražském hradu a budete si chtít udělat fotografii s vojákem Hradní stráže, můžete být překvapeni podobně jako čtenář Roman Kubarič. Ten zde místo uniformované stráže v­ nehybném postoji nalezl jen dřevěné budky zející prázdnotou.

„Teplo asi zahnalo do stínu už i Hradní stráž,“ divil se Kubarič, který si po chvíli všimnul vojáků ukrytých ve stínu masivních kamenných bran. Podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka jde v letních měsících o běžné opatření.

„Extrémnější podmínky, které momentálně panují, stráž nutí k přesouvání,“ řekl deníku Metro Šebek, podle něhož vojáci přes léto fungují ve speciálním režimu.

„Velení Hradní stráže umožňuje v ­těchto mimořádných klimatických podmínkách výkon služby v pohyblivém režimu. Vojáci dočasně opouštějí pevná stanoviště a­ ostrahu vstupů do areálu Hradu vykonávají v jejich blízkosti,“ uvedl Šebek.

Stráž v horkých dnech mění nejen svá stanoviště, ale i oblečení. Fasuje letní světle modré čestné uniformy, ve kterých je přece jen o­něco chladněji. Méně šťastní pracovníci se musí potit v maskáčových stejnokrojích, které jsou spíše polního typu, a mají tedy hlavně praktickou funkci.

„V těchto dnech je vojáci vykonávají službu ve standardním letním reprezentačním stejnokroji. V nich jsou zhruba od začátku června do září, a­ to v oděvu vzor devadesát pět, tedy v maskáčích,“ popisuje uniformy stráže Šebek. O rozdělování uniforem stejně jako o změnách průběhu služeb rozhoduje velení Hradní stráže, případně Vojenská kancelář prezidenta republiky. Tyto případy jsou však ojedinělé a v porovnání s počtem hodin odsloužených v­ budkách zanedbatelné.

Přestože jsou horké dny pro stráž zkouškou odolnosti, žádný kolaps se zatím nekonal. „Pro příslušníky stráže je zabezpečeno zvýšené množství tekutin,“ uzavřel Šebek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám