metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

V Praze jsou znovu vystaveny exponáty vzniklé z lidských těl

  11:46
V Křižíkově pavilonu na Výstavišti začala výstava exponátů připravených z lidských těl. Podobná expozice navštívila Prahu již před pěti lety, tehdy ji podle pořadatelů vidělo na 300 tisíc lidí.
V Praze jsou opět k vidění kontroverzní sochy vzniklé z lidských těl.

V Praze jsou opět k vidění kontroverzní sochy vzniklé z lidských těl. | foto: ČTK

Kupte si svoji mrtvolu

  • Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu.
  • Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.
  • Plastinovaná těla si ale zájemci mohou i koupit. Na internetový obchod odkazuje na svém webu právě von Hagens.
  • Člověk zalitý do silikonu vyjde na 69.615 eur (téměř 1,72 milionu korun), hlava na 22 015 eur (542 tisíc korun).

K dostání jsou i končetiny a orgány.

Vyvolala ale také četné protesty, například odborníků z lékařského oboru či členů KDU-ČSL, kteří proti výstavě protestují i dnes.

"Výstava The Human Body Exhibition je nevhodnou vulgarizací lékařské vědy a poznávání lidského těla. Pokládáme ji za nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti," sdělili zástupci pražské organizace strany Libor Galatík a Marián Hošek. Připojili také svou pochybnost o původu těl.

Takové pochybnosti provázejí všechny podobné výstavy. Údajně může jít o těla vězňů, kteří nedali souhlas s tím, jak se s těly nakládá. Pořadatelé dnes zahájené výstavy tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl, která byla darována s plánovaným využitím na výstavách. Všichni dárci prý zemřeli přirozeně a až nebudou exponáty využívány ve výstavách, budou těla zpopelněna.

I když pro nákup platí stejné dodací a reklamační podmínky jako pro jiné internetové koupě, podle provozovatele si nabízené "předměty" nemůže obstarat každý. Podmínkou je využití k výzkumu, výuce či diagnostice.

V Praze jsou opět k vidění kontroverzní sochy vzniklé z lidských těl.
V Praze jsou opět k vidění kontroverzní sochy vzniklé z lidských těl.

V Praze jsou opět k vidění kontroverzní sochy z lidských těl.

Na pražském Výstavišti lidé uvidí přibližně 200 exponátů. Jsou v různých pozicích, aby prý přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. Právě to odborníci také kritizovali na minulé výstavě - s těly se podle nich nezachází pietně, jak pořadatelé tvrdí. Tím, že mrtvoly jsou v postoji živých, vsouvají jim autoři výstavy prvek, který v těle zemřelých není.

Výstava potrvá do 10. června, v předprodejích lze zakoupit časovou vstupenku, která stojí stejně jako v pokladně na místě. Základní vstupné stojí ve všední dny 300 korun, o víkendu 350 korun. Senioři, děti, rodiny, školy a postižení mají různé slevy.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Vědci nasadili do války s komáry drony a senzory, kalamity budou hlásit předem

vydáno 26. dubna 2024  5:42

Vědci a obce v Litovelském Pomoraví využívají nejmodernější techniku, která má zamezit komářím kalamitám. Do komářích líhnišť v chráněné krajinné oblasti...  celý článek