metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 15 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

V Praze se návštěvníkům otevře Novomlýnská vodárenská věž

  7:55
Věž sloužila jako vodárna i místo zábav novoměstských radních.

Další 2 fotografie v galerii
Vodárenská věž u Nových mlýnů. | foto: Muzeum hlavního města PrahyMetro.cz

Příští týden Pražané poprvé dostanou šanci podívat se do Novomlýnské vodárenské věže stojící u Vltavy na konci Revoluční ulice.

Věž je unikátní barokní technická památka. Voda z ní v minulosti zásobovala kašny až na Václavském náměstí. Jsou to vlastně dvě věže v jedné. Uvnitř viditelné části je široký komín, kudy byla do nádrže na vrcholu věže čerpána voda a odtud zásobovala velkou část pražského Nového Města.

Největší překvapení na návštěvníky bude podle Karla Kučery, kurátora pražských věží Muzea hlavního města Prahy, čekat v nejvyšším podlaží. To skrývá takzvaný Lusthaus, sál s výhledem pro slavnostní příležitosti radních. „Jedná se o mimořádný manýristický interiér, svědčí o tom například kvalita omítek,“ vysvětluje Kučera.

Věž v minulosti prošla mnoha úpravami a nevyhnula se jí ani řada katastrof. „Stavba nese stopy po obléhání Prusy v 18. století. Byl to nejvyšší a strategicky nejdůležitější objekt v této části města,“ popisuje Kučera.

Na fasádě jsou i díry po kanonech z druhé světové války. V minulosti stavba také několikrát vyhořela. Možná proto bude uvnitř už v úterý otevřena nová expozice Muzea hl. města – Praha hoří, která představuje téma požáru jako součást dějin města.

Na místě věže stávala nejdříve věž dřevěná, poté kamenná stržená povodní a nakonec dnešní barokní. Jejím autorem je slavný architekt Carlo Lurago, autor Klementina, ale i mnoha pražských šlechtických paláců a části městského opevnění.

Stejně jako se měnila podoba věže, měnila se i technologie uvnitř. Voda byla jímána do říčních studní, kam se dostávala z řeky přes pískový filtr. Díky síle dvou mlýnů voda putovala na nádrže ve věži. Celý systém se ale dočkal několika vylepšení, dřevěné trubky nahradila litina, zvětšovala se nádrž a uvnitř byla vybudována kamna, která se starala o to, aby nádrž nezamrzla.

Posledním vylepšením byl parní stroj, který ve vodárně fungující až do roku 1909 nahradil sílu vltavských mlýnů. V dalších letech věž chátrala. „Nepodařilo se nám zjistit, čemu přesně sloužila, někdo říká, že tu byla dílna, mluví se i o kanceláři. Veřejnosti ale bude zpřístupněna vůbec poprvé,“ řekl Kučera. Vstupné je 100 korun, otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 18 hodin.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

„Nauč se pískat.“ Zaplněné pardubické náměstí se těšilo na oslavy, přišlo zklamání

vydáno 26. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  19:47

Pardubické Pernštýnské náměstí dnes mohlo zažít velkou hokejovou noc - oslavu titulu. Po porážce Dynama v Třinci 1:4 je však jasné, že o letošním mistrovi...  celý článek