metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Obálka nové knihy Krvavá Máry a jiné strašidelné historky
Obálka nové knihy Krvavá Máry a jiné strašidelné historky | foto: PLOT

Víte, kde straší? Vraždu úchylného promítače připomíná kniha historek

13. března 2015  8:00 Petr Holeček Metro.cz
V jednom rockovém klubu v­ centru Prahy straší. Zhasínají tu světla a blikají žárovky. Když se jednou filmaři podívali na záznam koncertu, zjistili, že místo kapely natočili jen prázdné pódium. Za podivnostmi stojí podle vyprávění duch chlapce jménem Pepík, který tu byl brutálně zavražděn ještě v dobách, kdy zde bylo kino.

I takovou historku si můžete přečíst v nové knize etnologa a folkloristy Petra Janečka. Jmenuje se Krvavá Máry a přináší výběr tajemných příběhů, které dodnes kolují v ústním podání.

Kousek od místa vraždy je klub Vagon

Straší tedy v tom klubu? Těžko říct. Tato historka má totiž reálný základ. V roce 1966 opravdu v promítací kabině kina Metro na Národní třídě sexuálně zneužil a následně nůžkami ubodal malého chlapce úchylný promítač. Ještě předtím mu ostříhal vlasy, přičemž stříhání vlasů malých kluků ho uspokojovalo i při předchozích projekcích. Tělo schoval pod podlahou, kde ho po třech dnech objevili. O rok později Jaroslava Papeže popravili. V místech tehdejšího kina Metro dnes ale žádný klub není, ačkoli je nedaleko rockový Vagon. Takže vražda posloužila k povídačce, která se může hodit do jakéhokoli hudebního lokálu.

Stovka vyprávění z nejrůznějších míst naší země, nasbíraná v ústním podání autorem a jeho vysokoškolskými studenty, takto plasticky v­ knize Krvavá Máry ukazuje, co se u ­nás dnes vypráví o nadpřirozenu, přízracích a záhadných událostech.  Petr Janeček má se sbíráním historek bohaté zkušenosti, je autorem knižní série Černá sanitka, která se dočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám