metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Vydejte se do tajů vědy, festival ukáže objevy českých mozků

  7:00
Energie, to je hlavním tématem právě probíhajícího festivalu Vědy a techniky. Akce, která se koná do 15. listopadu, se snaží příblížit vědu a lidské bádání "obyčejným smrtelníkům". Nejvíce akcí můžete zažít v Praze.
Prahu ovládla věda. | foto: Akademie věd ČR

Vše živé - lidské bytosti, zvířata, rostliny, jednobuněčné organismy, přírodní
jevy, vítr, příliv, hvězdy a planety, nanočástice, atomy - mají jedno společného.
Jsou plné energie. A právě energie je hlavní náplní programů festivalu Týden vědy
a techniky.

Nahlédněte do vědeckých laboratoří nebo hlubokého vesmíru

Lidé mají na různých místech v Praze navštívit desítky zajímavých akcí, kterými
provedou odborníci z různých vědeckých oborů. Můžete s nimi zavítat do nitra
sopek, nahlédnout do tajů mikrosvěta i lidského mozku. Do vzdálených koutů
sluneční soustavy, hlubokého vesmíru, zjistit můžete kam směřuje lékařský výzkum 21. století, co se skrývá v tajemství DNA a mnohem více.

"Mottem letošního ročníku je Energie vědy. Energie je síla a vůle k činům, k vědeckému výzkumu i k vědeckým objevům. Festival Týden vědy a techniky umožní energii vědy poznat," říká předseda Akademie věd České republiky profesor Jiří Drahoš. Díky této akci mohou lidé nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a více se tak dozvědět o světě vědy.

Pracovníci Akademie věd připravují exkurze, přednášky, semináře a filmové projekce, ve kterých představují svou práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. Jako každoročně můžete navštívit i velké množství výstav, které ukážou vědu v celé její pestrosti.

Informace o festivalu

  • Týden vědy a techniky se do 15. listopadu koná na různých místech v Praze.
  • Přednášky: na téma chemie, biologie, medicína, fyzika, matematika, historie, životní prostředí, svět vědy, digitální technologie, sociologie, literatura a další.
  • Výstavy: 1. Věda je zítřek, zítřek je věda  - multimediální prezentace představuje objevy vědců (Akademie věd ČR, potrvá do 15. listopadu). 2. Quo vadis, scientia? - návštěvníci se seznámí s výzkumnými projekty realizovanými s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj programu Výzkum a vývoj pro inovace (Clam-Gallasův palác, potrvá do 15. listopadu).
  • Další akce: ukázky a projížďky elektromobilem (8. listopadu, 9.00-15.00 hodin, prostranství před Národní technickou knihovnou), souboj mozků, 3D televizory, (do 9. listopadu a od 12. do 15. listopadu, 9.00-18.00 Akademie věd ČR)
  • Více informací najdete na www.tydenvedy.cz
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek