metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Socialistický kurz pro studenty královéhradeckého gymnázia v Trhové Kamenici....
Větší foto
Socialistický kurz pro studenty královéhradeckého gymnázia v Trhové Kamenici. Děti se na něm učily, jaké to bylo žít za komunismu. (22.6.2018) | foto: Michaela Endrštová, iDNES.cz

Za rekreaci dítěte dáme asi tři tisíce

2. července 2018  10:51 Pavel Hrabica Metro.cz
Někdo si dopřeje dovolenou u moře i víckrát za rok. Jiný ale nemá ani na tábor pro dítě. Za hranice míří za odpočinkem v posledních dvou letech dvakrát víc českých turistů než před časem. Například loni zaznamenal Český statistický úřad téměř pět milionů zahraničních cest, což je dvojnásobek toho, jak Češi cestovali před šesti lety, kdy vrcholila ekonomická krize.

Asi čtvrtina našinců pak tráví dovolenou v zahraničí až dvakrát ročně. V průměru však čeští cestovatelé vyjíždějí do ciziny na delší rekreaci jednou za dva roky.

Přesto není málo těch, kteří prožijí volno na chatě u známých, nebo dokonce jen doma. V hlavní roli jsou peníze. S prázdninami strmě rostou výdaje rodin s dětmi. „Cena dětského tábora se řeší skoro v každé rodině,“ uvádí Ondřej Hák, ředitel produktů Equa bank.

Jak jeho instituce zjistila, častým řešením bývá využití rezerv ve formě kontokorentu, který klienti nejčastěji využívají u menších částek. Jdou do minusu, musí pak doufat, že jim do měsíce přijde na účet pravidelná výplata. V horší finanční situaci jsou rodiče ochotní zaplatit dětem jeden až dva tábory během léta – obvykle to kombinují s pobytovým táborem mimo město a pak s účastí na příměstských kempech. „Cena za jeden pobyt se v průměru pohybuje kolem 2700 korun,“ dodává Hák.

Více než polovina dětských pobytů vyjde české rodiče maximálně do tří tisíc korun, často přitom využívají příspěvek od zaměstnavatele nebo zdravotních pojišťoven, třetina přitom nevydá z peněženky víc než dva tisíce. Necelých pět procent z nás si může dovolit poslat dítě na tábor, kde ho pobyt vyjde na víc než pět tisíc korun.

Ne vždy je důvodem neúčasti nedostatek peněz. Potvrzuje to Jan Borůvka z Klubu 112, jenž letní pobyty organizuje. „Dorůstá totiž generace, která neměla tábory svým způsobem za povinnost, místo táborů objevovala s rodiči svět,“ argumentuje Borůvka. Generace těchto dětí totiž trávila léto u moře nebo jinde pouze s rodiči. „Podobné léto proto nyní připravují tito lidé i pro své děti,“ dodává organizátor letních táborů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám