metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Zápisy do mateřských škol bez nervů

10. května 2018  12:12 David Halatka Metro.cz
Květnové zápisy do mateřských škol jsou v plném proudu. Třeba v městských částech Praha 10 nebo 8 proběhnou dnes, na sedmičce nebo jedničce je měli před týdnem. Nejzazší hranice pro zápis je stanovena na středu 16. května.

„Obecně lze říci, že v Praze je největší převis poptávky v těch částech města, kde vyrůstají velké developerské projekty zaměřené na bydlení,” říká ředitelka magistrátního odboru školství a mládeže Lenka Němcová. Do roku 2020 bude podle ní nejvíc míst scházet v Praze 9, 6 a 7.

Podle odhadů ministerstva školství přijde v celém Česku k zápisu 97 procent populace pětiletých dětí.

Nezbytné dokumenty

  • Zápis do školky není věda, je třeba dodržet čtyři formality.
  • Rodič musí počítat s řádným vyplněním žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, k tomu je třeba kompletně vyplnit evidenční list, dále se nesmí zapomenout na občanský průkaz rodiče a rodný list dítěte.

„Již od začátku září 2017 existuje povinné předškolní vzdělávání, které se týká každého dítěte, jež dovrší 31. srpna 2018 věk pěti let,“ podotýká mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Podle ní je opatření směrováno na problematiku lepší připravenosti dětí do prvních tříd, jelikož počet odkladů je v Česku jeden z nejvyšších v Evropě. Povinnost se vztahuje na děti s českým občanstvím, které pobývají na našem území déle než 90 dní. V mnoha školkách se lze již předem nahlásit k zápisu elektronicky. Někde je to dokonce podmínkou.

Pokud rodiče nemohou elektronickou přihlášku podat, měla by to za ně na jejich požádání udělat mateřská škola. Nutnost či možnost podání elektronické přihlášky do konkrétní školky je však potřeba ověřit. Následná návštěva školky i s dítětem je ale stejně nezbytná.

Pro ty z rodičů, kteří pro své potomstvo zvolí soukromou školku, žádné termíny zápisů neplatí. Je to z důvodu naplněných kapacit, ale také proto, že jich se zákonná povinnost zápisů netýká.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám