metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.

Další 2 fotografie v galerii
DBK s původní fasádou bez reklam | foto: DBKMetro.cz

Retrokoutky připomínají výročí Domu bytové kultury

  8:48
K desátým narozeninám, chvíli před sametovou revolucí jsem dostal svůj první dětský pokoj. Zářil novotou a byl celý z DBK. Možná máte vzpomínky stejné, otevření DBK, tedy Domu bytové kultury, před 35 lety bylo malou revolucí pro všechny Pražany.

Všechno tehdy ale nebylo skladem a muselo se čekat, až přivezou zboží, a když přijelo, tak si vystát frontu, jestli přivezli právě tu vaši skříňku.

Dům bytové kultury

● První návrhy architektky Věry Machoninové pochází z let 1968–1969, samotná výstavba začala v roce 1972.

● Stavba vznikla v podstatě souběžně se stanicí metra Budějovická,

zákazníkům byl obchodní dům otevřen až roku 1981.

● DBK se v 80. letech stal centrem pro každého, kdo si chtěl zařídit svůj domov.

Především pro čerstvé obyvatele panelákových sídlišť, která v 70. a 80. letech

vyrůstala jako houby po dešti.

● Fronty na nábytek tu stály i po revoluci, 1991–95 zde sídlila první česká IKEA.

Ale pěkně popořádku. Nejdříve tu nebylo nic, pak uprostřed polí začaly vyrůstat první domy, vznikla konečná tramvaje a za války hasičárna. Tramvaj vystřídalo metro a nad ním vyrostl nový obchodní dům.

Výkladní skříň nábytkářského průmyslu

Dům bytové kultury se měl stát výkladní skříní československého nábytkářského průmyslu. Stavba budovy podle plánů architektky Věry Machoninové začala v roce 1972. Zákazníkům byl otevřen vinou socialistického plánování a budování až v roce 1981.

Budova byla pojata velkoryse, kromě nábytkových výstavních expozic, prodejních pultů a skladů se uvnitř nacházelo také specializované oddělení bytových architektů, také snack-bar, restaurace, moderní velkokapacitní parkoviště, monumentální eskalátorová hala se zvlněným stropem, kinosál a šatny s úschovnou.

Výročí si připomíná i dnešní obchodní dům, uvnitř můžete potkat například retrokoutky ukazující jeho nábytkářskou historii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy