metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 2 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Adoptovanou lavičku někdo počmáral. | foto: David Sedlecký

Adoptujte si lavičku a bojujte proti vandalům

  10:42
Od počátku června se na dlouhodobě zanedbávaném Václavském náměstí začala dít malá změna k lepšímu. Staré omšelé lavičky jsou z iniciativy Sdružení Nového Města pražského nahrazovány lavičkami novými. Ty ale jako by přitahovaly vandaly. Rychle se na nich objevily podpisy sprejerů i nejrůznější samolepky.

Sdružení v­ tom ale nevidí velký problém, s drobnými útoky vandalů počítá. Každá lavička má totiž svého patrona, který zaplatil její obnovu a slíbil se o ni starat i do budoucna. Proto zdobí nové lavičky jeho jméno.

„Patron je za lavičku zodpovědný a zavázal se ji udržovat,“ vysvětluje projektová manažerka sdružení Monika Vlková. Na stav laviček ale slibuje dohlédnout i samotné sdružení. „Plánujeme dvakrát do roka všechny lavičky zkontrolovat. Když zjistíme nějaký problém, vyzveme patrona k nápravě,“ slibuje Vlková.

V těchto dnech končí první část projektu, díky němu bylo obnoveno 43 laviček, které si adoptovali podle Vlkové hlavně členové sdružení.

Od poloviny srpna dojde i na opravu zbylých 40 laviček, které nyní nabízí k patronaci všem zájemcům. „Předpokládáme, že zbývající lavičky vyměníme v průběhu podzimu,“ dodává Vlková.

Obnova celého náměstí je naplánována na příští rok. Měla by začít rekonstrukcí jeho dolní části.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek