metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa 22. března 2023. Svátek má Leona
Adoptovanou lavičku někdo počmáral. | foto: David Sedlecký

Adoptujte si lavičku a bojujte proti vandalům

  10:42
Od počátku června se na dlouhodobě zanedbávaném Václavském náměstí začala dít malá změna k lepšímu. Staré omšelé lavičky jsou z iniciativy Sdružení Nového Města pražského nahrazovány lavičkami novými. Ty ale jako by přitahovaly vandaly. Rychle se na nich objevily podpisy sprejerů i nejrůznější samolepky.

Sdružení v­ tom ale nevidí velký problém, s drobnými útoky vandalů počítá. Každá lavička má totiž svého patrona, který zaplatil její obnovu a slíbil se o ni starat i do budoucna. Proto zdobí nové lavičky jeho jméno.

„Patron je za lavičku zodpovědný a zavázal se ji udržovat,“ vysvětluje projektová manažerka sdružení Monika Vlková. Na stav laviček ale slibuje dohlédnout i samotné sdružení. „Plánujeme dvakrát do roka všechny lavičky zkontrolovat. Když zjistíme nějaký problém, vyzveme patrona k nápravě,“ slibuje Vlková.

V těchto dnech končí první část projektu, díky němu bylo obnoveno 43 laviček, které si adoptovali podle Vlkové hlavně členové sdružení.

Od poloviny srpna dojde i na opravu zbylých 40 laviček, které nyní nabízí k patronaci všem zájemcům. „Předpokládáme, že zbývající lavičky vyměníme v průběhu podzimu,“ dodává Vlková.

Obnova celého náměstí je naplánována na příští rok. Měla by začít rekonstrukcí jeho dolní části.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte fotografie dětí na sociální sítě? Zaděláváte jim tím na šikanu

vydáno 21. března 2023  5:42

Sdílejte svá data obezřetně. Informace na internetu se dají velmi snadno zneužít.  celý článek

Dluhový mýtus. Hodná maminka samoživitelka a zlý, necitlivý věřitel

vydáno 20. března 2023  16:53

Připravovaná vládní novela oddlužení, tedy insolvenčního zákona, vyvolává u odborníků zděšení. Ti diplomatičtější hovoří o tom, že jsou minimálně...  celý článek

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek