metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
O5&Radeček
Větší foto
O5&Radeček | foto: Ondřej Pýcha

Album mapuje náš život, říká Tomáš Polák z kapely O5 a Radeček

1. června 2019  16:56
Skupina O5 a Radeček vydala po sedmi letech nové album s názvem Dobrý zprávy. O jeho vzniku se rozpovídali Ondřej Polák (basa) a Tomáš Polák (zpěvák).

Proč album vyšlo po sedmi letech?
Ondřej: Po vydání předchozí desky jsme se smířili s tím, že se doba změnila, a najeli jsme na vydávání jen samotných singlů. Vůbec jsme nevěděli, jestli se desky budou ještě vydávat, a smířili se s tím. Po těch sedmi letech jsme ale měli nahraných už tolik písniček a singlů, které jsme na koncertech hráli, ale nikde nebyly zaznamenané, že jsme se rozhodli je dát na cédéčko a vznikly Dobrý zprávy.

Netradiční postup při přípravě alba…
Tomáš: Musím říct, že mě to takto mnohem víc vyhovuje. Než mít přesně daný prostor ve studiu, kde musíme vše zvládnout nahrát za pár dnů… Toto bylo pro nás mnohem víc svobodné, možná proto je výsledek hudebně pestřejší.

Finální přípravy nové desky tedy byly jak dlouhé?
Tomáš: Rok asi… Možná kdybychom se snažili, tak bychom to zvládli i dřív, ale neměli jsme důvod.

Ondřej: Album původně mělo vyjít v září, pak v lednu a nakonec to byl květen. Nechápu, jak to ty kapely dřív dělaly, že každý rok vydávaly desku. Poslední zdržení asi čtyři měsíce nastalo kvůli filmové písničce LOVEní.

Jak to?
Tomáš: Zavolala nám filmová společnost, se kterou už jsme kdysi spolupracovali, jestli bychom jim udělali písničku k novému filmu. Přizvali i Celeste Buckingham. My jsme pár dní předtím byli na songwritingovém kempu a tam jsme hudbu k písni složili. Pak jsme jen dopsali text podle příběhu filmu.

Ondřej: Filmový song měl nečekaně velký ohlas, spoustu zhlédnutí na internetu, takže jsme si řekli, že by na desce měl taky být. Ačkoliv my jsme s písní LOVEní žádné hitové ambice ani neměli, v té době jsme uváděli singl Sex ve sprše. Najednou jsme koukali, jak LOVEní stoupají čísla zhlédnutí na YouTubu. Až nám to přišlo divné, v jednu chvíli jsme si to nechali zanalyzovat, jestli to není hacknuté. (smích) Ale podle reakcí na koncertech tu píseň lidé opravdu znají.

Čemu to připisujete?
Ondřej: Možná je to právě tou tvůrčí svobodou. Kdybychom po Vloupám se chtěli cíleně udělat další česko-slovenský hit, asi by se to nepovedlo. Teď to vzniklo spontánně, nezištně.

Kromě Celeste Buckingham máte na desce další dva hosty, jak vznikala spolupráce s nimi?
Tomáš: S Vaškem (Voxelem) jsme před lety jeli turné. Sedli jsme si a dlouho jsme mluvili o tom, že spolu něco nazpíváme. Se Sabčou (Sabina Křováková – pozn. red.) to vzniklo spontánně, po společném turné jsme ji oslovili ještě na čtyři koncerty a mezi nimi jsme spali v Šumperku u nás doma. Potřebovali jsme ještě dodělat vokály ve studiu, včetně ženských. Ona to tam z fleku nazpívala a bylo to parádní.

Spontánní náhody, jak tak vidím, celou desku provázejí...
Tomáš: Album mapuje naši práci za uplynulé roky. Je pozitivní a je na něm krásně vidět, co jsme za posledních sedm let prožívali. Za mě jsme dospěli, usadili se, máme spokojené rodiny, a to všechno se v tvorbě odráží. Navíc náš kapelový život je v poslední době taky velmi příjemný a maximálně si užíváme, jak fungujeme. Je fajn, že s postupujícím věkem nemáme stále větší depky, ale naopak. (smích)

Bude k novince turné?
Ondřej: Na podzim, pojedeme ho i s Jakubem Děkanem. V minulých letech jsme vymýšleli různé vychytávky, jako turné po střechách či akustické koncerty. Teď pojedeme po pěti letech klasické koncertní turné po klubech, dvanáct koncertů po celé republice. Začínáme 9. října v Lucerna Music Baru v Praze. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy