metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
O5&Radeček | foto: Ondřej Pýcha

Album mapuje náš život, říká Tomáš Polák z kapely O5 a Radeček

  16:56
Skupina O5 a Radeček vydala po sedmi letech nové album s názvem Dobrý zprávy. O jeho vzniku se rozpovídali Ondřej Polák (basa) a Tomáš Polák (zpěvák).

Proč album vyšlo po sedmi letech?
Ondřej: Po vydání předchozí desky jsme se smířili s tím, že se doba změnila, a najeli jsme na vydávání jen samotných singlů. Vůbec jsme nevěděli, jestli se desky budou ještě vydávat, a smířili se s tím. Po těch sedmi letech jsme ale měli nahraných už tolik písniček a singlů, které jsme na koncertech hráli, ale nikde nebyly zaznamenané, že jsme se rozhodli je dát na cédéčko a vznikly Dobrý zprávy.

Netradiční postup při přípravě alba…
Tomáš: Musím říct, že mě to takto mnohem víc vyhovuje. Než mít přesně daný prostor ve studiu, kde musíme vše zvládnout nahrát za pár dnů… Toto bylo pro nás mnohem víc svobodné, možná proto je výsledek hudebně pestřejší.

Finální přípravy nové desky tedy byly jak dlouhé?
Tomáš: Rok asi… Možná kdybychom se snažili, tak bychom to zvládli i dřív, ale neměli jsme důvod.

Ondřej: Album původně mělo vyjít v září, pak v lednu a nakonec to byl květen. Nechápu, jak to ty kapely dřív dělaly, že každý rok vydávaly desku. Poslední zdržení asi čtyři měsíce nastalo kvůli filmové písničce LOVEní.

Jak to?
Tomáš: Zavolala nám filmová společnost, se kterou už jsme kdysi spolupracovali, jestli bychom jim udělali písničku k novému filmu. Přizvali i Celeste Buckingham. My jsme pár dní předtím byli na songwritingovém kempu a tam jsme hudbu k písni složili. Pak jsme jen dopsali text podle příběhu filmu.

Ondřej: Filmový song měl nečekaně velký ohlas, spoustu zhlédnutí na internetu, takže jsme si řekli, že by na desce měl taky být. Ačkoliv my jsme s písní LOVEní žádné hitové ambice ani neměli, v té době jsme uváděli singl Sex ve sprše. Najednou jsme koukali, jak LOVEní stoupají čísla zhlédnutí na YouTubu. Až nám to přišlo divné, v jednu chvíli jsme si to nechali zanalyzovat, jestli to není hacknuté. (smích) Ale podle reakcí na koncertech tu píseň lidé opravdu znají.

Čemu to připisujete?
Ondřej: Možná je to právě tou tvůrčí svobodou. Kdybychom po Vloupám se chtěli cíleně udělat další česko-slovenský hit, asi by se to nepovedlo. Teď to vzniklo spontánně, nezištně.

Kromě Celeste Buckingham máte na desce další dva hosty, jak vznikala spolupráce s nimi?
Tomáš: S Vaškem (Voxelem) jsme před lety jeli turné. Sedli jsme si a dlouho jsme mluvili o tom, že spolu něco nazpíváme. Se Sabčou (Sabina Křováková – pozn. red.) to vzniklo spontánně, po společném turné jsme ji oslovili ještě na čtyři koncerty a mezi nimi jsme spali v Šumperku u nás doma. Potřebovali jsme ještě dodělat vokály ve studiu, včetně ženských. Ona to tam z fleku nazpívala a bylo to parádní.

Spontánní náhody, jak tak vidím, celou desku provázejí...
Tomáš: Album mapuje naši práci za uplynulé roky. Je pozitivní a je na něm krásně vidět, co jsme za posledních sedm let prožívali. Za mě jsme dospěli, usadili se, máme spokojené rodiny, a to všechno se v tvorbě odráží. Navíc náš kapelový život je v poslední době taky velmi příjemný a maximálně si užíváme, jak fungujeme. Je fajn, že s postupujícím věkem nemáme stále větší depky, ale naopak. (smích)

Bude k novince turné?
Ondřej: Na podzim, pojedeme ho i s Jakubem Děkanem. V minulých letech jsme vymýšleli různé vychytávky, jako turné po střechách či akustické koncerty. Teď pojedeme po pěti letech klasické koncertní turné po klubech, dvanáct koncertů po celé republice. Začínáme 9. října v Lucerna Music Baru v Praze. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek