metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Čtvrtek 2. února 2023. Svátek má Nela
Alkohol za volantem (ilustrační foto) | foto: SXC

Alkohol na silnici zabíjí častěji. V Praze bourají hlavně narkomani

  9:00
Za každou desátou smrtelnou nehodou na silnici stojí alkohol. Nejhorší situace je v Libereckém kraji. Stále více nehod mají na svědomí řidiči, kteří sednou za volant pod vlivem drog. Nejvíce narkomanů řídí v Praze.

Stále více nehod mají na svědomí řidiči, kteří sednou za volant pod vlivem drog. Ti nejčastěji bourají v hlavním městě. Naopak bouraček, za kterými stojí alkohol, je ve srovnání s rokem 2012 méně. Častěji však při nich někdo zemře. „Během let 1993 až 2013 pití alkoholu předcházelo každé desáté smrtelné nehodě. Navíc v roce 2012 řidiči pod vlivem drog či léků zavinili téměř jedenáctkrát více nehod než v roce 1993,“ říká šéf oddělení ministerstva dopravy BESIP Roman Budský.

Nejhůře je na tom podle něj Liberecký kraj, kde si smrt vyžádala každá pátá nehoda, ve které sehrál svou roli alkohol. Zcela nejzávažnější jsou nehody zaviněné řidiči, kteří kombinují alkohol a drogy dohromady. V průměru na tisíc dopravních nehod tohoto typu zemře 129 lidí.  Vůbec nejvyšší podíl zaviněných nehod, při kterých byl viník pod vlivem alkoholu, je u cyklistů. Ti v opilosti zavinili třicet procent z celkového počtu jimi zaviněných nehod.

Alkohol na silnicích

  • V roce 2013 se stalo 4686 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, při kterých zemřelo 52 lidí a dalších 2306 jich bylo zraněno. 
  • Ve srovnání s rokem 2012 je počet těchto nehod sice o 288 případů nižší, ovšem zahynulo při nich o sedm osob více. 
  • Nejhůře podle statistiky je na tom Liberecký kraj, kde si smrt vyžádala každá pátá nehoda s přítomností alkoholu.
  • Kvůli alkoholu za volantem zemřelo mezi lety 1993 až 2013 2438 lidí. Nejvíce v roce 1994, kdy zahynulo 234 lidí, naopak nejméně v roce 2007, kdy zemřelo 34 lidí.
  • Více než polovinu dopravních nehod, při kterých hrála roli opilost, loni zavinili řidiči s hladinou alkoholu 1,5 a více promile.
  • Zatímco v rámci celého Česka zemřelo při dopravních nehodách s přítomností alkoholu devět procent obětí, v Libereckém kraji šlo o 20procentní podíl. Naopak v Karlovarském kraji takto nikdo nezemřel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek

Komerční sdělení

Konečně sníh! Orlický maraton zahájí sezonu českých dálkových běhů

vydáno 2. února 2023

Dosavadní průběh sezony běžkařům příliš nepřál. Po radostném prosincovém startu přišla po Vánocích obleva a jak rychle sníh napadl, tak také z hřebenů...  celý článek

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

vydáno 1. února 2023  19:08

Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.  celý článek