metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Skleník Fata Morgana
Skleník Fata Morgana | foto: botanicka.cz

Architekt nemusí vrátit peníze za skleník, který botanická zahrada nepostavila

20. ledna 2014  12:55 ČTK
Architekt Zdeněk Deyl nemusí vrátit zálohy 2,5 milionu korun pražské botanické zahradě v souvislosti se stavbou skleníku Fata Morgana. Pravomocně o tom dnes rozhodl Městský soud v Praze. Autora žalovala zahrada za projekt z roku 1999, od kterého později odstoupila. Deyl tvrdí, že dokumentaci zahrada předávala dalším stranám v rozporu se zákonem. Proti dnešnímu verdiktu lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Soud rozhodl v odvolání zahrady proti dřívějšímu verdiktu obvodního soudu, který označil nároky zahrady jako nedůvodné. Soudkyně dnes uvedla, že v případu není potřeba dělat další dokazování a předchozí instance se s ním vypořádala správně.

Zahrada chtěla po architektovi 2,5 milionu korun, které mu vyplatila. Se stavbou se začalo na začátku roku 1999, po pár měsících ale botanická zahrada odstoupila od smlouvy. Podle Deyla ale porušila jeho autorská práva, když údajně nestavěla podle jeho zadání a dokumentaci předávala dalším stranám. Vedení zahrady to odmítá a vymáhá vyplacené zálohy.

Skleník byl nakonec desetkrát dražší

Ohledně skleníku se Deyl soudí také o 1,5 milionu korun, které požaduje za údajné porušení svých práv. Výstavba se nakonec proti původním odhadům zhruba desetkrát prodražila a přišla na 200 milionů korun.

Kvůli předražení musel odejít z funkce někdejší šéf zahrady Jiří Haager. Ten u soudu dříve uvedl, že Deyl dodal projekt pouze z části a pozdě. Některé návrhy v něm prý byly absurdní a nepoužitelné. Proto prý zahrada odstoupila od smlouvy o dílo a vyzvala architekta k vrácení vyplacených záloh, což Deyl neučinil.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Ilustrační snímek
vydáno 21. února 2019  15:46

Karlovarské minerální vody, největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů, uvažují po vzoru některých evropských zemí o zavedení zpětného...  celý článek

ANKETA: Deník Metro hledá nejkrásnější tramvaj v Praze

Anketa
vydáno 21. února 2019  14:39

Jako má Londýn červené autobusy, tak má Praha tramvaje T3. Nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě je pražskou legendou. Metropoli však křižují i...  celý článek

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám