metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Tereza Voříšková a Jan Sklenář | foto: LSS

Atmosféra Verony se přenese k nám

  11:58
Letošní Letní shakespearovské slavnosti začnou 26. června premiérou Romea a Julie. Celkem mají na programu více než 140 představení.

Režisérská dvojice Skutr, tedy Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, stojí za známou tragédií Romeo a Julie. „V této hře není malých rolí,“ prohlašuje důrazně Trpišovský. Proto také menší role hrají takové osobnosti jako Dana Batulková či Saša Rašilov. V těch hlavních se představí Tereza Voříšková a Jan Sklenář.

Skutr přijal nabídku režírovat na slavnostech již podruhé. Před dvěma lety se podílel na inscenaci Sen noci svatojánské. „Měli jsme ten luxus si vybrat jakoukoliv hru. Pak jsme zjistili, že jsme s vedením měli stejný nápad,“ říká Trpišovský a dodává:  „Text bude výrazně krácen, aby vynikla jeho krása a na diváky se nevalily tuny veršů. A už teď můžeme říci, že balkonová scéna bude bez balkonu.“

Letošním ojedinělým vystoupením pro diváky bude orchestrální koncert filmové hudby skotského skladatele Patricka Doyla, při kterém 21. srpna zazní nejznámější melodie z hollywoodských adaptací děl Williama Shakespeara.

Na programu je letos celkem osm her Williama Shakespeara. Kromě už dvou zmíněných od dua Skutr také Mnoho povyku pro nic, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí, Večer trojkráľový alebo Čo len chcete. Nebude chybět Othello v premiéře bratislavské produkce LSS a letos naposledy můžete vidět Zkrocení zlé ženy.

Letní shakespearovské slavnosti budou probíhat až do 5. září. V Praze se hrají představení již tradičně na dvou plenérových scénách. V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí. Slavnosti se dále konají v Brně, Ostravě a Bratislavě. Vstupenky na pražská představení jsou v prodeji v síti Ticketportal a jejích cena je od 290 korun. Představení začínají obvykle ve 20.30 hodin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek