metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Koupaliště Motol | foto: Metro.cz

Beton? Místo něj chtějí Pražané raději zahrádky, původní koupák a vzácný hmyz

  11:00
Petice proti přepálené výstavbě jsou v Praze častou formou protestu. Nyní kolují po Vysočanech, Motole i Modřanech.

Když jde o to, uskromnit se a udělat místo novým sousedům neznají Pražané bratra. Proti developerským projektům umějí bojovat nejrůznějšími způsoby, například peticemi. Deník Metro zmapoval, kde se v hlavním městě momentálně brojí proti plánované zástavbě.

Byty místo zahrádek
Počet bytů a obyvatel v dříve neobydlené oblasti Vysočan a Hloubětína narůstá již zhruba patnáct let. Před časem bylo například v plánu postavit v parku na náměstí OSN tři pětipatrové bytové domy. Po hlasitých protestech však ze záměru nakonec sešlo. Nyní se ale místní bojí, že se bude situace opakovat na území u parku Zahrádky. „Rozhodnutí zastavět zhruba polovinu potenciální plochy zeleně v místě centrálního parku Zahrádky v kontextu nedostatečnosti tak malého prostoru veřejné parkové plochy považujeme za velké pochybení zastupitelů a úředníků. Je však stále možnost toto lokální biocentrum obestavěné domy ochránit zvážením možnosti rozdělit rozvoj na etapy a důkladným promyšlením koncepce a formy využití prostoru,“ píše místní obyvatelka Monika Domincová v textu petice.

Podle ní i dalších petentů je třeba zastavit developery. „Je potřeba ochránit poslední zbytky vzrostlé a klimaticky i esteticky hodnotné zeleně, především vzrostlé stromy, které jsou již několik let necitlivě káceny a nahrazovány domy či neadekvátním porostem s alibistickým heslem: U Rokytky je zeleně dost,“ dodává Domincová.

„Pojďme zachovat krásné zahrady, které obdělávali lidé už zřejmě před více než 100 lety, díky čemuž se tu rostlinám, hmyzu i dalším živočichům tak daří,“ píší petenti na webu parkzahradky.cz, který se problematikou zástavby deváté městské části zabývá.

Deník Metro se opakovaně pokoušel získat od tiskového odboru Prahy 9 odpověď na otázku, do jaké míry je nadměrná bytová výstavba na zmiňovaném území opravdu ve hře. Situaci kolem pozemků zmiňovaných v petici podle mluvčí městské části Marie Kurkové radnice sleduje již delší dobu a snaží se ji ovlivnit. „Kdyby tomu tak nebylo, s největší pravděpodobností se zde již staví. Jak petenti při jednání s vedením vysočanské radnice ujišťovali, není petice zaměřena proti radnici Prahy 9. Projekt, který by měl na zmiňovaných pozemcích vzniknout, bude investor teprve představovat a bude se o něm diskutovat. Vyjádřit k návrhům se budou moci samozřejmě také občané,“ svěřila deníku Metro Kurková.

Betonová „obluda“ v Motole
Motolské koupaliště šikovně umístěné mezi ulicemi Plzeňská, Kukulova a Zahradníčkova je klasika nejen pro obyvatele Prahy 5, ale i sousedy z šesté městské části. Koupaliště je technicky vzato přírodní vodní nádrží napájenou protékající vodou, takže je zde jedna z nejčistších vod v Praze. Plovárnu mají místní v oblibě například proto, že je zde vstup zpoplatněn jen pár desítkami korun. V zadní části oploceného koupaliště se nachází také využívaná nudapláž. Magistrát nyní plánuje modernizaci koupaliště. „Navrhovaný stav, dle projektové dokumentace zadané Magistrátem hlavního města Prahy, bude zcela měnit charakter budoucího využívání. Současný projekt je již schválen stavebním úřadem Prahy 5. V návrhu se řeší komplexní přestavba koupaliště, do které je necitlivě zasazen betonový monolit. Tato stavba nevyhovuje přírodnímu rázu koupaliště a vytváří dojem obchodního centra,“ uvádí sousedský spolek Homolka-Motol v petici, která nyní koluje po páté městské části.

Podle názoru řady místních, se kterými měl deník Metro možnost hovořit, je rekonstrukce koupaliště vítaným krokem. Lidé však chtějí zachovat jeho přírodní charakter. Celý návrh, respektive jeho „nepřírodnost“, podle petentů podtrhuje také myšlenka vybetonovaného ostrova uprostřed rybníka. Na něj má vést ocelové lano a na něm připevněný vor. Myšlenka přejít suchou nohou na ostrov je převzata například z parku Stromovka.

Podle zástupců magistrátu by se mělo začít stavět na přesrok. Podle jeho mluvčího Víta Hofmana jsou totiž původní objekty koupaliště v havarijním stavu. A snahou je vybudovat moderní koupaliště se vším všudy.

Hledání hmyzu v zimě
Další protest proti výstavbě má na svědomí radnice Prahy 12. Rada městské části totiž požaduje od developera, který zde chce stavět údajně naddimenzovaný polyfunkční objekt namísto jednopatrového obchodního centra Sázava, aby doplnil nové podklady pro svou plánovanou stavbu. Konkrétně jde o aktualizaci posouzení, zda se v lokalitě opravdu nevyskytují zvláště chráněné druhy živočichů a hmyzu. Místní tu totiž podle místostarostky Evy Tylové pozorovali například zlatohlávka tmavého či čmeláka skalního.

„Posouzení bylo provedeno v lednu 2020, tedy v zimním období, kdy brouci, čmeláci a další podobní spí. Při průzkumu tak není možné je nalézt, což zřejmě developer a dokonce ani zpracovatel odborného posouzení nevěděli, průzkum provedli a žádné druhy samozřejmě nenalezli. Proti nadměrné budově jsme se již několikrát společně s občany odvolali, ale jde nám i o to, aby v řízení byly uplatněny věcné podklady,“ stěžuje si místostarostka.

„To, že v zimě nelze brouky nalézt, vědí i malé děti, které četly Karafiátovy Broučky. V lokalitě se vyskytli i rorýsi a netopýři, kteří v lednu také nejsou pozorovatelní, protože první odlétají do teplých krajů a druzí přezimují,“ dodává Tylová. 

Zmíněný developer se k problematice dosud nevyjádřil. Radnice Prahy 12 totiž na nedostatečnou dokumentaci upozornila teprve včera ráno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek