metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika

Dalších 7 fotografií v galerii
Situace u metra Budějovická | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Bloudění na Budějovické bude pokračovat

  7:30
Lávka u obchodního centra v Praze 4 je podle znalců dva měsíce zavřená zbytečně.

Přes terasu u Domu bytové kultury a výstupy ze stanice metra Budějovická v Praze 4 denně procházelo více než devadesát tisíc lidí. Pak se ale zřítila lávka v Troji a magistrát nechal kvůli špatnému technickému stavu krátce uzavřít jak samotné prostranství před obchodním domem, tak klíčovou pasáž pod terasou.

Vedení centra DBK tvrdí, že uzavírka, kvůli které zde místní při výstupu z metra či cestou na polikliniku dva měsíce kličkují skrze obchodní centrum anebo hledají funkční cestu z metra, je zcela zbytečná. Podle šéfa představenstva DBK Miroslava Velfla potvrzují nesmyslnost zkratkovitého jednání magistrátu dva znalecké posudky.

Pasáž zatím neotevřou

  • Magistrát závěr nového posudku odmítá. Za špatný stav totiž podle něj může i DBK.
  • DBK se totiž v minulosti v připomínkovém řízení odvolával, čímž mělo brzdit snahu magistrátu pasáž opravit.
  • Podle předsedy představenstva DBK Miroslava Velfla však selhal magistrát. O stavu lávky s ním mělo centrum jednat od roku 2010. Ačkoliv chtělo do terasy, kde se v minulosti odehrávala celá řada kulturních akcí, investovat či plochu přímo koupit, nebylo mu to magistrátem umožněno. „Tvrdili, že se o terasu postará magistrát nejlépe sám,“ dodává Velfl.

„Nosná konstrukce terasy není v havarijním stavu. V žádném případě ji není nutné uzavírat, natož bourat,“ potvrzuje Velflova slova autor jednoho z posudků, statik Marek Lukáš.

Podle Františka Walda z ČVUT, odkud pochází druhý posudek znalců, byla stavba naddimenzována a při správné údržbě vydrží ještě mnoho dalších let. Tiskový odbor magistrátu dříve informoval o tom, že radní chtějí zpracovat projekt na celkovou demolici pasáže. Podle vyjádření mluvčího Prahy Víta Hofmana je ve špatném stavu a neopravitelná.

Velfl se domnívá, že závěry odborníků jen potvrzují nesmyslnost uzavírky. „Uzavření prostoru bezdůvodně znepříjemňuje život obyvatelům hlavního města a podnikatelům na Budějovické,“ dodává Velfl, který novinářům na včerejší tiskové konferenci z recese nechal rozdat certifikáty orientační znalosti kolem DBK.

Zhruba 45 podnikatelů a firem z Budějovické poslalo v minulosti primátorce Adrianě Krnáčové výzvu, aby se věcí začala neprodleně zabývat. Radní Karel Grabein Procházka plánuje téma veřejnosti osvětlit na tiskovém brífinku již zítra.

Po zprůchodnění pasáže u stanice metra C, odstranění nebo okamžitou opravu terasy nad jižním vestibulem Budějovické volá také radnice Prahy 4. Starosty Petr Štěpánek potvrzuje, že městská část špatný stav magistrát opakovaně upozorňovala. „Je smutnou skutečností, že impulzem k nějakému činu bylo teprve zřícení Trojské lávky. Náprava postupu obou magistrátních odborů je teď na primátorce,“ doplňuje Štěpánek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek