metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 28 °C

Čtvrtek 19. května 2022. Svátek má Ivo
Bohuslav Svoboda | foto: praha.eu

Bohuslav Svoboda už nechce vést pražskou ODS, navrhl Humplíka

  8:50,  aktualizováno  13:25
Dosavadní předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda nebude na nadcházejícím regionálním sněmu obhajovat svou funkci, ale chce kandidovat do celostátního vedení. Místo sebe na pozici šéfa pražských občanských demokratů navrhuje Filipa Humplíka, místopředsedu místního sdružení ODS Radlice a spolumajitele agentury Konektor. Agentura pražské ODS připravovala kampaň pro sněmovní volby. Spolustraníci jsou Svobodovým rozhodnutím překvapeni. O funkci předsedy se bude ucházet také místopředseda ODS Tomáš Chalupa.

"Proces, který jsem v pražské ODS nastartoval, musí pokračovat," řekl Svoboda. Zda bude kandidovat na místopředsednickou funkci nechtěl komentovat. Rozhodne o tom podle něj regionální sněm, který se uskuteční 21. listopadu. Podle některých straníků bude mít o tuto pozici zájem.

Humplík svou kandidaturu potvrdil. Svoboda se podle něj svým krokem snaží odblokovat situaci v pražské ODS, která je rozdělena mezi nepřátelské tábory Svobodových příznivců a odpůrců. "Možná jsem neznámá tvář navenek, ale jsem členem ODS již šest let," řekl Humplík, který je dlouhodobě významným sponzorem ODS. Dodal, že podporu v ODS cítí. Na funkci předsedy ho ve čtvrtek večer navrhl oblastní sněm ODS Prahy 5.

Nový šéf Prahy musí stranu sjednostit

Na pozici místopředsedy by ODS v Praze 5 ráda viděla radotínského starostu Karla Hanzlíka. O Hanzlíkovi se v posledních dnech mluvilo jako o možném kandidátovi, který by byl přijatelný pro umírněné příznivce obou táborů. Nominaci ale údajně odmítl, stejně jako další oslovení lidé, například předseda ODS v Praze 2 Alexander Bellu, který prý dostal nabídku i od druhé strany.

Humplík by měl být podle lidí ze Svobodova tábora "novou tváří a krví", která by mohla pomoct rozdělenou stranu sjednotit. "Není zatížen spory a historií těchto sporů," řekl Lukáš Herold, místopředseda oblasti Prahy 5. O nutnosti sjednocení mluví i Chalupa. "Za poslední roky byla ODS rozdělena nejvíc, co si pamatuji," poznamenal.

Chalupa chce dát šanci novým politikům

Svobodovo rozhodnutí nekandidovat na předsedu pražské ODS překvapilo starostku Prahy 2 a poslankyni Janu Černochovou. "Mrzí mě, že se tyto informace dozvídáme od novinářů," poznamenala. Svoboda stranicky patří do ODS v Praze 2. Od místních sněmů Prahy 2 podle ní Svoboda již dostal několik nominací.

Dalším uchazečem o funkci předsedy pražské ODS je bývalý ministr životního prostředí Chalupa, který se v minulosti mohl spolehnout na podporu organizací, které byly se Svobodou v dlouhodobém sporu, tedy například Prahy 10. "Ano, kandiduji," řekl Chalupa. Nominaci již prý dostal z oblastních sněmů Prahy 13 a 15. Protikandidáta Humplíka hodnotit nechtěl, protože ho prý politicky nezná a neví, jaké má politické názory. On sám chce nabídnout své zkušenosti. "Znají mě, vědí, jaké mám chyby, co umím nebo neumím," poznamenal. Dodal, že bude bojovat o každý hlas. Ve svém týmu ve vedení by chtěl mít zkušené politiky i nové politiky, kteří mají šanci se stát kariérními politiky. "Já takovou šanci dostal před 20 lety," poznamenal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek