metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Větší foto
Ledárny Open Air letos startují začátkem června. Poslední koncert je v plánu 8. září. | foto: LEDÁRNY OPEN AIR

Branické koncerty si „užívají“ až v Komořanech. Letos bude akcí méně, slibují pořadatelé

  5:42
Vlivem pandemie kultura loni spala. Velkých koncertů bylo během roku jako šafránu. Mnoho lidí tak ocenilo festival v bývalých branických ledárnách. Chinaski, Jelen, Sto zvířat, Vypsaná fixa a další rozjeli během léta velký mejdan. Několik desítek koncertů ale nepotěšilo všechny. Pro lidi z okolí byl naopak celoprázdninový festival noční můrou. Proti hluku vznikla petice, koncerty se zabývala radnice Prahy 4, pořadatelé se proto snažili regulovat zvukovou hladinu produkce.

Střih. Je tu rok 2022 a branický festival se opět blíží. Deník Metro proto oslovil iniciativu Hluk z Prahy 4, která proti koncertům vytvořila zmíněnou petici. Zároveň jsme kontaktovali pořadatele loňského i letošního festivalu.

Kdo festival pořádá? 
Z Lucerna Music Baru, který stál za akcí loni, nám přišla odpověď, že letos festival nepořádají a že nám okomentují jen minulý ročník. Z mailu info@ledarnyopenair.cz pro změnu přišla reakce, že se vyjádří jen k ročníku nadcházejícímu. Miloš Závora, zástupce iniciativy Hluk z Prahy 4, ale změnu pořadatele označil za pouhou zástěrku a upozornil na jméno Kamila Šíra. Ten figuruje jako jednatel společnosti Netradiční koncerty, která letos Ledárny Open Air pořádá. Zároveň je uveden jako osoba zodpovědná za dramaturgii a produkci na webu Lucerna Music Baru. 

Místo na koncerty
Iniciativa a pořadatel letošních koncertů mají také odlišný názor na to, zda jsou bývalé ledárny vhodné místo pro koncerty. 

„Areál leží ve volnočasové části Prahy a v bezprostřední blízkosti nejsou obytné domy. Navíc je umístěn pod úrovní okolního terénu a je obklopen vegetací, což přirozeně pomáhá odclonit zvuk hudební produkce,“ říká Tomáš Staněk, zástupce pořadatele Ledárny Open Air. 

Podle iniciativy Hluk z Prahy 4 je to ale naopak. „Ledárny vůbec nejsou vhodnou lokalitou. To vám řekne každý akustik. Jde o údolí řeky, kde se hluk šíří po hladině a odráží se od skal a kopců,“ komentuje místo Závora a odkazuje na průzkum, který si iniciativa dala udělat. Z něj vyplynulo, že hluk z branických koncertů ruší třeba i obyvatele Komořan, Slivence nebo Radlic a Podolí. 

Kultura versus klid 
Proti pořádání koncertů vznikla také už zmiňovaná petice. Ta má zhruba 700 podpisů. Lidem z Braníku a okolí vadí, že si během léta nemohou večer v klidu posedět na zahrádce nebo nerušeně spát. Lucerna Music Bar kontroval vlastní peticí s názvem 90 minut pro živou kulturu. Tu podepsalo 3600 lidí. Mezi signatáři bylo i několik obyvatel Braníku, kteří naopak tvrdili, že je hudební produkce vůbec neomezuje. 

Počet koncertů 
Loni Lucerna Music Bar v ledárnách pořádal necelých 40 koncertů. Další se během léta konaly také v A-parku, který s bývalými ledárnami sousedí. Letos má být podle zástupce pořadatele Ledárny Open Air akcí výrazně méně. „My uspořádáme zhruba 30 koncertů v období od června do září,“ upřesňuje Staněk. V A-parku by koncerty letos být neměly. 

Hlasitost 
Iniciativa Hluk z Prahy 4 si loni objednala měření hluku. „Když to pořadatel zjistil, nechal si udělat svoje měření, avšak ten den byla překvapivě hudební produkce velmi potichu,“ poukazuje Miloš Závora. Podle zástupců Lucerna Music Baru je ale tvrzení o dočasném ztišení hlasitosti lež. „Iniciativa prezentuje jakési naměřené hodnoty, ale již nikde neuvádí, jaká byla metodika měření, jde-li vůbec o certifikované měření a jaké jsou závěry z daného měření. My jsme si loni nechali udělat nezávislé certifikované měření, jehož závěrem byl fakt, že hudební produkce v ledárnách nezhoršuje hlukové poměry v daných lokalitách,“ reaguje loňský pořadatel. 

Miloš Závora pro změnu tvrdí opak a redakci poslal dvanáctistránkové vyjádření společnosti Ekola, která se zabývá akustickým měření. Dokument pro změnu zpochybňuje měření hluku, které si dal vypracovat Lucerna Music Bar. 

Měření hluku se chystá také letos. Tentokrát by mělo být v režii čtvrté městské (viz box níže). 

Konec koncertu 
Podle zástupce Ledárny Open Air budou letos koncerty končit před desátou večer. Praha 4, která je s pořadatelem koncertů také v kontaktu, dokonce jedná o možnosti, že by hudební produkce nepokračovala po 21. hodině.

Při prvním koncertu změří hluk v Praze 4

Stížnostmi na koncerty zabývá také čtvrtá městská část.

Ta nechá při prvním koncertu změřit hlukové zátěže, a to nejen v místě festivalu, ale i u obyvatel Prahy 4 a 5, kteří si na hluk nejvíce stěžovali.

Měření budou přítomni zástupci Prahy 4 a magistrátu tak, aby mohli osobně posoudit míru hlukového zatížení i to, jestli je důvodně obtěžující a v rozporu s občanským soužitím, a to z lidského i pocitového pohledu. Pokud bude zjevné, že hluková zátěž je neakceptovatelná, jsou pořadatelé připraveni intenzitu hluku operativně upravit.

První koncert je na programu ve čtvrtek 2. června. V Braníku se představí rocková kapela Divokej Bill.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek