metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.

Další 2 fotografie v galerii
Tramvajová zastávka v Praze | foto: Profimedia.cz

Centrální otevírání dveří dopravní podnik zachoval. Tlačítka ale matou

  5:47
„Určitě se otevřou? Radši to tlačítko stisknu, co kdyby.“ Tahle myšlenka prochází denně hlavami řady cestujících. Knoflíky na dveřích tramvají, metra i autobusů proto v těchto dnech mačkají, i když nemusejí. Důvodem jsou zmatky, které mezi Pražany rozvířil dopravce minulý týden.

Po koronavirové pauze, kdy se všechny vozy otevíraly centrálně, totiž ohlásil, že povinnost mačkat pro otevření čudlíky opět zavede. Následně však rozhodnutí zrušil.

„Praha a dopravní podnik vycházely z aktuální situace provozování MHD v rámci celého Česka, z výsledků rozsáhlé studie a měření Akademie věd ČR a z dalšího rozvolňování protiepidemických opatření. Proto se rozhodly poptávkové otevírání dveří od 1. září obnovit. Na základě žádosti vedení hygienické stanice jsme se však nakonec rozhodli zachovat dosavadní stav,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

V Brně mačkají dávno

  • Běžný režim odbavování cestujících, tedy otevírání dveří pomocí tlačítek, znovu zavedla většina českých dopravců. 
  • V Brně či Plzni si cestující ovládají otevírání dveří v dopravních prostředcích od letošního července, v Ostravě dokonce již od 5. května.

Magistrát i dopravní podnik se tak rozhodly i přesto, že bude pravděpodobně v nadcházejícím chladnějším období snížen komfort cestujících kvůli častému větrání. „Nevýhodou tohoto opatření také je, že kvůli otevírání dveří v zastávkách, kde žádní cestující nenastupují ani nevystupují, může docházet ke zpožďování spojů. V současné křehké situaci jsme však dali přednost posílení pocitu bezpečí u cestujících,“ dodává pro Metro Řehková.

Názory na rozhodnutí o tlačítkách se jako obvykle různí. Kritické ohlasy na Facebooku dopravce hovoří o tom, že by měl podnik nejprve věc s hygienou řádně konzultovat, a pak teprve změny hlásit. Jiní upozorňují na to, že je i nadále u zastávek na znamení potřeba pro výstup včas zmáčknout tlačítko STOP. Najde se také řada těch, kdo centrální otevírání dveří vítají. Na knoflíky totiž neradi sahali i před covidem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy