metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Úterý 28. června 2022. Svátek má Lubomír

Další 2 fotografie v galerii
Tramvajová zastávka v Praze | foto: Profimedia.cz

Centrální otevírání dveří dopravní podnik zachoval. Tlačítka ale matou

  5:47
„Určitě se otevřou? Radši to tlačítko stisknu, co kdyby.“ Tahle myšlenka prochází denně hlavami řady cestujících. Knoflíky na dveřích tramvají, metra i autobusů proto v těchto dnech mačkají, i když nemusejí. Důvodem jsou zmatky, které mezi Pražany rozvířil dopravce minulý týden.

Po koronavirové pauze, kdy se všechny vozy otevíraly centrálně, totiž ohlásil, že povinnost mačkat pro otevření čudlíky opět zavede. Následně však rozhodnutí zrušil.

„Praha a dopravní podnik vycházely z aktuální situace provozování MHD v rámci celého Česka, z výsledků rozsáhlé studie a měření Akademie věd ČR a z dalšího rozvolňování protiepidemických opatření. Proto se rozhodly poptávkové otevírání dveří od 1. září obnovit. Na základě žádosti vedení hygienické stanice jsme se však nakonec rozhodli zachovat dosavadní stav,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

V Brně mačkají dávno

  • Běžný režim odbavování cestujících, tedy otevírání dveří pomocí tlačítek, znovu zavedla většina českých dopravců. 
  • V Brně či Plzni si cestující ovládají otevírání dveří v dopravních prostředcích od letošního července, v Ostravě dokonce již od 5. května.

Magistrát i dopravní podnik se tak rozhodly i přesto, že bude pravděpodobně v nadcházejícím chladnějším období snížen komfort cestujících kvůli častému větrání. „Nevýhodou tohoto opatření také je, že kvůli otevírání dveří v zastávkách, kde žádní cestující nenastupují ani nevystupují, může docházet ke zpožďování spojů. V současné křehké situaci jsme však dali přednost posílení pocitu bezpečí u cestujících,“ dodává pro Metro Řehková.

Názory na rozhodnutí o tlačítkách se jako obvykle různí. Kritické ohlasy na Facebooku dopravce hovoří o tom, že by měl podnik nejprve věc s hygienou řádně konzultovat, a pak teprve změny hlásit. Jiní upozorňují na to, že je i nadále u zastávek na znamení potřeba pro výstup včas zmáčknout tlačítko STOP. Najde se také řada těch, kdo centrální otevírání dveří vítají. Na knoflíky totiž neradi sahali i před covidem.

Komentáře

Hlavní zprávy

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek

Zpestřete svým dětem poslední den školního roku. Máme pro vás tipy na zábavu i sladké odměny

vydáno 28. června 2022  16:50

A je to tady. Dlouho očekávaný den všech žáků i studentů. Zítra si zajdou pro vysvědčení a už jim začínají prázdniny. Řada pražských institucí si pro děti...  celý článek

Ujíždí ti to? Klánovický „vlakáč“ nafasoval další panel s časy

vydáno 28. června 2022  11:36

Nové tabule s odjezdy se brzy objeví i na dalších zastávkách. Budou ale vypadat spíše jako ty na Palackého náměstí.  celý článek

Řekni, kde ti ptáci jsou? Život jim komplikují třeba dráty i straky

vydáno 28. června 2022  5:13

„Koně orali, šohájek rozséval a na nebi vysokém skřivánek pěkně zpíval.“ Tohle zažijete spíš už jen v lidovkách. Ptactvo z našeho světa mizí.   celý článek