metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Další 2 fotografie v galerii
Tramvajová zastávka v Praze | foto: Profimedia.cz

Centrální otevírání dveří dopravní podnik zachoval. Tlačítka ale matou

  5:47
„Určitě se otevřou? Radši to tlačítko stisknu, co kdyby.“ Tahle myšlenka prochází denně hlavami řady cestujících. Knoflíky na dveřích tramvají, metra i autobusů proto v těchto dnech mačkají, i když nemusejí. Důvodem jsou zmatky, které mezi Pražany rozvířil dopravce minulý týden.

Po koronavirové pauze, kdy se všechny vozy otevíraly centrálně, totiž ohlásil, že povinnost mačkat pro otevření čudlíky opět zavede. Následně však rozhodnutí zrušil.

„Praha a dopravní podnik vycházely z aktuální situace provozování MHD v rámci celého Česka, z výsledků rozsáhlé studie a měření Akademie věd ČR a z dalšího rozvolňování protiepidemických opatření. Proto se rozhodly poptávkové otevírání dveří od 1. září obnovit. Na základě žádosti vedení hygienické stanice jsme se však nakonec rozhodli zachovat dosavadní stav,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

V Brně mačkají dávno

  • Běžný režim odbavování cestujících, tedy otevírání dveří pomocí tlačítek, znovu zavedla většina českých dopravců. 
  • V Brně či Plzni si cestující ovládají otevírání dveří v dopravních prostředcích od letošního července, v Ostravě dokonce již od 5. května.

Magistrát i dopravní podnik se tak rozhodly i přesto, že bude pravděpodobně v nadcházejícím chladnějším období snížen komfort cestujících kvůli častému větrání. „Nevýhodou tohoto opatření také je, že kvůli otevírání dveří v zastávkách, kde žádní cestující nenastupují ani nevystupují, může docházet ke zpožďování spojů. V současné křehké situaci jsme však dali přednost posílení pocitu bezpečí u cestujících,“ dodává pro Metro Řehková.

Názory na rozhodnutí o tlačítkách se jako obvykle různí. Kritické ohlasy na Facebooku dopravce hovoří o tom, že by měl podnik nejprve věc s hygienou řádně konzultovat, a pak teprve změny hlásit. Jiní upozorňují na to, že je i nadále u zastávek na znamení potřeba pro výstup včas zmáčknout tlačítko STOP. Najde se také řada těch, kdo centrální otevírání dveří vítají. Na knoflíky totiž neradi sahali i před covidem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek