metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Zakladatelka rozjela projekt při rodičovské dovolené. | foto: Archiv Kláry Hrdé

Chcete ačokču nebo mexickou okurku? Semínka si můžete obstarat po celé republice

  14:19
S konceptem semínkových knihoven se Klára Hrdá setkala, když žila s rodinou rok ve Francii. Díky manželově práci tak mohla s dětmi poznávat jinou kulturu.

„Velmi mne tamější grainotheques zaujaly, lidé si v nich mohli bezplatně vyměňovat přebytky semínek ze svých zahrádek, často původní krajové odrůdy, organizovaly se kurzy semenaření, různá setkání a akce,“ vzpomíná Hrdá, které se na rodičovské dovolené podařilo rozjet projekt výměny semínek.

V Česku do té doby nic podobného neexistovalo, a tak se rozhodla jednat. „Po večerech jsem vytvořila základ českých semínkových knihoven – semínkoven. Založila jsem web, vytvořila logo a sepsala základní návod, jak založit semínkovnu, jak celá iniciativa funguje a jaká má pravidla,“ vzpomíná Hrdá. „Zároveň jsem oslovila lidi v Česku, o nichž jsem věděla, že semenaří, a iniciativu jim představila. Díky tomu vznikla první semínkovna a také se mi dostalo velké pomoci a podpory od řady zkušenějších odborníků na semenaření,“ vypráví.

V současnosti spravuje síť více než dvou set poboček v Česku a několik i na Slovensku. Kromě péče o tři děti navíc připravuje také podcasty pro neziskovou organizaci M.arter.

Bez chemie
První semínkovna vznikla rychle. „Oslovila jsem člověka, který vedl stránku, kde si lidé vyměňovali semínka. Iniciativu jsem mu představila a byl nadšený. Hned přišel s návrhem, že by semínkovnu založil. A skutečně pár dní po našem návratu z Francie v srpnu roku 2015 jsem stála v zahradě v Libenicích u Kolína a otvírali jsme společně první semínkovnu v Česku,“ vzpomíná Hrdá. V průběhu září pak vznikla semínkovna také v Praze, která si získala zájem médií, a povědomí o iniciativě se začalo postupně šířit.

Semínka v knihovnách jsou z chemicky neošetřovaných rostlin. „Od začátku jsem si semínkovny spojovala s přírodním přístupem k zahradničení a ochranou biodiverzity. Proto jsem chtěla, aby semínkovny vedly lidi k tomuto přístupu k práci s plodinami. Osobně nevidím smysl v tom si pěstovat na zahradě stříkanou zeleninu či ovoce. Ze zahrady chci mít potravu bez chemických příměsí, to je pro mě důvod oné celoroční námahy,“ vysvětluje.

Exotika na zahradě
V semínkovnách se mnohdy setkáte se semínky plodin a odrůd, které se komerčně nenabízejí a kolují tak spíše mezi zahrádkáři. Takovými zajímavostmi jsou různé exotické plodiny jako například ačokča či mexická okurka.

„Dostaly se ke mně i původní indiánské odrůdy, ať už fazolí, dýní, či kukuřice. V semínkovnách se poohlížím i po našich lokálních osvědčených odrůdách a mám radost, když na podobný klenot narazím,“ říká Hrdá.

Projekt získal také řadu ocenění. V Cenách SDGs 2022 se Iniciativa Semínkovna probojovala mezi semifinalisty, tedy mezi 20 nejlepších projektů v Česku v kategorii Změna klimatu. Nově je Semínkovna držitelkou ochranné známky. Aktuálně se připravuje další rozšíření do Moldávie.

„Náš projekt s moldavským partnerem se dostal mezi 18 procent vybraných žádostí, které hodnotící komise doporučila k realizaci v rámci Challenge Fund – Česká řešení pro SDGs 2022, zastřešený Rozvojovým programem OSN,“ pyšní se podnikatelka Hrdá.

Více o podnikání se semeny rostlin

  • Semínkovny jsou takové nevšední knihovny. Můžete si z nich semínka vypůjčit a na konci sezony, pokud se vám činnost vydaří, opět je vrátit a nabídnout dalším.
  • Některé pobočky si vedou svědomitě katalog, jiné ne. Je to na rozhodnutí a časových kapacitách každého zřizovatele.
  • Stává se, že některá semínka dojdou. Nicméně to vůbec nevadí. Semínkovna se s příchodem podzimu a sklizně opět naplní.
  • Vedle kamenných poboček spustila Klára Hrdá také další projekt, který je zaměřený na on-line vzdělávání veřejnosti s názvem Semenařím se semínkovnou. S ním zvítězila v závěrečné soutěži Akademie pro začínající podnikatelky, kterou v Česku zastřešuje organizace Business & Professional Women ČR s podporou Velvyslanectví USA v České republice.
  • Hrdá byla také vybrána do akcelerátoru Empowering Women in Agrifood. Díky ocenění se dostává více do povědomí lidí, navazuje nové kontakty a spolupráce.
  • Sedmý rok existence semínkového podnikání se bude oslavovat ve středu 19. října v Knihovně Antonína Švehly v Praze od 15 do 19.30 hodin. Připraven je bohatý program, vstup na akci je zdarma. Více informací najdete na www.seminkovny.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek