metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Pátek, 7. srpna 2020. Svátek má Lada.
Praha nabídne k prodeji zhruba 170 volných bytů. Nejdřív si je ale musíte
Praha nabídne k prodeji zhruba 170 volných bytů. Nejdřív si je ale musíte pronajmout. | foto: Profimedia.cz

Chcete koupit byt v Praze? Nejdříve ho musíte zadraho pronajmout

21. května 2012  11:31 ČTK
Praha pronajme asi 170 volných bytů v domech, které jsou určeny k privatizaci. Hlavním kritériem bude nejvyšší nabídka na první nájemné. Tiskové oddělení magistrátu dnes uvedlo, že o novince rozhodla rada rada města.

Prodají byty, pak postaví nové

  • Praha chce nájemníkům prodat především byty v panelových domech na Barrandově a Černém Mostě, které byly postaveny v 80. a 90. letech minulého století.
  • Výtěžek, který by mohl činit asi čtyři miliardy korun, chce investovat do sociálního bydlení.
  • Praha chce prodávat především celé domy, a to bytovým družstvům, které si jejich obyvatelé založí.
  • Pokud nájemníci nebudou chtít dům koupit, zůstane v majetku města.
  • Praha vlastní asi 10 900 bytů v 616 domech. Celkem 4265 z nich ale nesmí prodat, protože na jejich výstavbu v minulosti čerpala státní dotace.

Radní minulý týden schválili také pravidla pro privatizaci 3855 městských bytů. Prodávat se budou především byty v panelových domech na Barrandově a Černém Mostě. Výběrová řízení na pronájmy bytů budou vypisována podle čtyř etap privatizace. Jako první tak na řadu přijde barrandovské sídliště.

"Půjde o otevřené výběrové řízení, kde rozhodující bude jediné kritérium, a to výše nabídky nájmu za první měsíc. V dalších měsících už bude nájemník platit nájemné standardní podle lokality a nemovitosti. Nájemní smlouva bude uzavřena na dobu neurčitou, podmínkou účasti v soutěži bude složení padesátitisícové kauce," uvedl náměstek primátora Ivan Kabický. V rámci jednoho domu budou moci zájemci podat přihlášku pouze na jeden byt.

Je to šance pro spekulanty?

Pronajímat se budou jednak byty, které budou k datu vypsání výběrového řízení volné, i byty, ke kterým se sice neváže žádná nájemní smlouva, nejsou ale ještě vyklizené. V případě nevyklizených bytů má poslední nájemce možnost zúčastnit se soutěže a dorovnat nejvyšší nabídku prvního nájemného. Byt by mu pak zůstal.

Kabický už minulý týden novinářům řekl, že v podmínkách soutěže nakonec nebude to, že účastník nesmí mít jiný nájemní vztah. Město předpokládá, že tím získá více peněz z prvního nájemného. Podle některých médií to ale může nahrávat spekulantům, kteří mohou přijít k bytu za levnější cenu, než jaká je na trhu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu
vydáno 7. srpna 2020  11:29

Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.  celý článek

VZPOMÍNKY NA PRAHU. Žižkov se narodil před 143 lety

Pohled na Žižkov, rok 1890 Vzpomínky na Prahu
vydáno 7. srpna 2020  5:30

Věděli jste, že každý Žižkovák má své kořeny na Vinohradech? Že proslulá proletářská čtvrť nesla až do 7. srpna 1877 pojmenování Královské Vinohrady I.?...  celý článek

Nouzový stav dal umělcům nový impulz, říká kurátor Petr Vaňous

Mikulovské sympozium
vydáno 7. srpna 2020  5:01

Jeden z nejžádanějších českých kurátorů Petr Vaňous spolupracuje s předními galeriemi, píše odborné texty a reprezentuje Česko na uměleckém poli i ve...  celý článek

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Probodnete pražskou strašidelnou celebritu?

Bezhlavý rytíř Temná zákoutí
vydáno 6. srpna 2020  14:06

Jeden z nejoblíbenějších pražských duchů je duch templářského rytíře, který se zjevuje od půlnoci do jedné v Liliové ulici. Máme návod na to, jak jeho...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám