metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 22 °C

Sobota, 17. srpna 2019. Svátek má Petra.
Pohled na staveniště čistírny na Císařském ostrově. Březen 2017 (11.5.2017)
Dalších 5 fotografií v galerii
Pohled na staveniště čistírny na Císařském ostrově. Březen 2017 (11.5.2017) | foto: PVS

Císařský ostrov se změní

29. srpna 2017  11:55 Robert Oppelt
Architekti plánují budoucnost ostrova pro odpočinek Pražanů.

Teď je to největší staveniště metropole, kde vzniká nová čistírna odpadních vod pro město. V budoucnu by to ale mělo místo, kam budou Pražané jezdit trávit příjemné letní odpoledne u řeky. To je Císařský ostrov.

V horizontu několika měsíců by se mohly odehrát první drobné proměny – propojení dosud nedostupných částí ostrova, odstranění skládek a celkový úklid. Časem vznikne i okružní pěší trasa kolem celého ostrova, stejně jako další jezdecké trasy. Později se počítá třeba s výstavbou nové lávky, která by propojila Prahu 6 a zoologickou zahradu. Nová zvedací lávka by mohla Vltavu překlenout také mezi Císařským ostrovem a Stromovkou.

Fotogalerie

Budou zde přírodní břehy s přímým vstupem k vodě, které z města po vybudování kamenných nábřeží prakticky zmizely. Před dvěma lety pod vedením Institutu pro plánování a rozvoj (IPR) proběhl soutěžní workshop o budoucí podobě Trojské kotliny, dnes bude rada města o plánech nejbližších kroků k proměně ostrova jednat.

„Obnovený Císařský ostrov má být místem harmonického soužití mezi městem, řekou a člověkem. Jde o místo s vysokou krajinnou a přírodní hodnotou, navíc leží nedaleko od hustě zabydlených čtvrtí. Věřím, že se může stát oblíbenou rekreační lokalitou,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Na Císařském ostrově v tuto chvíli probíhá rozšíření čistírny odpadních vod. Nová stavba má přibližně stejnou rozlohu jako Karlovo náměstí. Aby se zmírnily její dopady na okolní přírodu, rozhodla se Praha přistoupit k celkové proměně ostrova.

„Na celém projektu je zajímavé, že do procesu byli od začátku zapojeni místní aktéři a mezioborové týmy – krajináři, architekti, vodohospodáři a dopravní inženýři. Návrhy tak propojují více pohledů a přínosů pro dané místo,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč. Vítězný návrh mezioborového týmu Pelčák, Wagnerová, Malina a Šindlar se stal základem pro celkovou koncepci řešení největšího pražského ostrova.

Císařský ostrov

  • Místo nese jméno podle císaře Rudolfa II.
  • Ostrov císaři darovaly české stavy. Předtím patřil nejvyššímu purkrabímu.
  • Místo výrazně proměnil konec 19. a začátek 20. století. Řečiště Vltavy v této oblasti bylo v letech 1899 – 1902 významně ovlivněno výstavbou plavebního kanálu a zdymadla Podbaba.
  • Od roku 1905 tu byl kalojem čističky z Bubenče, roku 1967 byla na ostrově spuštěna moderní ústřední čistírna.
  • V červenci 2013 Rada hlavního města Prahy schválila výstavbu nové vodní linky s náklady 5,8 miliardy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Počet článků na Wikipedii vystřelil vzhůru, dnes zapomenutá Nupedie živořila, říká wikipedista

Vojtěch Dostál
vydáno 16. srpna 2019  12:52

Wikipedii založili roku 2001 dva třicátníci, Jimmy Wales a Larry Sanger. „Ti dva experimentovali s různými webovými projekty včetně lechtivých magazínů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám