metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Dalších 5 fotografií v galerii
Pohled na staveniště čistírny na Císařském ostrově. Březen 2017 (11.5.2017) | foto: PVS

Císařský ostrov se změní

  11:55
Architekti plánují budoucnost ostrova pro odpočinek Pražanů.

Teď je to největší staveniště metropole, kde vzniká nová čistírna odpadních vod pro město. V budoucnu by to ale mělo místo, kam budou Pražané jezdit trávit příjemné letní odpoledne u řeky. To je Císařský ostrov.

V horizontu několika měsíců by se mohly odehrát první drobné proměny – propojení dosud nedostupných částí ostrova, odstranění skládek a celkový úklid. Časem vznikne i okružní pěší trasa kolem celého ostrova, stejně jako další jezdecké trasy. Později se počítá třeba s výstavbou nové lávky, která by propojila Prahu 6 a zoologickou zahradu. Nová zvedací lávka by mohla Vltavu překlenout také mezi Císařským ostrovem a Stromovkou.

Fotogalerie

Budou zde přírodní břehy s přímým vstupem k vodě, které z města po vybudování kamenných nábřeží prakticky zmizely. Před dvěma lety pod vedením Institutu pro plánování a rozvoj (IPR) proběhl soutěžní workshop o budoucí podobě Trojské kotliny, dnes bude rada města o plánech nejbližších kroků k proměně ostrova jednat.

„Obnovený Císařský ostrov má být místem harmonického soužití mezi městem, řekou a člověkem. Jde o místo s vysokou krajinnou a přírodní hodnotou, navíc leží nedaleko od hustě zabydlených čtvrtí. Věřím, že se může stát oblíbenou rekreační lokalitou,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková.

Na Císařském ostrově v tuto chvíli probíhá rozšíření čistírny odpadních vod. Nová stavba má přibližně stejnou rozlohu jako Karlovo náměstí. Aby se zmírnily její dopady na okolní přírodu, rozhodla se Praha přistoupit k celkové proměně ostrova.

„Na celém projektu je zajímavé, že do procesu byli od začátku zapojeni místní aktéři a mezioborové týmy – krajináři, architekti, vodohospodáři a dopravní inženýři. Návrhy tak propojují více pohledů a přínosů pro dané místo,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč. Vítězný návrh mezioborového týmu Pelčák, Wagnerová, Malina a Šindlar se stal základem pro celkovou koncepci řešení největšího pražského ostrova.

Císařský ostrov

  • Místo nese jméno podle císaře Rudolfa II.
  • Ostrov císaři darovaly české stavy. Předtím patřil nejvyššímu purkrabímu.
  • Místo výrazně proměnil konec 19. a začátek 20. století. Řečiště Vltavy v této oblasti bylo v letech 1899 – 1902 významně ovlivněno výstavbou plavebního kanálu a zdymadla Podbaba.
  • Od roku 1905 tu byl kalojem čističky z Bubenče, roku 1967 byla na ostrově spuštěna moderní ústřední čistírna.
  • V červenci 2013 Rada hlavního města Prahy schválila výstavbu nové vodní linky s náklady 5,8 miliardy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy