metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: AP

Čisté ovzduší? Plníme plán na 120 procent. Přesto nejsme v Evropě žádní premianti

  10:52
Na hvězdy bylo líp vidět. Mohlo za to nebe vyčištěné od letadel i nekouřící továrny a výfuky.

Letos mělo Česko dosáhnout třináctiprocentního podílu spotřeby energií a paliv z obnovitelných zdrojů. Plán byl překročen už v roce 2018, a to na vynikajících patnáct procent. A to především na úkor elektřiny vyrobené z uhlí, které se loni vyprodukovalo o takřka devět procent méně než o rok dříve.

Uhlí už není v kurzu

  • Na konci června 2020 zavře definitivně provoz uhelná elektrárna Prunéřov I.Postavili ji před 53 lety.
  • Spolu s elektrárnou Prunéřov II se jedná o největšího producenta skleníkových plynů v Česku.
  • Zhruba 75 procent energie z obnovitelných zdrojů v Česku pochází z biomasy, bioplynových stanic a ze solárních elektráren.

Přesto nejsme v Evropě žádní premianti. „Prim hraje Švédsko, to mělo v plánu 49 procent, přede dvěma lety ale dosáhlo už na téměř pětapadesát procent,“ uvádí Zbyněk Štech, vedoucí oddělení statistiky energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na druhou stranu, v reálném výsledku jsme na tom lépe než Belgie nebo Maďarsko, které si stanovily stejné ekologické cíle jako my.

Podíl na lepším ovzduší má především méně průmyslových čmoudů. Díky tomu poklesly emise skleníkových plynů v posledních třiceti letech o více než pětatřicet procent. I když nemají solární baroni v Česku dobrou pověst, na zvyšujícím se podílu obnovitelných energií mají panely na polích stále vyšší podíl na odebírané elektřině. „Mezi lety 2005 až 2019 se podle Eurostatu zvýšilo množství u nás spotřebované solární energie téměř čtyřikrát,“ vypočítává Štech z ČSÚ. I když v absolutních počtech se jedná o zanedbatelné cifry – z 0,15 na 0,69 procenta.

Co nás těšit nemůže, je stále větší produkce odpadů na skládkách, které přispívají rok od roku ke stoupajícím emisím skleníkových plynů. Od roku 2000 je tento nárůst téměř padesátiprocentní. „Doprava, automobilová, letecká a ostatní, dokonce zvýšila produkci skleníkových plynů o víc než padesát procent,“ prokazuje Zpráva o životním prostředí České republiky, kterou zpracovala CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Sice se nám lépe dýchá, zato se zvyšuje teplota a tím pádem nás trápí stále větší sucho. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek