metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

S tchyní by bydlela asi pětina Čechů. Kdyby už nebylo zbytí

  15:52
Dvou nebo třígenerační soužití se v Česku nenosí. Před sto lety samozřejmost, teď spíše z nouze ctnost.
Ilustrační snímek

Ještě před rokem 1989 se v některých panelových domech projektovaly vícegenerační byty. Pro rodinu s dětmi i prarodiče. „To už v moderních obytných objektech nenajdete,“ říká Dušan Kunovský, majitel developerské firmy Central Group. Spíš se stává, že si rodina v rezidenčním objektu koupí velký byt a na patře jeden menší pro rodiče. „Stává se, že pro třígenerační rodinu spojíme dvě sousedící bytové jednotky. Větší poptávku po tomto typu bydlení – že bychom byty rovnou projektovali, jsme ale za posledních pětadvacet let nezaznamenali,“ dodává Kunovský. V Praze se o takové bydlení jeden z developerů pokoušel, ale od myšlenky upustil.

Tchyně

  • Po zadání slova „tchyně“ najde internetový vyhledávač za 0,5 vteřiny přes 800 tisíc odkazů. Nejčastěji se články v časopisech a na webu věnují citlivému tématu ve stylu „jak přežít život s tchyní“.
  • Pokud žije mladá rodina v jednom bytě s tchyní, doporučují některé odbornice investovat do masivních dveří místností, „které udrží tajemství vašich hovorů“.
  • Při bydlení v jednom domě doporučují vztahoví poradci pro každou rodinu vlastní koupelnu a také kuchyni.

Podle nedávného průzkumu Monety Money Bank řeší společné bydlení s rodiči kolem třinácti procent Čechů. Dvou či třígenerační soužití volí lidé proto, že nedosáhnou na vlastní bydlení. „Zajímavé na tom je, že se většinou jedná o trvalé řešení, podle slov respondentů je to pro ně výhodné,“ říká Zuzana Filipiová, mluvčí skupiny Moneta. Je to nejen levnější, prarodiče totiž mohou hlídat malé děti i bez dojíždění zdaleka. Průzkum prokázal ochotu Čechů žít v jednom bytě i s někým jiným než pouze s partnerem a vlastními dětmi. Velký problém by to nepředstavovalo pro takřka dvě třetiny dotazovaných. Spíše by ale dávali přednost soužití s vlastními rodiči. Ovšem i přes nekonečný počet anekdot na tchyně, které Českem kolují, by zhruba pětina z nás zvládla společný život v jednom bytě dokonce i s tchyní nebo s tchánem.

Ochota žít se staršími generacemi je ale vlastní mladším ročníkům populace. S rostoucím věkem tato ochota klesá. „Mladí lidé jsou přizpůsobiví a do doby, než si pořídí vlastní rodinu, mají na bydlení i menší nároky,“ doplňuje Filipiová.

Průzkum však prokázal i skutečnost, že je rovněž dost rodičů, kteří se spíš snaží, aby jejich potomci odešli do vlastního. Na byt je ochotno dětem půjčit zhruba šedesát procent z nich. Už proto, že ani řadě mladých lidí se život v „mamahotelu“ nezamlouvá. „Bydlení u rodičů po třicítce považují za nepatřičné tři čtvrtiny mladých Čechů,“ říká Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. I to je jeden z důvodů velké obliby stavebního spoření u nás. Loni měli Češi uzavřeno více než 3,2 milionu smluv. 

Mamahotely využívá v Česku asi půl milionu mladých

  • Z klícky vylétají dříve dcery než synové, často už před dvacátým rokem. Mladíci odcházejí od rodičů až po pětadvacítce.
  • Podle průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu se chce do 25 let věku osamostatnit 9 z 10 mladých lidí. 
  • Ve skutečnosti se však podaří odstěhovat sedmi mladým lidem z deseti.
  • Podle odhadů žije v Česku v „mamahotelu“ asi půl milionu mladých žen a mužů mezi 20 až 30 lety.
  • Se samostatným bydlením by měl mladým pomoci stát. To se domnívají asi tři čtvrtiny mladých Čechů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek