metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Čisté peníze jsou iluze. Pozná se to třeba při jejich likvidaci

  12:44
Cizím zubním kartáčkem byste si vlastní chrup nevyčistili. Na bankovky a mince se však sahat neobáváme.

Koronavirová pandemie probudila větší obavy lidí při používání hotovosti. Jako nosiče nebezpečného viru. Větší důraz na bezkontaktní placení, nebo minimálně platby kartou, zaznamenal zřejmě každý z nás. Některé obchody během nouzového stavu přijímaly platby výhradně bezhotovostní.

„Mladší generace přijímá platby bez hotových peněz už zcela samozřejmě, většina lidí kombinuje platby penězi i bezhotovostně,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace. „Výhradně hotovost používá v Česku jen deset procent populace,“ dodává Hládek.

Tisíce bakterií

  • Podle studie New York University „Dirty Money“ (Špinavé peníze) se na povrchu amerických bankovek vyskytují až tři tisíce druhů bakterií.
  • Na bankovkách používaných na rybích trzích se podle švýcarských průzkumů vyskytuje až 48 tisíc bakterií. Na penězích ze supermarketů „jen“ 120.
  • Více než devadesát procent amerických bankovek nese stopy kokainu a heroinu.

Podle světových statistik se hotové peníze i přes postupující digitalizaci peněžnictví používají ve více než polovině všech plateb. „Podle jednoho výzkumu ve Spojených státech se už v 70. letech minulého století zjistilo, že na amerických bankovkách a mincích přežívají celé roky plísně a řada bakterií,“ vysvětluje Pavel Juřík, bývalý předseda Sdružení pro bankovní karty České republiky. Některé ze silně odolných stafylokoků stojí za infekcemi močových cest, případně za kožními vyrážkami.

Umýt si ruce poté, co jsme použili hotovost, většinou lidi nenapadne. Podle jednoho z průzkumů společnosti Mastercard a Oxfordské univerzity v roce 2014 si tehdy ruce po placení myli jen Maďaři a Francouzi. Tahle praxe se nyní může podstatně změnit. „Jak jsou peníze opravdu špinavé, to si uvědomíte, když se stahují z oběhu a centrální banka je posílá k likvidaci,“ vysvětluje Tomáš Hládek. Svazek bankovek určité hodnoty je před skartováním zvážen. Je v naprosté většině o desítky gramů až celý dekagram těžší, než kolik vážily tytéž bankovky jako nové.

Nečistoty se na papírových penězích mohou držet i několik let. Podstatně nehygieničtější jsou ty peníze, při jejichž tisku se používá takzvaný bankovkový papír. Ten je totiž směsicí lnu a bavlny. Takové peníze jsou díky této kombinaci nejen hůře padělatelné, ale současně i déle vydrží. Jenže... „Drsný povrch takových bankovek je pro zachycení nečistot ideální,“ připomíná Pavel Juřík. Pozor bychom měli dávat hlavně na peníze vyšší nominální hodnoty. Taková pětitisícovka totiž obíhá podstatně déle než stokoruna nebo dvousetkorunová bankovka.

Některé centrální banky se proto snaží, i z důvodů životnosti fyzických peněz, emitovat polymerová platidla. Takové bankovky jsou podobné plastu, mají hladší povrch, nečistoty na nich ulpívají hůř. Můžete se s nimi setkat například v Austrálii (tam s nimi začali už v roce 1988), Velké Británii, Rumunsku, Kanadě, ale i v Rusku a v Albánii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znáte tato módní pravidla? Bílá končí v září, svetr se sobem noste po adventu

vydáno 26. listopadu 2022  15:11

Přestože jsou současné módní trendy velmi všestranné, někteří lidé se stále drží přežitých dogmat a pravidel.  celý článek

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek